Matura 2023. CKE podała ostateczne wyniki zdawalności

W piątek Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informację o wynikach egzaminu maturalnego przeprowadzonego w terminie głównym, dodatkowym i poprawkowym w 2023 r.

Publikacja: 08.09.2023 11:39

(fot. ilustracyjna)

(fot. ilustracyjna)

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Z danych opublikowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną wynika, że do tegorocznej matury przystąpiło 254 610 absolwentów. Z kolei o egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym w sierpniu 2023 r. przystąpiło 24 844 tegorocznych absolwentów.

Ostatecznie maturę w 2023 roku zdało 89,3 proc. Wynik ten uwzględnia egzaminy w sesji głównej, dodatkowej i poprawkowej.  Dla porównania w ubiegłym roku maturę zdało 78,2 proc. absolwentów.

W sesji głównej i dodatkowej egzamin maturalny zdało 84,4 proc. przystępujących do egzaminu. Jak pisaliśmy na łamach rp.pl, w tym roku, jak zresztą w poprzednich latach, najgorzej poszła matematyka. Zaliczyło ją 88 proc. maturzystów. Egzamin z języka polskiego i języka angielskiego (najczęściej wybierany język) zaliczyło w części pisemnej 97 proc. zdających. Wyniki z egzaminów ustnych były jeszcze wyższe - odpowiednio 99 i 98 proc.

Egzamin maturalny zdają wszyscy, którzy z obowiązkowych egzaminów uzyskają co najmniej 30 proc. To egzaminy pisemne z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego oraz egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego. W przypadku egzaminów z przedmiotów dodatkowych nie ma progów zdawalności.

Tegoroczni absolwenci, którzy przystąpili do egzaminów ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w ter

Tegoroczni absolwenci, którzy przystąpili do egzaminów ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w terminie głównym, dodatkowym i poprawkowym w 2023 r. – odsetek sukcesów

CKE

Matura 2023 w dwóch formułach

CKE przypomina, że w 2023 r. egzamin maturalny był przeprowadzany w dwóch formułach, tj.

1) w Formule 2023 dla tegorocznych absolwentów 4-letniego liceum ogólnokształcącego

2) w Formule 2015 dla tegorocznych absolwentów 4-letniego technikum, szkoły artystycznej oraz branżowej szkoły II stopnia.

Niezależnie od formuły egzaminu maturalnego wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2023 r., obowiązkowo przystępowali do egzaminu maturalnego:

1) w części pisemnej z: (a) języka polskiego, (b) matematyki oraz (c) wybranego języka obcego nowożytnego

2) w części ustnej z: (a) języka polskiego oraz (b) wybranego języka obcego nowożytnego.

Absolwenci szkół lub oddziałów z nauczaniem języka danej mniejszości narodowej obowiązkowo przystępowali również do części pisemnej oraz części ustnej egzaminu maturalnego z języka danej mniejszości narodowej.

Wszyscy absolwenci mieli również obowiązek przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języka obcego nowożytnego – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. W 2023 r. absolwent szkoły lub oddziału dwujęzycznego, który przystępował do egzaminu maturalnego w Formule 2023, miał obowiązek przystąpić do części pisemnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym jako przedmiotu dodatkowego.

Każdy absolwent mógł również przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych.

W 2023 r. absolwenci 4-letniego technikum (z lat 2006–2023) oraz absolwenci branżowej szkoły II stopnia (z lat 2022 i 2023), którzy ukończyli branżową szkołę I stopnia jako absolwenci gimnazjum, nie mieli obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika

Czytaj więcej

CKE podała wyniki matur. Jak je sprawdzić?

Z danych opublikowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną wynika, że do tegorocznej matury przystąpiło 254 610 absolwentów. Z kolei o egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym w sierpniu 2023 r. przystąpiło 24 844 tegorocznych absolwentów.

Ostatecznie maturę w 2023 roku zdało 89,3 proc. Wynik ten uwzględnia egzaminy w sesji głównej, dodatkowej i poprawkowej.  Dla porównania w ubiegłym roku maturę zdało 78,2 proc. absolwentów.

Pozostało 88% artykułu
0 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?