Paweł Łepkowski

Czy Konstytucja 3 maja była drugą ustawą zasadniczą w historii świata?

Przyjęło się uważać, że uchwalona 17 września 1787 r. amerykańska ustawa zasadnicza była pierwszą w dziejach konstytucją państwową – spisanym w jednolity sposób zbiorem podstawowych praw ustrojowych całego kraju. Czy rzeczywiście ten dokument jest pierwszym takim aktem prawnym w historii?

Czy Konstytucja 3 Maja była rzeczywiście pierwszą polską ustawą zasadniczą?

W swojej historii Polska miała kilka aktów prawnych, które można by nazwać ustawami zasadniczymi.

Cud nad urną. Harry Truman, cz. IV

Historia amerykańskiej prezydentury pełna jest niespodziewanych porażek wyborczych, ale też zaskakujących zwycięstw. Jednak sukces Harry’ego Trumana z 2 listopada 1948 r. był chyba największym zaskoczeniem w historii USA. Można to nawet nazwać mianem „politycznego zmartwychwstania”.

Niemieckie „powstanie” przeciw Hitlerowi. Dziwny zryw w Bawarii

Mało kto dzisiaj pamięta o dziwnym zrywie niemieckich antyfaszystów w Bawarii przeciw hitlerowskiemu reżimowi w ostatnich dniach istnienia III Rzeszy Niemieckiej.

Paweł Łepkowski: Broń jądrowa w Polsce? Reakcja Kremla wskazuje, że to dobry pomysł

Zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę postulat rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej NATO w Polsce spotkał się z pełną gróźb, histeryczną reakcją Kremla. To ważny sygnał. Teraz wiemy, czego oni się naprawdę boją.

Paweł Łepkowski: Joe Biden czy Donald Trump? Ameryka stoi przed fatalnym wyborem

Tegoroczne wybory prezydenckie w USA to jedna z najgorszych kampanii w historii. Amerykanie stoją przed fatalnym wyborem między dwoma seniorami, z których tak naprawdę żaden nie nadaje się już na przywódcę wolnego świata.

Pomogliśmy im odejść z honorem. Powstanie w getcie warszawskim

19 kwietnia 1943 r. o 6 rano żydowscy bojownicy pod dowództwem 24-letniego Mordechaja Anielewicza, dowódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, otworzyli ogień – u zbiegu Nalewek i Gęsiej oraz przy placu Muranowskim w Warszawie – do niemieckich oddziałów policyjnych wspartych przez Łotyszy wkraczających do getta w celu przeprowadzenia ostatecznej akcji likwidacyjnej.

Donald Trump i Andrzej Duda zjedli kolację. I dobrze, to właśnie polityka

Kolacja prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem wywołała wielkie poruszenie w Polsce i niewielkie w USA. Dlaczego żaden zagraniczny polityk nie odmawia spotykania np. z Billem Clintonem, mimo że skala oskarżeń wobec niego jest nieporównywalnie większa niż w przypadku Trumpa?

Paweł Łepkowski: Aborcja od 50 lat dzieli Amerykę na dwa wrogie obozy

Kwestia aborcji jest głównym elementem sporu politycznego i światopoglądowego Amerykanów. Wbrew rozpowszechnianym w Europie przekłamaniom, zabieg usunięcia ciąży nie jest dopuszczalny we wszystkich stanach USA, mimo że prawo federalne tego nie zabrania.

Ludobójstwo w Rwandzie – szczyt obłędu

To jeden z najbardziej makabrycznych i absurdalnych rozdziałów w historii ludzkości. Kolejny dowód potwierdzający, że jesteśmy gatunkiem szczególnie drapieżnym, terytorialnym i nieustannie zwaśnionym. 30 lat temu w niewielkim wschodnioafrykańskim państwie, którego powierzchnia jest mniejsza od Mazowsza, rozpętało się piekło na ziemi.