Piotr Skwirowski

Piotr Skwirowski

Rząd chce zmian w KPO. Bruksela się na to zgodzi?

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będą dopłaty do elektryków. Więcej pieniędzy dostaną m.in. szpitale i rolnicy.

Jest nowy bilans obecności Polski w UE. Jesteśmy na dużym plusie

175 mld euro na czysto zyskała Polska dzięki obecności Polski w Unii Europejskiej. To pieniądze z funduszy spójności, Krajowego Planu Odbudowy i wspólnej polityki rolnej.

Dobre dwie dekady dla Polski w UE. Kolejne też będą sukcesem?

Ekonomiści są zgodni, że w ciągu kolejnych 20 lat mamy szansę nadal nadrabiać dystans do najlepiej rozwiniętych krajów UE. Potrzebujemy jednak do tego dobrej strategii.

Mały i średni biznes dobrze ocenia polskie członkostwo w UE

Prawie 3/4 firm z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw jest zadowolone z obecności Polski w Unii Europejskiej. Ponad 40 proc. sięgnęło po unijne dotacje, a jeszcze więcej planuje to zrobić.

Ceny polis rosną, ale coraz wolniej. Pojawiają się dawno niewidziane obniżki

Ceny ubezpieczeń na świecie rosną nieprzerwanie od 26 kwartałów. Tempo tych wzrostów jednak wyraźnie hamuje. W pierwszym kwartale 2024 r. ceny poszły w górę średnio już tylko o 1 proc.

Majówka 2024 z zaciśniętym pasem. Większość Polaków zostanie w domu

Tegoroczna majówka będzie wyjątkowo długa – biorąc 3 dni urlopu możemy przedłużyć weekend aż do 7 dni. Mimo to prawie 2/3 z nas nigdzie się nie wybiera. Czy to z powodu reperowania budżetów domowych po czasach wysokiej inflacji?

Wyścig po wsparcie dla HoReCa

Za niespełna dwa tygodnie rusza nabór wniosków o wsparcie w wyczekiwanym konkursie dla przedsiębiorców z branży hotelarskiej, gastronomii, turystyki i kultury. Eksperci radzą, by się spieszyć, bo pieniędzy nie starczy dla wszystkich.

Wystartował nabór na „Granty na eurogranty”

18 kwietnia rozpoczął się nabór wniosków do organizowanego przez PARP programu, wspierającego rozwój i umiędzynarodowienie polskich przedsiębiorstw.

Mniejsza szara strefa. Ale rynku alkoholi to nie dotyczy

Po kilku latach wzrostu, w 2024 r. udział szarej strefy w polskiej gospodarce skurczy się i osiągnie poziom 18,5 proc. PKB – szacuje Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych.

20 lat Polski w UE. Dostęp do unijnego rynku ważniejszy niż dotacje

Dzięki przystąpieniu 20 lat temu do Wspólnoty Polska uzyskała dostęp do rynku liczącego 450 mln mieszkańców i strefy gospodarczej wytwarzającej ponad 14 proc. światowego PKB.