Relacja na żywo, faza grupowa mundialu, grupa H: Polska - Kolumbia 0:3

Reprezentacja polskich piłkarzy w drugim meczu na mistrzostwach świata w Rosji przegrała z Kolumbią 0:3. Porażka oznacza, że ostatni mecz biało-czerwonych z Japonią będzie pojedynek będzie dla nas pożegnaniem z mundialem - zespół Adama Nawałki nie ma już szans na awans do 1/8 finału.

Aktualizacja: 25.06.2018 07:01 Publikacja: 24.06.2018 16:12

Kliknij tutaj, albo naciśnij F5, żeby odświeżyć relację

Polska - Kolumbia 0:3

Bramki: Yerry Mina (40), Radamel Falcao (70), Juan Cuadrado (75).

Żółte kartki: Jan Bednarek, Jacek Góralski.

Polska: Wojciech Szczęsny – Bartosz Bereszyński (72. Łukasz Teodorczyk), Łukasz Piszczek, Jan Bednarek, Michał Pazdan (80. Kamil Glik), Maciej Rybus - Dawid Kownacki (57. Kamil Grosicki), Grzegorz Krychowiak, Jacek Góralski, Piotr Zieliński - Robert Lewandowski.

Kolumbia: David Ospina - Santiago Arias, Davinson Sanchez, Yerry Mina, Johan Mojica - Juan Cuadrado, Wilmar Barrios, Abel Aguilar (32. Mateus Uribe), Juan Fernando Quintero (73. Jefferson Lerma) - James Rodriguez - Radamel Falcao (78. Carlos Bacca).

Tak wygląda sytuacja w tabeli grupy H po dwóch kolejkach spotkań. Biało-czerwoni nie mają już szans na awans do 1/8 finału mistrzostw świata, co więcej, nie mają szans nawet na podskoczenie wyżej z czwartego miejsca w tabeli.

M Pkt Z R P bramki
1. Japonia 2 4 1 1 0 4-3
-. Senegal 2 4 1 1 0 4-3
3. Kolumbia 2 3 1 0 1 4-2
4. Polska 2 0 0 0 2 1-5

W czwartek, w ostatniej rundzie spotkań, Polska zagra z Japonią, a Kolumbia z Senegalem.

Po drugiej kolejce fazy grupowej szans na kwalifikację do 1/8 finału nie ma już 8 drużyn: Egipt, Arabia Saudyjska, Maroko, Peru, Kostaryka, Tunezja, Panama i jako jedyna drużyna z Europy - Polska.

Zapis relacji tekstowej z meczu

PO MECZU Polityczne podsumowanie klęski z Kolumbią.

PO MECZU Trenerze, pora odejść - apeluje były dziennikarz "Rzeczpospolitej", redaktor naczelny WP Sportowych Faktów.

PO MECZU Nie tylko Polacy załamani. Russell Crowe, który trzymał kciuki za Polaków, ocenia, że Kolumbia była "za dobra".

PO MECZU "Nic więcej nie mogliśmy zrobić" - przyznaje w rozmowie z reporterem TVP Robert Lewandowski. "Walczyliśmy, ale samą walką meczu się na mundialu nie wygra. Dziś jakości było za mało" - podkreślił polski napastnik.

PO MECZU "Głowa do góry" - apeluje prezydent

PO MECZU Komentarze pomeczowe wyłącznie negatywne. I bardzo ostre.

95' KONIEC TEJ KLĘSKI. Przegrywamy w Kazaniu i pozostanie nam już tylko jeden mecz "o pietruszkę" z Japonią.

94' Zapowiadało się optymistycznie, Łukasz Piszczek zagrywa na środek do Lewandowskiego, ale ten źle przyjmuje piłkę.

91' Brzydki faul Łukasza Teodorczyka, nieładne odepchnięcie Barriosa.

90' Pięć minut dolicza meksykański arbiter Cesar Arturo Ramos. Pięć minut na honorową bramkę dla biało-czerwonych.

89' Powalony teraz strzałem Lermy z dystansu Jacek Góralski.

88' Dobry strzał Lewandowskiego! Ale efektowna parada Ospiny i dalej zero po stronie polskiej zdobyczy.

87' W starym stylu Kolumbijczycy rozpoczynają od bramki - zamiast Ospiny piłkę z "piątki" wykopuje Yerry Mina.

