Estera Flieger: To nie jest kraj dla lewicy Opinie polityczno - społeczne

Estera Flieger: To nie jest kraj dla lewicy

Nie oszukujmy się: głosowanie na lewicę jest w Polsce frustrującym zajęciem. Jeśli miałabym podjąć próbę opisania emocji lewicowych wyborców, sięgnęłabym po rapową frazę Sokoła: „Płaczemy pięścią w stół”.

Opinie Prawne

Łukasz Guza: Ministra, premier i kakofonia w sprawach pracy

Michał Szułdrzyński: Rada Ministrów Plus, czyli „Bezpieczeństwo, głupcze”

Donald Tusk zaprasza na posiedzenie rządu generałów i szefa BBN, tworząc nowy format pracy nad bezpieczeństwem Polski. I to w chwili, gdy prezydent Andrzej Duda leci do USA, gdzie spotka się z Donaldem Trumpem, który może okazać się dla tego bezpieczeństwa największym wyzwaniem.

Jędrzej Bielecki: Pan Trump staje przed sądem. Pokaz siły państwa prawa

Od poniedziałku Ameryka przygląda się pierwszemu procesowi karnemu byłego prezydenta Donalda Trumpa. To będzie też ważny punkt odniesienia dla tych zachodnich krajów, w których populiści już rządzą albo mają szansę na zdobycie władzy.

Henryka Bochniarz: Gospodarka nie może czekać

Krótko trwała radość po październikowych wyborach i wygranej Polski obywatelskiej. Czas na poważną i konkretną debatę o nowej wizji dla Polski.

Mariusz Janik: Twarz, mobilizacja, legitymacja, eskalacja

Wojna Iranu z Izraelem to konflikt abstrakcyjny. Nie chodzi w nim o zdobycze terytorialne czy nawet o jakąś widoczną przewagę. Taka wojna może trwać wiecznie, ale też nigdy nie przekroczy granic rozsądku.

Bogusław Chrabota: Śląsk najskuteczniej walczy ze smogiem

W ramach programu „Czyste powietrze” przyjęto już ponad 800 tys. wniosków i zakontraktowano 19 mld złotych dotacji. To wciąż mało, ale śnieżna kula poprawy jakości powietrza ruszyła.

Jędrzej Bielecki: Jedyny taki moment na przystąpienie do UE

Dwadzieścia lat temu, gdy decydowało się poszerzenie Unii o kraje z Europy Środkowej, przeciwnicy tej decyzji byli w mniejszości. Dziś jednak Polska nie przystąpiłaby do UE.

Jerzy Surdykowski: My, stare solidaruchy

Europa to nie tylko fundusze i NATO, ale też wartości, a wśród nich na pierwszym miejscu wolność. Nie trzeba jej się bać, ale trzeba ją chronić.

Jacek Czaputowicz: Atak Iranu na Izrael daje nadzieję Ukrainie

Zapowiedź Emmanuela Macrona, że nie wyklucza wysłania wojsk NATO do Ukrainy, wywołała poruszenie. Skuteczność takich oświadczeń zależy jednak od wiarygodności, czego Francji wyraźnie brakuje. Miała być strategiczna niejednoznaczność, a skończyło się na strategicznej przewidywalności.

Jędrzej Bielecki: Migracja w UE, czyli pyrrusowe zwycięstwo Kaczyńskiego nad Tuskiem

Dziewięć lat po wielkim kryzysie migracyjnym Unia Europejska uznała, że nie będzie obowiązkowej relokacji uchodźców. Jaki wpływ na to mieli Jarosław Kaczyński i Donald Tusk?

Michał Szułdrzyński: Jak zostać memem? Podbój internetu w stylu Jacka Protasiewicza zawsze kończy się tak samo

Każdemu czasem zdarzy się nierozważny wpis na platformach społecznościowych, którego potem żałuje. Ale wielogodzinne produkowanie dziwacznych treści sprawia, że to już inna kategoria. W ten właśnie sposób Jacek Protasiewicz stał się memem. A tę memowatość potem od siebie jest bardzo trudno odkleić.

Piotr Skwirowski: Miotła w spółkach Skarbu Państwa. Wymiana władz przebiega poprawnie czy za wolno?

Głosy rozczarowania, krytykujące wolne tempo czyszczenia władz spółek państwowych z PiS-owskich nominatów, są przesadzone. To trudny proces, wymagający rozwagi i czasu. Widać zmiany na lepsze, choć prawdziwym gwarantem odpolitycznienia firm jest ich prywatyzacja.

Lewica przed największym wyzwaniem od lat. Przez Tuska straciła powagę

Nowa Lewica stoi obecnie przed być może najważniejszym testem od momentu powstania projektu w 2019 roku. Jeśli sytuacja z wyborów samorządowych powtórzy się w czerwcu, przyszłość całego bloku stanie pod znakiem zapytania.

Kołodziej, Pyrgies: Silne i zdrowe rolnictwo, czyli jakie?

W Polsce nie da się utrzymać 1,3 mln gospodarstw rolnych, których zresztą w rzeczywistości nie ma aż tyle.

Elżbieta Puacz: Od kiedy biologicznie zaczyna się życie człowieka i co to oznacza w kwestii aborcji

Chcąc rozmawiać racjonalnie o aborcji, nie można jej odrywać od pytania o ochronę życia ludzkiego – każdego życia ludzkiego. Tym bardziej, że współcześnie, dzięki rozwojowi technologii i nowych dziedzin nauki obiektywne ustalenie procesów zachodzących w organizmie kobiety nie nastręcza większych trudności.

Michał Szułdrzyński: Po ataku Iranu na Izrael. Zachód musi być i policjantem, i strażakiem

Izraelczycy po ataku mogą zapytać: „A nie mówiliśmy, że Iran jest takim zagrożeniem?”. Ale USA, Wielka Brytania, Francja, a nawet Jordania, które pomogły Izraelowi odeprzeć atak Iranu, teraz nie mogą dopuścić, by Bliski Wschód cały stanął w ogniu.

Marek A. Cichocki: Czy nowy globalny sojusz Chin, Iranu i Rosji zrzuci Amerykę z piedestału?

Kluczowa dla przetrwania zachodniego świata jest odbudowa wiarygodności amerykańsko-europejskiego sojuszu w odstraszaniu przeciwników. Piłka leży po stronie Europy, która musi udowodnić wolę zadbania o własne bezpieczeństwo. A w kwestii tej wciąż najpoważniejszy problem dotyczy dwuznacznej postawy Niemiec.

Jerzy Haszczyński: Po irańskim ataku na Izrael. Wielkiej wojny, na razie, nie będzie

Teheran, organizując masowy atak dronami i rakietami, doprowadził do realizacji marzenia Beniamina Netanjahu: Izrael ma pełne poparcie Zachodu. Trafił do obozu dobra, a Iran wraz z Hamasem i Rosją utknął na dobre w obozie zła.

Marek Isański: TK bytem fasadowym. Władzę w sprawach podatkowych przejął NSA

NSA przejął, w zasadzie, pełnię władzy, co jest sprzeczne z zasadą trójpodziału władzy. Zlikwidował dodatkowo i tak małą kontrolę państwa nad jego orzecznictwem, poprzez zablokowanie dostępu uprawnionym organom do występowania o podjęcie uchwał.