Donald Tusk i Rafał Trzaskowski. Wieczór wyborczy po I turze wyborów samorządowych, 7 kwietnia Opinie polityczno - społeczne

Tusk wygrał z Kaczyńskim, ograł koalicjantów. Czy zmotywuje elektorat na wybory do PE?

Koalicja Obywatelska, poszerzając pole władzy, musi uważać, żeby nie stracić zdolności koalicyjnej. Przed wyborami europejskimi formacja Donalda Tuska musi obudzić i pobudzić elektorat do wyborów, które odbędą się w niekorzystnym dla rządu czasie.

Opinie polityczno - społeczne

Zuzanna Dąbrowska: Wybory do PE. PiS w cylindrze eurosceptycznego magika

Marek Domagalski: Uchwała SN może złagodzić frankowe spory

Ustawy, zwłaszcza te radykalniejsze, uderzając w prawa wielu osób, budzą emocje. Podobnie bywa z uchwałami Sądu Najwyższego, choć mają wyciszać kontrowersje prawne i spory.

Joanna Parafianowicz: Dyskusja, a nie krucjata

Profesorom prawa podsuwam możliwość milczenia w kwestii, która biologicznie ich nie dotyczy.

Antoni Bojańczyk: Dobra i zła polityczność sędziego

Na czele powołanych przez polityków komisji kodyfikacyjnych stanęli sędziowie w czynnej służbie. A co z konstytucyjną zasadą trójpodziału władzy?

Mikołaj Małecki: Andrzej Duda też chciał złagodzić prawo aborcyjne

To dziwne, że w obecnej sytuacji prezydent nie domaga się uczynienia jego projektu z 2020 r. przedmiotem debaty parlamentarnej. Warto odkurzyć tamtą propozycję złagodzenia prawa aborcyjnego i nadać jej formalny bieg.

Ewa Szadkowska: Króliczek zwany deregulacją

Goni go każdy rząd i każda większość sejmowa. Przy starcie jest zwykle dużo hałasu, a potem robi się coraz ciszej.

Maria Szczepańska: Można „celować” w sędziego, który statystycznie nie odmawia

Warto wprowadzić mechanizmy, które m.in. umożliwią odroczenie rozpoznania wniosku o tymczasowe aresztowanie lub rozpoznawanie go przez sąd w rozszerzonym składzie.

Jarosław Gwizdak: Trzy dobre rzeczy

Drugi tydzień kwietnia 2024 r. przyniósł mi trzy interesujące wydarzenia, które wpisuję do felietonowego pamiętnika - o tym, czego dokonał Tomasz Zieliński ws. systemu losowego przydziału spraw (SLPS) pisze Jarosław Gwizdak.

Katarzyna Batko-Tołuć: Alternatywna rzeczywistość wyborcza

Chcemy demokracji, to musimy zakasać rękawy. Dostaliśmy szansę od losu, wykorzystajmy ją!

Łukasz Warzecha: Co Ostatnie Pokolenie ma wspólnego z obywatelskim nieposłuszeństwem

Chuliganeria zakłócająca koncerty, niszcząca pomniki i blokująca ulice nie uprawia żadnego obywatelskiego nieposłuszeństwa. Uprawia zwykły wandalizm i bandyterkę.

Anna Nowacka-Isaksson: Aktywizm nieposkromiony

Organizacje klimatyczne wykupują akcje i sabotują udzielanie pożyczek spółkom.

Jacek Dubois: Rzecz o bezradnym prokuratorze

Większość wniosków o tymczasowe aresztowanie nie jest ustawową koniecznością, tylko przejawem mody wykreowanej przez poprzedniego prokuratora generalnego.

Paweł Krekora: Czy na ustawę frankową rzeczywiście jest za późno?

Przerzucenie całości problemu frankowego na sądy oznacza, że uporamy się z nim może dopiero w ciągu kilkunastu lat. Nie napawa to nikogo optymizmem. Czy to nie za późno?

Jan Zielonka: Donald Tusk musi w końcu wziąć się za odbudowę demokracji

Donald Tusk najwyraźniej wychodzi z przekonania, że to, co jest dobre dla jego partii, jest dobre dla Polski. Bez PO przecież zły PiS wciąż by psuł demokrację. Trudno kwestionować rolę Tuska i jego partii w odsunięciu PiS od władzy. Pytanie jednak, czy działania nowego rządu mają na celu odbudowę demokracji, czy też wymianę partyjnych elit.

Mirosław Żukowski: Chińczycy trzymają się mocno. Afera z dopingiem zamieciona pod dywan?

Światowa Agencja Antydopingowa nie poinformowała opinii publicznej o wykryciu zakazanej substancji w organizmach 23 chińskich pływaków. Z pozoru afera, a jakby jej nie było.

Paweł Łepkowski: Broń jądrowa w Polsce? Reakcja Kremla wskazuje, że to dobry pomysł

Zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę postulat rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej NATO w Polsce spotkał się z pełną gróźb, histeryczną reakcją Kremla. To ważny sygnał. Teraz wiemy, czego oni się naprawdę boją.

Arkadiusz Szcześniak: Chcemy uczciwych banków

Uczciwa, przestrzegająca prawa bankowość przyniesie korzyści obywatelom i gospodarce - pisze w polemice prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

Warszawa stolicą odsieczy dla Ukrainy. Europa się zmobilizowała

Podróż premiera Wielkiej Brytanii oraz sekretarza generalnego NATO do Warszawy może być porównywalna z tą, jaką zaraz po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny w Ukrainie odbył do Polski prezydent Joe Biden.

Jerzy Haszczyński: Zdeterminowani obrońcy Ukrainy

Brytyjczyk Rishi Sunak i Norweg Jens Stoltenberg w Warszawie wspierają walczącą Ukrainę. Czyli w Europie to niekoniecznie Unia Europejska jest głównym rozgrywającym w sprawie bezpieczeństwa i wielkiej wojny na wschodzie?