86' Cuadrado ogrywa Glika, mogła być kontra, ale Kolumbijczycy spokojnie cofają piłkę i konstruują akcję od tyłu.

85' Żółta kartka dla Góralskiego za faul na Rodriguezie.

84' Ojej! To byłoby upokorzenie! Jan Bednarek wybija z linii bramkowej strzał piętką Uribe.

83' Cierpi na boisku David Ospina po zderzeniu z Uribe, ale gra.

82' Dwa celne uderzenia Polaków w tym meczu. Kolumbia miała trzy - wszystkie znalazły drogę do bramki...

81' Wrzutka z rzutu rożnego Kamila Grosickiego, przed szansą na honorową bramką Grzegorz Krychowiak, ale za długo skład się do strzału i zostaje zablokowany.

80' Kamil Glik melduje się na boisku! Wchodzi za Michała Pazdana.

80' Walczy do końca Lewandowski z Sanchezem i udaje się wywalczyć rzut rożny.

79' Nie ma już nadziei. Polacy są kompletnie rozkojarzeni, co o mały włos nie kończy się fatalną stratą, podaniem za plecy zagapionego Piszczka.

78' Schodzi Falcao, przekazuje opaskę kapitana Jamesowi Rodriguezowi. Na boisku melduje się Carlos Bacca.

75' Polska - Kolumbia już 0:3 po niesamowitym podaniu Jamesa Rodrigueza i samotnej kontrze Juana Cuadrado. Kolumbijczyk pewnie strzela w sytuacji sam na sam ze Szczęsnym.

73' Zmiana też w ekipie Kolumbii. Schodzi Quintero, na boisku melduje się Jefferson Lerma.

72' Schodzi Bartosz Bereszyński, wchodzi Łukasz Teodorczyk. Trener Nawałka rzuca wszystko, co ma w ataku.

70' Polska - Kolumbia 0:2! Do polskiej bramki w sytuacji sam na sam z Wojciechem Szczęsnym trafia Radamel Falcao.

68' Wrzutka w pole karne, Krychowiak przegrywa piłkę z lewej strony na prawą, gdzie na ziemię powalony jest Robert Lewandowski. Ale gwizdek sędziego milczy.

68' Będzie rzut wolny po faulu na Góralskim. Ale odległość spora, nie będzie bezpośredniego uderzenia.

67' Wrzutka w pole karne, Lewandowski uderza piłkę głową, ale nie do siatki, a w Sancheza.

66' Mecz Polaków z Kolumbijczykami to dokładnie połowa mundialu. Po 32 z 64 meczów nie będzie żadnego pojedynku zakończonego bezbramkowym remisem.

65' Odbiór Michała Pazdana, niestety Robert Lewandowski traci piłkę nawet nie przekroczywszy połowy boiska.

64' Tak wygląda w tej chwili sytuacja w tabeli. Jeśli wynik się utrzyma, ostatni mecz będzie o honor.

3. Kolumbia 2 3 1 0 1 2-2
4. Polska 2 0 0 0 2 1-3

62' Polacy wyżej podchodzą pod rywali i odbierają piłkę. Sami, naciskani przez rywali, notują jednak stratę po złym podaniu Michała Pazdana.

61' Żółta kartka dla Jana Bednarka. Polak notuje niecelne podanie i taktycznie powala na ziemię Uribe.

58' Wreszcie groźnie pod bramką Kolumbii! Robert Lewandowski znalazł się sam na sam z Davidem Ospiną, ale bramkarz skrócił kąt i popisał się bardzo dobrą interwencją!

57' Zmiana w składzie Polaków. Schodzi raczej niewidoczny Kownacki, wchodzi Kamil Grosicki.

56' Dobra wreszcie, wydawałoby się, akcja Roberta Lewandowskiego, ale strata Kownackiego. Kontra Kolumbijczyków i zablokowany strzał Quintero.

55' Pochodzą wreszcie wyżej Polacy, co kończy się przechwytem Krychowiaka. Niestety akcję Polaków szybko przerywa Rodriguez.

54' Nie spieszy się Kolumbijczykom, wycofują aż do Ospiny, jego wykop na aut wybija Bereszyński. Rywale Polaków bez większych problemów utrzymują się przy piłce.

53' Znów Cuadrado, podaje do Jamesa Rodrigueza, strzał tego ostatniego na szczęście zablokowany.

