Aneta Gawrońska

Aneta Gawrońska

dziennikarz w dziale Nieruchomości

Dziennikarz i redaktor „Rzeczpospolitej”, specjalizuje się w tematyce związanej z nieruchomościami - mieszkaniowymi, biurowymi, handlowymi, często prowadzi debaty branżowe. Publikuje również w Gazecie Giełdy „Parkiet”. Wyróżniona medalem XX-lecia przez Polską Federację Rynku Nieruchomości. Absolwentka studiów literackich na UMCS w Lublinie. Karierę dziennikarską zaczynała w „Życiu Warszawy”, gdzie zajmowała m.in. się samorządem, kwestiami bezpieczeństwa i tematami historycznymi. Jako pierwszy dziennikarz prasowy opisała odkryte w warszawskich Włochach więzienie NKWD. Śledziła też prowadzone przez studentów Uniwersytetu Hebrajskiego z Jerozolimy poszukiwania trzeciej części Archiwum Ringelbluma. Ujawniła, że szykowany na pierwszego dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Wiesław Kurowski został przez dawnych przyjaciół z antykomunistycznego „Ruchu” zdemaskowany jako tajny współpracownik bezpieki. Po publikacji prezydent Warszawy Lech Kaczyński cofnął nominację. Prywatnie szczególnie interesuje się literaturą, kinem i muzyką rockową.

Pruszków. Kamienica Nova Chopina 22 na starcie

Sprzedaż mieszkań w centrum Pruszkowa rozpoczyna Milestone. Budowa lokali ma się zakończyć w drugim kwartale 2025 roku.

Barometr. Ceny mieszkań nie rosną już tak szybko

Ceny nowych mieszkań nie rosną już tak szybko jak w ubiegłym roku. Sprzedaż lokali deweloperskich nieco spadła – wynika z barometru przygotowywanego przez Otodom Analytics dla „Nieruchomości” „Rzeczpospolitej”.

Tradycyjna siedziba czy coworking? Ile kosztują biura w polskich miastach?

Wynajem najdroższych podniebnych biur w Warszawie kosztuje ponad 30 euro za metr. W innych dużych miastach stawki wywoławcze wahają się od 8 do 17 euro za mkw. miesięcznie. Najmniejsze dostępne obecnie biura mają kilkanaście metrów, największe – nawet kilka tysięcy.

Firmy nie chcą już dużych biur. Pandemia dramatycznie zmieniła rynek

Koszt wynajmu najdroższych biur w stolicy to 30 euro za mkw. W innych miastach stawki wahają się od 8 do 17 euro.

Warszawski urząd pracy w Renaissance Plaza

Urząd Pracy m.st. Warszawy wynajął ponad 3,7 tys. mkw. powierzchni w biurowcu Renaissance Plaza przy ul. Kasprzaka na stołecznej Woli.

Polacy zaczęli masowo zaklepywać mieszkania. Powodem rządowy program

Kupujący boją się powtórki „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”, który mocno podbił ceny mieszkań. Lokali szukają i rezerwują je nie tylko chętni na dopłaty z programu „Na start”, ale i gotówkowicze.

Kredyt „Na start” czy kredyt bez wkładu własnego

Najwięcej mieszkań spełniających kryteria programu kredytów bez wkładu własnego jest w Gdańsku i Poznaniu.

Sprzedawcy mieszkań żądają jeszcze więcej

W Warszawie średnia cena lokalu o powierzchni nieprzekraczającej 35 mkw. zbliża się do 20 tys. zł za mkw. Na 30-metrową kawalerkę trzeba mieć ok. 585 tys. zł.

Czas sprzedaży mieszkań się wydłuża. To już nawet 128 dni

Większa podaż mieszkań przy malejącym popycie doprowadziła do wydłużenia czasu potrzebnego na transakcję. Ale ceny lokali wcale nie spadają – wynika z raportu Metrohouse i Credipass.

Mniejsza sprzedaż mieszkań, ale ceny ciągle bardzo wysokie

W I kwartale 2024 roku na sześciu głównych rynkach deweloperzy sprzedali 11 tys. mieszkań. To niemal o 23 proc. mniej niż kwartał wcześniej – podaje firma doradcza JLL. Ale ceny ciągle idą w górę.