500 największych firm w kraju zatrudnia łącznie 1,6 mln osób. Po raz pierwszy od 25 lat najwięcej jest wśród nich spółek z prywatnym, polskim kapitałem – wynika z Listy 500 „Rzeczpospolitej”.
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je Koalicja Obywatelska, ale Prawo i Sprawiedliwość traci do niej zaledwie 0,6 pkt. proc. Co czwarty Polak nie głosuje.
W Antalyi rozpoczęło się spotkanie 32 ministrów spraw zagranicznych państw NATO, którego celem jest m.in. przygotowanie się do szczytu w Hadze, który odbędzie się pod koniec czerwca. W kuluarach pojawił się też temat obecności w Hadze Wołodymyra Zełenskiego, którego nie chce tam widzieć administracja Trumpa.
Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wystąpił w środę do Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prokuratora Mirosława Wachnika. Pełni on funkcję pierwszego zastępcy rzecznika dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego.
Polska Policja uruchomiła Child Alert w związku z zaginięciem jedenastoletniej Patrycji. Nastolatka zaginęła 13 maja w województwie opolskim.
BBC publikuje reportaż z Polski, w którym mieszkający w Polsce uchodźcy z Ukrainy skarżą się na narastające w naszym kraju antyukraińskie nastroje.
Polscy przedsiębiorcy wykazują ostrożność w stosowaniu sztucznej inteligencji, ale odsetek firm z niej korzystających rośnie.
Drastyczne obniżenie budżetu kluczowych segmentów trzeciej władzy, w tym Trybunału Konstytucyjnego, narusza nie tylko fundamentalne zasady funkcjonowania RP, ale także zdrowy rozsądek. „Głodzenie" TK anarchizuje państwo.
Prawo to także sztuka dążenia do prawdy. Oby nie poszło w ślady polityki.
Czy wprowadzenie zmian w prawie kanonicznym powinno być priorytetem dla kolejnego następcy św. Piotra? Wszelkie działania, które zmierzają do oczyszczenia i rozliczenia Kościoła z nowotworu przestępstw seksualnych, powinny być traktowane poważnie.
W sondażu przeprowadzonym na niecały tydzień przed wyborami dostajemy prawdę o kampanii prezydenckiej. 18 maja rozstrzygnie się sporo ważnych politycznych bitew.
Na ogłoszonej właśnie oficjalnej liście uczestników październikowego XIX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego jest 85 nazwisk z 20 krajów. Dominują, rzecz jasna, Chińczycy, ale mamy też 13-osobową grupę Polaków.
W Krakowie i w Warszawie zagrał Ivo Pogorelić. Jego niedopuszczenie do finału Konkursu Chopinowskiego w 1980 roku podzieliło Polskę na dwa obozy. I dzisiaj, choć ma 67 lat, nadal prowokuje jak w młodości.
Ile bym dał, żeby usłyszeć jakieś nagrania, kiedy Chopin improwizował – mówi pianista Mateusz Dubiel, zwycięzca 53. Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego i uczestnik XIX edycji Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.
Uczestnicy poprzedniego Konkursu Chopinowskiego grali przede wszystkim na instrumencie Steinwaya, ale zwycięzca Bruce Liu wybrał mniej znany fortepian Fazioli.
Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Chopinowski odbył się w styczniu 1927 r. Za dwa lata obchodzić będziemy setną rocznicę tego wydarzenia.
Zapowiadana na jesień premiera nowego filmu fabularnego o Chopinie ma ponoć pokazać nieznane fakty z życia prywatnego kompozytora. Nie jest to pierwsza próba ich poznania.
Popularność Konkursu Chopinowskiego nieustannie rośnie. W tym roku nawet lokale gastronomiczne zgłaszają się do nas z pytaniami, czy mogą emitować u siebie transmisje koncertów, jak to się dzieje w przypadku meczów piłkarskich - mówi Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Podczas ostatniego Konkursu Chopinowskiego jednego z uczestników rozbolał kręgosłup i natychmiast znalazł się ktoś, kto polecił mu sprawdzonego lekarza. Inny pianista przeciążył rękę.
Państwowy Instytut Badawczy NASK poinformował, że firma META zablokowała reklamy polityczne publikowane na Facebooku, które zgodnie z oceną NASK nosiły znamiona dezinformacji, mogły zostać opłacone z zagranicy i ingerować w proces wyborczy w Polsce.