52' Kontra Cuadrado, na nasze szczęście Falcao uderza fatalnie, wysoko nad poprzeczką.

51' Walczy kompletnie niewidoczny w pierwszej połowie Robert Lewandowski o górne piłki, ale przegrywa z rosłymi rywalami. Po chwili strzał Quintero z dystansu, który nie mógł zagrozić bramce Wojciecha Szczęsnego.

50' Wolno konstruują akcję na własnej połowie Polacy. Kończy się fatalnym podaniem Krychowiaka za plecy Bereszyńskiego.

49' Akcja Bereszyńskiego prawą stroną, podanie przecięte jednak przez Ariasa.

48' Oj znów prosta strata Piszczka, na szczęście z ataku Kolumbii nic nie wychodzi.

47' Bereszyński wygrywa pojedynek główkowy o górną piłkę, ale piłka wychodzi za boisko.

46' Nadzieja umiera ostatnia! Gramy drugą połowę.

PRZERWA Statystycznie nie wygląda to za dobrze...

PRZERWA Czas na chwilę odpoczynku od emocji.

KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY Dobre pierwsze minuty biało-czerwonych, ale później powrót do szarej rzeczywistości - skomentował w TVP Dariusz Szpakowski. To prawda - Polacy oddali w pierwszej połowie zaledwie dwa niecelne strzały. Choć rywale niewiele więcej, to jeden okazał się celny i skuteczny. Polska - Kolumbia 0:1.

45+4 Z rzutu rożnego nic nie wyszło, choć Polacy zostawiają przy próbach odbioru sporo zdrowia, Kolumbijczycy radzą sobie z utrzymaniem piłki.

45+3 Ciężko się utrzymać przy piłce Polakom. W końcu udaje się przejść pod pole karne rywali, kończy się zablokowaną wrzutką Rybusa. Mamy rzut rożny.

45+2 Nie potrafią Polacy odebrać piłki rywalom. W końcu fauluje w okolicach środka boiska Grzegorz Krychowiak.

45+1' Aż cztery minuty dokłada sędzia do pierwszej połowy. Było trochę przerw.

45' Wrzutka z lewej strony Macieja Rybusa, choć jeden z obrońców trąca piłkę, sędzia nakazuje wznowić grę od bramki.

43' Polacy próbowali odpowiedzieć, ale zryw nie daje rezultatu. Teraz Kolumbijczycy próbują jak najdłużej utrzymać się przy piłce.

40' OJEJ! Polska - Kolumbia 0:1. Jedna z seryjnych wrzutek w końcu trafia na głowę Kolumbijczyka, piłkę do polskiej bramki kieruje Yerry Mina!

39' I znów, dalekie podanie, tym razem Pazdana. Zamiast do napastników, trafia w ręce Ospiny.

38' Piłka wraca do Szczęsnego. Polacy nie potrafią rozegrać do przodu akcji krótkimi podaniami.

37' Robert Lewandowski próbuje indywidualnego zrywu, ale nie radzi sobie z dwoma obrońcami. Prosty odbiór defensorów Kolumbii.

37' Drybling Cuadrado w polu karnym, mija dwóch obrońców, na szczęście Szczęsny wybija na róg. Po chwili piąstkuje piłkę bitą z kornera.

36' Optyczną przewagę mają chwilowo Kolumbijczycy.

35' Uderzenie z dystansu Cuadrado kompletnie nieudane. Grę wznawia Szczęsny.

34' Dwie wrzutki, najpierw z lewej, później z prawej strony, wybite przez Polaków. Po chwili wgranie, tym razem prostopadłe, przecina Bednarek.

32' I schodzi Aguilar, czy raczej jest znoszony przez ratowników. Do gry z ławki rezerwowych wchodzi Uribe.

31' Kręci głową Aguilar, chyba będzie zmiana u rywali Polaków.

29' Zdecydowane wejście jednego z Kolumbijczyków, Łukasz Piszczek efektownie ląduje na murawie po wysokim zagraniu nogą rywala. Ale już gra, większe problemy ma Aguilar, który nie może podnieść się z boiska.

28' Z łatwością, choć na granicy faulu, Kolumbijczycy radzą sobie z prostopadłymi piłkami podawanymi do ofensywnych zawodników polskiej reprezentacji.

