Iwona Trusewicz

Iwona Trusewicz

Współpracownik działu ekonomicznego

Absolwentka Moskiewskiego Instytutu Inżynieryjno-Budowlanego (kierunek automatyka) i dziennikarskich studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim. Początki to media regionalne Warmii i Mazur. Rok pracy na Ukrainie (1989/90) jako tłumaczka. Od 1995 r na etacie w Rzeczpospolitej. Najpierw jako reporterka i korespondentka z Polski Północno-Wschodniej, od 2003 r. - publicystka; Od 2008 r - w dziale ekonomicznym; publikacje także w czasopiśmie Uważam Rz i Bloomberg Businessweek. Nagrody: SDP (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich) - za reportaże społeczne; ekonomiczne (m.in. 2000, 2001, 2004); konkursy na reportaż Gazeta Krakowska; Gazeta Wyborcza 2010 - Dziennikarz Roku - nagroda SDP na Warmii i Mazurach. Języki obce: angielski i biegle rosyjski. Ponad 5000 opublikowanych publikacji – reportaży, komentarzy, informacji. Reportaże publikowane w Plusie Minusie; Kilka z nich: *W krainie cichej śmierci (15.12.2000 r) – obszerny reportaż z martwej strefy Czarnobyla, gdzie wciąż żyli ludzie i rodzą się dzieci – przyjechałem tam z przemytnikami złomu); *4 duże reportaże z Sachalinu (notatki sachalińskie z podroży 1,2; Wyjazd jak podróż ostatnia – o potomkach Polaków na Sachalinie – wszystkie pomiędzy 05 a 08 2001) * Koniec Europy (10.04.2004) – reportaż z Amsterdamu o podróży dwóch holenderskich dziennikarek po wschodniej granicy nowej UE; opublikował książkę o mnie i został moimi przyjaciółmi * Na eksporcie jak w niebie – reportaż z budowy huty aluminium w Islandii * Wiking płacze pod bankiem – 10.10.2008) – opowieść o kryzysie gospodarczym w Islandii *Ukraina: naród griluje, władza robi gazowe interesy – opowieść o wojnie gazowej Rosja-Ukraina 16.01.2009 * O czym marzy bałtycki tygrysy - reportaż z Estonii 22.09.2011) * Czarnobyl 25 lat po katastrofie - reportaż z wejścia do sarkofagu elektrowni w Czarnobylu z dziennikarzami z największych mediów światowych (Rzeczpospolita jako jedyna z Polski) *Prywatny pozew w obronie Polski – powtórka – polski emeryt pozywa wielkie wydawnictwo Axel Springel za nazywanie obozów koncentracyjnych – polskimi obozami. *Hobbici i uciekają do miast - reportaż z Nowej Zelandii (31.10-2.11. 2014) *Mała Polska w Alabamie - reportaż z życia Polonii w centrum amerykańskiej branży kosmicznej Huntsville w Alabamie (25-26 lipca 2015 r) *Oaza parweniusza - reportaż z Ukrainy o ludziach, którzy po Majdanie opiekują się byłą siedzibą ukraińskiego prorosyjskiego prezydenta Janukowycza w Meżyhiria. 5-6 marca 2016 r. Wywiady, m.in. z Petro Poroszenką, Leszkiem Balcerowiczem, Aleksandrem Kwaśniewskim, Andriejem Bogdanowem (b. kandydat na prezydenta Rosji).

Gaz w Europie w cenie sprzed trzech lat. Będzie jeszcze taniej?

W kwietniu średnie giełdowe ceny gazu w Europie utrzymały się na poziomie z 2021 roku. Gaz kosztował średnio 320 dol. - o jedną trzecią mniej niż rok temu i cztery razy taniej aniżeli po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

USA blokują rosyjskie zakłady LNG w Arktyce

Nowe sankcje Białego Domu objęły statki zaangażowane w transport sprzętu i dostarczanie ładunków na potrzeby budowy kolejnych arktycznych zakładów produkcji LNG rosyjskiego koncernu Novatek.

Żałosne tłumaczenie Japan Tobacco; koncern wyjaśnia, dlaczego wciąż zarabia w Rosji

Choć japoński rząd obłożył Rosję sankcjami, to japońskie koncerny sponsorują rosyjską agresję na Ukrainę. Nie likwidują biznesów i płacą Kremlowi podatki. Jeden z największych producentów tytoniowych świata „nie widzi potrzeby” opuszczania Rosji. Osiąga tam 20 proc. swoich zysków.

„Nowy gaz” coraz mocniej uzależnia UE od Rosji. Mocne narzędzie szantażu

Unia Europejska importuje ogromne ilości produkowanych w Rosji nawozów sztucznych. Wytwarzane są z gazu ziemnego i sprzedawane często po cenach dumpingowych.

Rubel szybko słabnie. To wielka zagadka

W ostatnim dniu kwietnia rosyjska waluta szybko traci na wartości. Kurs euro przekroczył 100 rubli a dolara - 93 rubli. Analitycy wymieniają wiele możliwych przyczyn, poza jedną… toczoną przez Rosję wojną.

Zaskakująca decyzja Białego Domu. Zgoda na energetyczne zakupy w Rosji

Stany Zjednoczone zezwoliły na transakcje z rosyjskimi bankami objętymi sankcjami. Warunkiem jest, by transakcja dotyczyła sektora energii. Zgoda obowiązuje do listopada. Wyjaśnienia tej decyzji brak.

Katar tworzy największą flotę gazowców. Największe zbudują Chińczycy

Chiny dostały największe zamówienie w historii przemysłu stoczniowego. Zbudują dla Kataru flotę 18 gazowców. Będą to największe, najnowocześniejsze i najbardziej ekologiczne jednostki, zapewniają oba kraje. Jedna jednostka kosztuje około 6 mld dolarów.

Na ile lat wojny wystarczy Ukrainie konfiskata wszystkich rosyjskich aktywów

Co najmniej do 2028 roku wystarczyłoby Ukrainie pieniędzy na walkę z rosyjską agresją, gdyby przejęła całe zamrożone na Zachodzie aktywa Kremla. Najnowszy pakiet pomocy z USA i Unii starczy jedynie do końca przyszłego roku.

Lista hańby. Największe banki UE wciąż wspierają rosyjską wojnę

Banki z Niemiec, Austrii, Włoch, Holandii i Węgier pozostające w Rosji zapłaciły w 2023 roku do wojennego budżetu Kremla czterokrotnie więcej podatków niż przed rosyjską agresją na Ukrainę.

Indie wracają do rosyjskiej ropy, ale jest warunek

Drugi sponsor rosyjskiej wojny znów zaczął ją finansować. Po przerwaniu zakupów w marcu, w strachu przed skutkami amerykańskich sankcji, koncerny z Indii, znów przyjmują rosyjskie tankowce. Pod warunkiem, że nie są…rosyjskie.