Mateusz Adamski

Mateusz Adamski

zastępca szefa działu Prawo on-line

Absolwent wydziału prawa na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Z "Rzeczpospolitą" związany od stycznia 2012 roku. Najpierw jako redaktor działu Prawo on-line, a od grudnia 2017 rok zastępca szefa działu Prawo on-line. Przewodniczący kapituły Innowacje w ramach Rankingu Kancelarii Prawnych "Rzeczpospolitej" oraz w ramach Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego "Rzeczpospolitej". Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczynał w mediach lokalnych. W latach 2009-2011 redaktor serwisu gazetaprawna.pl ("Dziennik Gazeta Prawna"). Specjalizuje się w śledzeniu zmian prawnych w Polsce, w tym prawa cywilnego, prawa administracyjnego i tematyce związanej z wykonywaniem zawodów prawniczych. Po godzinach kibic piłki nożnej w wydaniu zarówno krajowym, jak i europejskim. Pasjonuje się również historią XX wieku i średniowieczem.

Nagły zwrot ws. nowego dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że sędzia Wojciech Postulski, który w wyniku konkursu otrzymał rekomendację na stanowisko dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, zrezygnował z objęcia stanowiska.

CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę

65-letni adwokat Waldemar G., rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA w śledztwie dotyczącym powoływania się na wpływy - poinformowała w środę Prokuratura Krajowa.

KRS składa wniosek do TK. Chodzi o wyroki Strasburga ws. polskich sędziów

Krajowa Rada Sądownictwa skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek dotyczący przepisu Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i podstawowych wolności, który zobowiązuje Polskę do wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w zakresie m.in. zmian Konstytucji i ustaw dotyczących procedury powoływania sędziów i ustroju sądów.

NSA: rozbijanie płatności na kilka faktur nie zwalnia z limitu 15 tys. zł

Limitu płatności bezgotówkowych, od którego zależy prawo do kosztów nie można obchodzić przez rozbijanie płatności na kilka faktur - wynika z najnowszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sąd: hodowca bydła trafi na półtora roku do więzienia za cierpienia zwierząt

Wyrok skazujący na karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności usłyszał mieszkaniec gminy Sejny za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad bydłem oraz psem.

Adwokat mówił o "trumnie na kółkach". Biegły: nie dał szans na uniknięcie tragedii

To mecenas Paweł Kozanecki w ostatniej chwili zajechał ofiarom wypadku drogę i nie dał im szans na uniknięcie tragedii - tak wynika z ujawnionej ekspertyzy. Sprawa od samego początku budzi kontrowersje, ponieważ adwokat dzień po wypadku przekonywał, że kobiety zginęły, ponieważ jechały „trumną na kółkach”.

Sprzedawcy naprawią zamiast wymieniać. Przyjęto nowe unijne przepisy

We wtorek Parlament Europejski przyjął dyrektywę o prawie konsumentów do naprawy. Zawiera one rozwiązania, które mają zachęcać konsumentów do naprawiania produktów zamiast kupowania nowych.

RPO przestrzega przed niebezpiecznym precedensem. Chodzi o reset Trybunału

Unieważnienie przez aktualną parlamentarną większość polityczną części orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, a także złożenie Prezesa TK z urzędu przed upływem kadencji mogłoby być niebezpiecznym precedensem - uważa rzecznik praw obywatelskich, prof. Marcin Wiącek.

NIK o jednym ze sztandarowych projektów PiS: potrzeba pilnej weryfikacji

Najwyższa Izba Kontroli w swoim najnowszym raporcie krytycznie oceniła jeden ze sztandarowych projektów rządu Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi o przywracanie zlikwidowanych posterunków policji.

Są nowe informacje w sprawie reformy składki zdrowotnej

W składce zdrowotnej po zmianach nie będzie górnego limitu i możliwości uwzględniania straty - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia dla rzecznika praw obywatelskich.