27' Obie drużyny na razie grają podobnie, próbują dalekimi podaniami przedrzeć się pod pole karne rywali. Nieco bardziej składnie wyglądają akcje Kolumbii.

26' Quintero z rogu zagrywa na krótki słupek, jeden z obrońców na aut.

26' Ajaj! Kontra Kolumbii, w ostatniej chwili zagranie piętką Falcao przerywa Piszczek.

25' Wyciągają Polacy Kolumbijczyków na własną połowę. Kończy się to jednak niecelnym podaniem Pazdana do Lewandowskiego.

24' Rzut rożny wybity przez obrońców. Póki co defensorzy Kolumbii rządzą we własnym polu karnym.

23' Sprytne podanie Ariasa, polscy obrońcy blokują i wyprowadzają kontrę. Ale kończy się tylko na kolejnym rzucie rożnym.

22' Jak dotąd posiadanie piłki równo po 50% - informuje oficjalna strona FIFA. Po jednym strzale z obu stron.

21' Kontra Kolumbii przerwana, ostatecznie kończy się na niecelnym podaniu do Aguilara.

20' Po raz pierwszy sędzia musi uspokajać zawodników obu zespołów. Arbiter z Meksyksu zwrócił uwagę Sanchezowi i Bereszyńskiemu.

19' Z rzutu rożnego nic nie wyszło, rywale wybijają na aut. Biało-czerwoni próbują grać dalekimi przerzutami, na razie bez większych efektów, choć strzał Zielińskiego był jak dotąd najgroźniejszy.

18' Strzał Zielińskiego z dystansu zablokowany przez obrońców. Mamy korner.

18' Ostre wejście od tyłu Sancheza w Lewandowskiego, jeszcze na polskiej połowie.

17' Strata Kownackiego, kontra Kolumbijczyków, zakończona wrzutką Cuadrado i wybiciem Pazdana.

16' Kolejna wrzutka, tym razem Mojicy, po chwili zablokowany strzał Kolumbijczyków.

15' Sprytnie Góralski odepchnął Quintero przy walce o górną piłkę, niestety oznacza to faul Polaka.

14' Wrzutka Cuadrado w pole karne wybite przez Polaków. Po dobrym otwarciu Kolumbijczycy doszli do głosu.

13' Przewaga Kolumbijczyków na trybunach daje o sobie znać w chwilach, gdy przy piłce są Polacy.

12' Piłka w rękach Ospiny, Bartosz Bereszyński nie mógł przyjąć zagranej do niego dalekiej piłki.

11' Pierwszy faul Kolumbijczyków - na murawę upadł Grzegorz Krychowiak.

11' Nieporozumienie między Szczęsnym a Pazdanem, piłka z autu dla Kolumbijczyków na wysokości polskiego pola karnego.

9' Dwie niebezpieczne okazje Kolumbijczyków, którzy pierwszy raz na dłużej przeszli na polską połowę. Ale i tak gdyby strzelili, za drugim razem był spalony.

7' Faul Roberta Lewandowskiego na Minie, Polak niechcący nadepnął na palce rywala.

7' Ospina się podniósł, rozpoczynają z własnego pola karnego Kolumbijczycy.

5' Polacy konstruują atak pozycyjny, wrzutka Bartosza Bereszyńskiego, ale nie wyskakuje do niej dobrze Robert Lewandowski. Uraz symuluje David Ospina, choć nawet nie dotknął go Dawid Kownacki.

4' Teraz na boisku po starciu z Falcao leży Michał Pazdan. Polak boleśnie oberwał w Plecy, ale już się podnosi.

4' Wrzutka Piotra Zielińskiego rozegrana, jeden z Kolumbijczyków boleśnie oberwał piłką przy dośrodkowaniu. Ale już gra.

3' Dobry początek Polaków, utrzymują się przy piłce, akcja Roberta Lewandowskiego lewą stroną kończy się drugim kornerem Polaków.

2' Dobra decyzja Kownackiego, uderzał z ostrego kąta, ale jeden z obrońców wybija. Mamy róg.

1' Gramy! I szybko pierwszy faul na Robercie Lewandowskim.

19:59

Zmiana stron po losowaniu. Polacy w biało-czerwonych strojach, Kolumbijczycy na niebiesko.

19:58

Oj słychać było! Grajmy już!

19:54

Większość kibiców na trybunach stanowią Kolumbijczycy - podkreślają komentatorzy w TVP. Czas na Mazurka Dąbrowskiego!

19:53

Sędziowie wyprowadzają zawodników na murawę, za kilka minut pierwszy gwizdek!

19:51

To będzie pierwszy mecz o punkty za kadencji Adama Nawałki, kiedy na boisko w pierwszej jedenastce nie wychodzi ani Jakub Błaszczykowski, ani Kamil Grosicki, ani Arkadiusz Milik.

19:45

W meczu z Senegalem zdecydowanie za dużo było tego, co zabija wiarę. Nasz zespół zagrał na 30 procent możliwości. Jeśli znajdzie te brakujące 70 procent, to będzie dobrze. Przed piłkarzami i sztabem szkoleniowym praca mentalna, by uwolnić ten potencjał, który pokazywali przez ostatnie lata - mówił przed dzisiejszym pojedynkiem Marcin Żewłakow, były napastnik polskiej reprezentacji Polski, który strzelił na mundialu w 2002 roku jedną bramkę.

Przeczytaj wywiad » Marcin Żewłakow o meczu z Senegalem

19:43

Dziś przez cały dzień było w Kazaniu gorąco i parno. Przed meczem temperatura nieco spadła, ale na stadionie wciąż jest duszno.

19:41

Na meczu Polski z Kolumbią pojawi się nie tyle Rene Higuita, ale też równie słynny Carlos Valderrama

19:37

Kluczowym zawodnikiem w reprezentacji Kolumbii jest James Rodriguez. Jose Pekerman, trener naszych dzisiejszych rywali zbudował drużynę, w której król strzelców poprzedniego mundialu ma na boisku pełną swobodę - analizuje Piotr Żelazny.

Przeczytaj » Jose Pekermana pomysł na futbol

19:34

Politycy obstawiają: Katarzyna Lubnauer 2:1 dla Polski. Zobaczymy, zobaczymy...

19:32

Otuchy polskim piłkarzom przed meczem z Kolumbią dodaje Anita Włodarczyk, polska mistrzyni olimpijska i rekordzistka świata w rzucie młotem.

Zobacz » "Kolumbia dostaje do zera, taka jest Anity wola"

19:29

Wszystkie oczy na Kazań. Także oczy z Wielkiej Brytanii.

19:24

Na Twitterze i taki apele:

19:12

Reprezentacja Polski już na rozgrzewce w Kazaniu.

AFP

18:54

A w meczu Japonia - Senegal utrzymał się remis 2:2. To oznacza, że jeśli mecz Polska - Kolumbia nie zakończy się podziałem punktów, przegrany odpadnie z rywalizacji o awans do 1/8 finału.

3. Polska 1 0 0 0 1 1-2
-. Kolumbia 1 0 0 0 1 1-2

18:46

Adam Nawałka ogłosił wyjściową jedenastkę! W porównaniu z meczem z Senegalem ze składu wypadli Jakub Błaszczykowski, Thiago Cionek, Kamil Grosicki i Arkadiusz Milik. W ataku, obok Roberta Lewandowskiego, wystąpi Dawid Kownacki.

Sprawdź » Skład reprezentacji Polski na mecz z Kolumbią

18:35

Japonia - Senegal 2:2!

Wprowadzony chwilę wcześniej na boisko Keisuke Honda wyrównuje wynik po fatalnych błędach senegalskiej defensywy.

18:28

Japonia - Senegal 1:2!

Okres lepszej gry Senegalczyków. Wrzutka z lewej strony Youssoufa Sabaly'ego, Mbaye Niang mija się z piłką na środku, ale z prawej strony dopada do niej Moussa Wague i ponownie wyprowadza swój zespół na prowadzenie.

18:24

43,9 proc. ankietowanych w sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wyraziło przekonanie, że Polska awansuje do 1/8 finału mundialu. O tym, że nasza przygoda z mistrzostwami w Rosji skończy się w fazie grupowej, przekonanych było 37,3 proc. Polaków. A droga do awansu wiedzie przez korzystny wynik w dzisiejszym starciu z Kolumbią.

Dowiedz się więcej » Sondaż: 8,5 proc. Polaków wierzy w wygranie mundialu przez Polskę

18:15

Ostro grają w starciu z Japonią zawodnicy z Senegalu. Żółtą kartkę za uderzenie rywala ręką w twarz obejrzał właśnie Mbaye Niang. A to nie pierwsze takie zachowanie reprezentantów afrykańskiej reprezentacji.

18:01

Końcowe odliczanie! Czy możemy się spodziewać Jakuba Błaszczykowskiego w pierwszej jedenastce?

17:56

Emocje związane z meczem zaczynają się udzielać również politykom - także tym, którzy z piłką nożną niespecjalnie się zwykle kojarzą.

17:53

W składzie polskiej reprezentacji na Kolumbię zapowiada się dużo zmian, w porównaniu z meczem biało-czerwonych przeciwko Senegalowi. Bardzo prawdopodobne jest ustawienie podopiecznych Adama Nawałki z trzema obrońcami. Jeśli wszystkie zmiany by się potwierdziły i Nawałka zdecydowałby się na taki zespół, jaki kończył trening w Soczi mielibyśmy prawdziwą rewolucję - pisze z Rosji Piotr Żelazny. Oficjalną pierwszą jedenastkę powinniśmy poznać o godz. 18.45.

17:46

I koniec pierwszej połowy w Jekaterynburgu. Po 45 minutach optycznie lepsza Japonia remisuje z Senegalem 1:1.

17:45

A w meczu Japonia - Senegal niesamowite zachowanie nominalnych gospodarzy przy rzucie wolnym dla rywali - złapali na spalonym aż pięciu Senegalczyków.

17:42

Jak cieszyć się po strzelonym golu? Raczej nie tak jak Granit Xhaka i Xherdan Shaqiri w meczu Szwajcaria - Serbia. Prawdopodobna jest kara dwóch meczów dla obu zawodników, za gest "albańskiego orła".

Więcej » BBC: Dwa mecze kary dla Xhaki i Shaqiriego za "albańskiego orła"

17:33

Japonia - Senegal 1:1!

Fantastyczna akcja lewą stroną Yuko Nagatomo i Takashi Inui pięknym strzałem tuż przy słupku wyrównuje wynik w Jekaterynburgu.

17:26

Przed meczem Polska-Kolumbia ambasada USA w Polsce zamieściła na Twitterze nagranie, na którym ambasador USA i pracownicy ambasady ubrani w biało-czerwone koszuli i biało-czerwone szaliki śpiewają "Polska, biało-czerwoni". "Nasi dyplomaci kibicują Biało-Czerwonym! Trzymamy mocno kciuki i z niecierpliwością czekamy na mecz!!!" - czytamy w opisie dołączonym do filmu.

17:15

Warto zauważyć, że to trzeci gol Senegalu na mistrzostwach świata po... trzecim ewidentnym błędzie rywali. W meczu z Polską najpierw piłkę do własnej bramki skierował Thiago Cionek, a później rywale z Afryki bezwzględnie wykorzystali wspólny błąd Grzegorza Krychowiaka, Jana Bednarka i Wojciecha Szczęsnego.

17:12

Japonia - Senegal 0:1!

W zamieszaniu w polu karnym bramkarz Elij Kawashima zamiast łapać piłkę po niegroźnym, wydawałoby się, strzale Youssoufa Sabaly'ego, piąstkuje ją - prosto na nogę Sadio Mane!

17:11

Polska nie wychodziła z grupy, gdy przegrywała pierwszy mecz na mundialu, w 2002 i 2006 roku, ale cały zespół - w tym Maciej Rybus - mają nadzieję, że do trzech razy sztuka.

- Oczywiście to nie było takie otwarcie finałów mistrzostw świata, jakie chcielibyśmy mieć - powiedział Rybus w rozmowie z oficjalną stroną fifa.com. - Myśleliśmy, że będziemy mieli przynajmniej jeden punkt po meczu z Senegalem. Niestety, nie pokazaliśmy naszych atutów. Wciąż nie wiem, jaki był tego powód, czy to presja, czy może fakt, że tak długo czekaliśmy na to spotkanie? Mam nadzieję, że najgorsze już za nami - mówił.

- Mecz przeciw Kolumbii będzie dla obu drużyn jak finał. To oczywiste, że polscy kibice czują się zawiedzeni po naszym pierwszym meczu, ale mam nadzieję, że będą z nami, ponieważ potrzebujemy ich wsparcia - zaapelował Rybus.

17:00

Japończycy i Senegalczycy już zaczęli, a to oznacza, że...