- Musimy wzmocnić rolników jako przedsiębiorców i innowatorów. Chcemy, by sektor rolny skoncentrował się na uprawach, a nie na wypełnianiu formularzy - mówią komisarze UE. Bruksela pokazała dziś pakiet ułatwień dla rolników.
W wielu samorządach są właśnie ogłaszane wyniki rekrutacji do publicznych przedszkoli. Jak zwykle problem jest wciąż ten sam – za dużo chętnych, za mało miejsc w popularnych placówkach.
Polacy i Niemcy jednak przekonują się do samochodów elektrycznych. W kwietniu ich sprzedaż poszybowała zaskakująco wysoko. W defensywie znalazły się auta spalinowe.
Prostsze formalności spadkowe, sprawiedliwe wywłaszczenia i ujednolicony VAT na żywność – to kolejne pomysły zespołu Rafała Brzoski.
Odkryj, jak rowery zmieniają polskie miasta
Nie można powiedzieć, że ktoś, kto przechodzi od Adriana Zandberga do Sławomira Mentzena ma jakieś sprecyzowane poglądy na rzeczywistość. Można jednak powiedzieć, że się z tą rzeczywistością nie godzi – mówi Artur Bartkiewicz w podcaście „Rzecz w tym”.
Arabia Saudyjska zapowiada inwestycje w USA warte nawet bilion dolarów. Ceny mieszkań w Polsce wyraźnie wyhamowały. Samsung przejmuje niemieckiego producenta instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych - FlaktGroup Holding.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie dla profesjonalistów „Rzeczpospolitej” była mec. Beata Komarnicka-Nowak, autorka książki „Reparacje wojenne. Nie dziś, nie wczoraj i nie jutro?”.
Zabójstwo na UW to incydent. Uczelnie są bezpieczne, ale trzeba wzmocnić pracujących tam ochroniarzy. I uwrażliwiać studentów – mówi w podcaście „Szkoła na nowo” dr Paweł Moczydłowski, kryminolog, socjolog, były szef więziennictwa.
W rozmowie z Bogusławem Chrabotą w podcaście „Rzecz w tym”, prof. Grzegorz Kołodko – ekonomista, były wicepremier, autor książki „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku” – analizuje kluczowe napięcia geopolityczne współczesnego świata. Rozmowa oscyluje wokół trzech głównych tematów: powrotu Donalda Trumpa do Białego Domu, globalnej rywalizacji z Chinami oraz kondycji polskiej polityki obronnej.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie dla profesjonalistów był prof. Piotr Bogdanowicz, radca prawny oraz członek Stowarzyszenia Prawa Zamówień Publicznych.
Kardynałowie ogłosili wybór Robert Prevosta, kardynała z Chicago, który przybrał imię Leona XIV. Dlaczego właśnie on? Jakie znaczenie niesie za sobą jego pontyfikat i jakie przesłanie wysyła Kościół katolicki tym wyborem? Bogusław Chrabota rozmawia z Tomaszem Krzyżakiem o sensacyjnym wyborze nowego papieża.
O „Planie na pokolenia” – dokumencie, który powstał „z rozczarowania, ale i nadziei na rzeczywistą zmianę”, Dominika Lasota, aktywistka i współzałożycielka Inicjatywy Wschód rozmawiała w programie „Rzecz o polityce” z Michałem Kolanką.
Egzaminatorzy, którzy sprawdzają prace maturalne są dobrze wyszkoleni, ale bywają też zmęczeni. Jednak z reguły nikt nie sprawdza, czy nie popełnili błędu – mówi Paweł Lęcki, nauczyciel języka polskiego. I podpowiada, jak poprawić nasz system egzaminacyjny.
W najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko analizują najgłośniejszy wątek ostatnich dni kampanii prezydenckiej – aferę mieszkaniową Karola Nawrockiego. Czy sprawa ta poważnie naruszyła pozycję kandydata popieranego przez PiS? Czy wywiad Rafała Trzaskowskiego u Krzysztofa Stanowskiego zniwelował uprzedzenia elektoratu centroprawicowego? I jaki wpływ na całą scenę polityczną może mieć wybór nowego papieża – Leona XIV?
BRICS nigdy nie był jednolitym blokiem i nie brak dowodów na prawdziwość tego twierdzenia. Kolejny przykład to kwestie energetyczne. Indie, Chiny oraz Brazylia stawiają na czystą energię w przeciwieństwie do najmłodszych członków BRICS, którzy najchętniej inwestują w paliwa kopalne.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas