Aleksandra Fandrejewska

Aleksandra Fandrejewska

Współpracownik działu ekonomicznego

Aleksandra Fandrejewska – Tomczyk, Politolog, absolwentka UAM w Poznaniu w 1988 r. Reporterka w Polityce (1988 -1990), najdłużej związana z Rzeczpospolitą (od 1990 r. z przerwami do teraz). Kiedyś sprawozdawczyni sejmowa. Od 25 lat opisuje tematykę społeczną i ekonomiczną: makroekonomię, przedsiębiorczość, finanse publiczne, ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, rynek pracy. Autorka i współautorka kilku książek (między innymi „Reforma systemu bankowego w latach 1987 – 2004 we wspomnieniach jej twórców” - z Piotrem Aleksandrowiczem, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego 2016 r.) Laureatka nagrody głównej w konkursie NBP im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych (wspólnie z Pawłem Jabłońskim) w 2015 r. "za wysoki poziom dziennikarstwa ekonomicznego i za wierność prawdziwemu dziennikarstwu gospodarczemu, w którym twarde dane, rachunek ekonomiczny i liczby są ważniejsze niż polityczne wizje, nierealne plany czy przejściowe intelektualne mody".

Największe polskie miasta skorzystały na akcesji do Unii Europejskiej

Dobrze oceniamy sposób, w jaki władze lokalne ubiegały się o finansowanie z pieniędzy europejskich. Przeciętnie samorządy największych miast zrealizowały przedsięwzięcia warte prawie 48 tys. zł na każdego mieszkańca.

Pracuje więcej osób powyżej 55. roku życia, choć przeszkody nie znikają

Tak jak dziesięć lat temu pracowało pięć kobiet i czterech mężczyzn na dziesięć w wieku przedemerytalnym, tak teraz jest to już po siedem.

Spektakularny wzrost inwestycji firm w małych województwach

Inwestycje firm, które z perspektywy kraju są niewielkie, mają jednak spore znaczenie dla regionów. Zmieniają też sytuację na rynku pracy.

Stan naszych subkont w ZUS wzrośnie niemal o 10 procent

Na subkontach przyszłych emerytów w ZUS zapisane są już prawie 4 biliony złotych. Wysokość planowanej na czerwiec waloryzacji ma znaczenie dla przyszłych emerytur wypłacanych już od lipca.

Miliony Polaków pracują na umowie zlecenia. W jakich branżach jest ich najwięcej?

Najwięcej kobiet ma umowy zlecenia w służbie zdrowia, a mężczyzn w firmach ochroniarskich. Dla ponad 1,35 osób jest to jedyna forma zatrudnienia.

Samorządy gospodarzem większości muzeów. Ilu Polaków zwiedza muzea?

Najwięcej muzeów jest w woj. mazowieckim i małopolskim. I w tych regionach najwięcej osób zwiedziło każdą z placówek

Nie cudzoziemcy, lecz nowi mieszkańcy. Jak miasta integrują imigrantów?

Samorządy prowadzą lokalne polityki integracyjne dla cudzoziemców. Chcą, by w krajowej strategii migracyjnej zapisano powinności, ale też zasady wsparcia finansowego.

Gminy nie nadążają z kontrolą szamb i przydomowych oczyszczalni. Za duże koszty?

Gminy skontrolowały w 2023 r. co czwartą posesję, na których znajdują się szamba lub przydomowe oczyszczalnie ścieków. Do początku sierpnia powinny zaś skontrolować wszystkie. Co dziewiąty samorząd nie skontrolował w zeszłym roku żadnej posesji.

Uścińska: System emerytalny jest bezpieczny dla państwa, wymagający dla ludzi

Systemy emerytalne nie lubią ciągłych i gwałtownych zmian. Potrzebują spokoju, aby zyskać zaufanie – uważa prof. Gertruda Uścińska, prawniczka i była prezes ZUS.

Największe miasta zrealizowały już z sąsiednimi samorządami ponad 400 inwestycji

Koncentracja ludności wokół kilkunastu największych miast oznacza dla samorządów z tych terenów konieczność ściślejszej współpracy. Celem jest zapewnienie mieszkańcom wysokiej jakości usług publicznych.