16:50

Co mecz Japonia - Senegal oznacza dla polskiej reprezentacji? Wynik tego spotkania może mieć kapitalne znaczenie dla dalszych losów Polski i Kolumbii na mundialu.

Dowiedz się więcej » A jeśli Polska przegra z Kolumbią? Szanse będą matematyczne

16:40

Za 20 minut w Jekaterynburgu rusza trzecie spotkanie w ramach grupy H: Japonia - Senegal. Ewentualny zwycięzca tego spotkania będzie w zasadzie pewny awansu do 1/8 finału. Obie drużyny rozpoczną spotkanie w następujących składach:

Japonia: Elij Kawashima - Hiroki Sakai, Maya Yoshida, Gen Shoji, Yuko Nagatomo - Makoto Hasebe, Gaku Shibasaki - Genki Haraguchi, Shinji Kagawa, Takashi Inui - Yuya Osako.

Senegal: Khadim Ndiaye - Moussa Wague, Salif Sane, Kalidou Koulibaly, Youssouf Sabaly - Idrissa Gueye, Alfred Ndiaye, Badou Ndiaye - Ismaila Sarr, Mbaye Niang, Sadio Mane.

Przed meczem

Reprezentacja Polski mierzyła się dotychczas z Kolumbią sześciokrotnie - trzy razy wygrywaliśmy z drużyną z Ameryki Południowej, trzykrotnie schodziliśmy z murawy pokonani.

Do pierwszego meczu Polski z Kolumbią doszło w 1972 roku, w Ingolstadt, podczas igrzysk olimpijskich w Monachium. Prowadzona przez Kazimierza Górskiego reprezentacja Polski wygrała wówczas z drużyną z Ameryki Południowej 5:1 - i był to pierwszy mecz na drodze do olimpijskiego złota, które biało-czerwoni wywalczyli po wygranej w finale z Węgrami 2:1.

Ostatnie spotkanie Polska i Kolumbia rozegrały przed mundialem w 2006 roku. Kibice dobrze pamiętają, że jedynego gola kopnięciem przez całe boisko strzelił wtedy kolumbijski... bramkarz.

Dowiedz się więcej » Pierwszy krok do złota, gol bramkarza. Mecze Polska-Kolumbia

Robert Lewandowski i James Rodriguez to dwie największe gwiazdy reprezentacji Polski i Kolumbii. Ale w piłce klubowej... obaj reprezentują tę samą drużynę, Bayern Monachium. Jak prezentują się dotychczasowe osiągnięcia obu piłkarzy?

Przeczytaj » Robert Lewandowski kontra James Rodriguez

Droga na mundial:

Polska wywalczyła sobie miejsce na mistrzostwach świata w Rosji wygrywając grupę, w której biało-czerwoni rywalizowali z Duńczykami, Rumunami, Kazachami, Czarnogórcami i Ormianami. W całych eliminacjach Polacy przegrali tylko raz - 0:4 z Danią w Kopenhadze, raz zremisowali (2:2 z Kazachstanem w Astanie), a pozostałe osiem meczów wygrali. Polacy strzelili w eliminacjach 28 bramek (16 z nich było dziełem Roberta Lewandowskiego - najskuteczniejszego w historii eliminacji mundialu w Europie strzelca), ale straciła aż 14 (więcej bramek od Polaków stracili tylko grupowi outsiderzy - Kazachstan i Armenia).

Polska - Czarnogóra 4:2

Kolumbia awansowała do mistrzostw świata z czwartego miejsca w strefie CONMEBOL. Była to ostatnia pozycja, z której reprezentant Ameryki Południowej kwalifikował się na mundial bezpośrednio - kolejne w tabeli Peru musiało rywalizować w barażach. Zespół trenera Jose Pekermana w 18 meczach zanotował 7 zwycięstw, 6 remisów i 5 porażek. Ostatecznie zajął czwarte miejsce, tracąc punkt do Argentyny i o tyle samo wyprzedzając zespoły Peru i Chile.

Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
sport i polityka
Wybory samorządowe. Jak kibice piłkarscy wybierają prezydentów miast
Sport
Paryż 2024. Agenci czy bezdomni? Rosjanie toczą olimpijską wojnę domową
Sport
Paryż 2024. Kim jest Katarzyna Niewiadoma, polska nadzieja na medal igrzysk olimpijskich