WHO porzuciła plany dotyczące śledztwa w sprawie pochodzenia COVID-19 w Chinach

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) „po cichu odłożyła na półkę drugą fazę długo oczekiwanego badania naukowego dotyczącego pochodzenia pandemii COVID-19”. Powodem są „trwające wyzwania związane z próbami przeprowadzenia kluczowych badań w Chinach" - podał portal czasopisma „Nature”.

Publikacja: 15.02.2023 00:07

Pierwsze doniesienia o nieznanej chorobie płuc w chińskim Wuhan pojawiły się pod koniec 2019 roku

Pierwsze doniesienia o nieznanej chorobie płuc w chińskim Wuhan pojawiły się pod koniec 2019 roku

Foto: EPA/ALEX PLAVEVSKI

Według portalu „naukowcy są rozczarowani, że badanie nie jest kontynuowane, ponieważ zrozumienie, w jaki sposób koronawirus SARS-CoV-2 po raz pierwszy zainfekował człowieka jest ważne dla zapobiegania przyszłym epidemiom”. - Ale bez dostępu do Chin WHO niewiele może zrobić, aby przyspieszyć badania - powiedziała Angela Rasmussen, wirusolog z University of Saskatchewan w Saskatoon w Kanadzie. - Ich ręce są naprawdę związane - oceniła.

W styczniu 2021 roku międzynarodowy zespół ekspertów powołany przez WHO udał się do Wuhan w Chinach, gdzie po raz pierwszy wykryto wirusa wywołującego COVID-19. Wraz z chińskimi naukowcami zespół dokonał przeglądu dowodów na to, kiedy i jak wirus mógł się pojawić. Po kilku miesiącach zespół opublikował raport przedstawiający cztery możliwe scenariusze. Według najbardziej prawdopodobnego, SARS-CoV-2 przeniósł się z nietoperzy na ludzi, prawdopodobnie za pośrednictwem gatunku pośredniego. „Pierwsza faza miała położyć podwaliny pod drugą fazę dogłębnych badań, aby dokładnie określić, co wydarzyło się w Chinach i w innych miejscach. Ale dwa lata po tej głośnej wyprawie WHO porzuciła plany drugiej fazy” - czytamy na nature.com.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

COVID19 i choroby zakaźne
Szczepionka AstraZeneca przeciw COVID wycofana z użycia w Europie
COVID19 i choroby zakaźne
Holandia. Pacjent prawie dwa lata chorował na Covid. Wirus mutował 50 razy
COVID19 i choroby zakaźne
Potwierdzono skutki uboczne u zaszczepionych przeciwko COVID-19
COVID19 i choroby zakaźne
Niemcy: Powikłania u 0,00072 procent szczepionych na COVID-19
COVID19 i choroby zakaźne
Covid-19 wciąż nie odpuszcza. Dominuje nowy wariant
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?