Dług państwa i koszty jego obsługi poszybowały do rekordowo wysokich poziomów. Czy nasze finanse publiczne są jeszcze bezpieczne? I jak powinien na to zareagować rząd oraz kandydaci na prezydenta?
Notowania bitcoina przebiły szczyt z 20 stycznia (dnia inauguracji drugiej kadencji Trumpa) i ustanowiły nowy rekord na poziomie powyżej 111 tys. dolarów.
Donald Trump przyjął w Białym Domu prezydenta RPA, Cyrila Ramaphosę. W czasie spotkania puścił mu film, z którego wynikało, że w RPA dochodzi do ludobójstwa białych mieszkańców. Ramaphosa zaprzeczał tym oskarżeniom.
Dziś nikt nie chce rozmawiać poważnie. Wszyscy rozmawiają pod kątem, żeby wzrosły słupki. Mówiąc wprost – wszyscy kłamią. Prezydent, który obiecuje wszystko nie wie, co gada - mówi Aleksander Kwaśniewski przed drugą turą wyborów prezydenckich.
Izba Adwokacka w Warszawie podczas sobotniego zgromadzenia przyjęła uchwałę wzywającą ministra sprawiedliwości do podniesienia wynagrodzeń za sprawy z urzędu. W razie braku działań zapowiada protest – w porozumieniu z centralnymi organami adwokatury i samorządem radców prawnych.
Dwoje pracowników ambasady Izraela w USA zostało zastrzelonych w środę wieczorem w Waszyngtonie podczas ataku, do którego doszło przed Muzeum Żydowskim w Waszyngtonie.
Szwajcarskie firmy zegarkowe pozostają wierne tradycji, ale to nie znaczy, że nie sięgają chętnie po nowinki technologiczne. Model Captain Cook Over-Pole marki Rado to przykład jak połączyć te dwa światy.
Rafał Trzaskowski z gaśnicą, Rafał Trzaskowski witający się słowami „szczęść Boże”, Rafał Trzaskowski ściskający dłoń Krzysztofa Bosaka i deklarujący, że uda się na ten „wasz marsz” i jednocześnie pytający, którego listopada jest on organizowany – fala memów, jaka zalała internet po I turze wyborów prezydenckich mówi nam wiele o tym, jaki jest najpoważniejszy problem kandydata KO na prezydenta.
Pomysł wstrzymania się przez korporacje na 30 dni z przekazywaniem sądom list prawników świadczących pomoc z urzędu to bardzo zły pomysł. Podważy zaufanie społeczne do zawodów adwokata i radcy prawnego.
Rozeszły się plotki, że w panice po sukcesie w pierwszej turze wyborów prezydenckich specjaliści PO od komunikacji społecznej wymyślili rozpuszczenie plotek, iż w ramach zapowiadanej przez premiera Donalda Tuska rekonstrukcji rządu stanowiska mogą stracić Adam Bodnar i Paulina Hennig-Kloska.
Czy Szymon Hołownia zamierza porzucić politykę? Informacje z Polski 2050 wskazują, że nie ma takiego zamiaru. Plotki mogą być elementem starć wewnątrz koalicji oraz w partii, którą kieruje marszałek Sejmu.
Dzięki technologiom możemy szybko podejmować decyzje. Elastyczność pomaga nam w razie potrzeby skorygować kurs.
Jesteśmy w fazie testów asystenta AI, czyli agenta, który będzie doradcą klienta do zadań specjalnych.
Coraz bardziej wyraźnie zmieniamy profil naszej działalności. Stajemy się instytucją finansową.
Mając prawie 7 mln klientów, musimy w czasie rzeczywistym definiować wartościowe informacje dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego z nich.
Przyszłością płatności jest rozwój sztucznej inteligencji i komputerów kwantowych. Z kolei e-commerce daje nawet najmniejszym firmom możliwość wyjścia na rynki zagraniczne.
Dzisiaj w przestrzeniach ponad 20 polskich firm wiszą wystawy Krupa Art Foundation. Co parę miesięcy zmieniają miejsce i trafiają do firmy, która je zaprasza. Mamy kolejkę chętnych.
Adaptacja i elastyczność to dziś kluczowe cechy liderów i dobrego przywództwa.
W wojsku służy lub pracuje na etatach cywilnych około 250 osób z podwójnym obywatelstwem – ustaliła „Rzeczpospolita”. Mają m.in. obywatelstwo Ukrainy, Białorusi, Pakistanu, Syrii.
Grupa Orlen zanotowała 50 proc. wzrost zysku netto rok do roku. W omawianym okresie wzrosły ceny gazu co było jednym z powodów wzrostu przychodów spółki. Te wyniosły 73,5 mld zł. W omawianym okresie pierwszego kwartału wartość spółki również istotnie wzrosła w oczach inwestorów.
Od nowego lokatora Pałacu Prezydenckiego zależeć będzie, czy projekt Adama Bodnara zostanie wpuszczony na ścieżkę legislacyjną i czy jego wprowadzenie będzie miało jakikolwiek sens.
Niemal 50 proc. małych i średnich firm ma minimum jednego pracownika z zagranicy – wynika z badania BIG InfoMonitor. A 15 proc. chce udział obcokrajowców zwiększyć, i to już w tym roku.
Wyższy limit zwolnienia z VAT, likwidacja strategii podatkowych, składanie częściowych korekt po kontroli celno-skarbowej, sześciomiesięczne vacatio legis na niekorzystne prawo podatkowe – takie się szykują zmiany w przepisach.
Jak zbudujemy nową energetykę i przyszłość firm?
Dołącz do dyskusji o przyszłości polskiej gospodarki.
Strach o suwerenność łączy Polaków ponad podziałami. Politycy naciskają na tę traumę i prowadzą nas, gdzie chcą – to jest handel suwerennością. Stała się ona przedmiotem politycznego szantażu – mówi Jarosław Kuisz w najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym”. Komentuje wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich, rolę Grzegorza Brauna i znaczenie Adriana Zandberga.
Szpitale powiatowe domagają się korekty ustawy z 2022 r., która wprowadziła coroczne podwyżki minimalnych wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia.
W najnowszym odcinku podcastu „Pałac Prezydencki” Michał Kolanko rozmawia z Michałem Fedorowiczem, szefem kolektywu analitycznego Res Futura, o tym, jak media społecznościowe przejęły kontrolę nad przestrzenią polityczną w kampanii prezydenckiej 2025.
Sławomir Mentzen, mimo braku awansu do drugiej tury wyborów prezydenckich, nie znika ze sceny. Wręcz przeciwnie – jego polityczny manewr może przesądzić o losach prezydentury. W rozmowie z Bogusławem Chrabotą, Jacek Nizinkiewicz analizuje grę Konfederacji, rolę jej elektoratu i możliwe scenariusze dla Trzaskowskiego i Nawrockiego.
Branża IT mierzy się z długami i falą zwolnień, USA nie poprze nowych sankcji na Rosję, a Honda ogranicza inwestycje w elektryki. Turcja z kolei liczy na skok gospodarczy po zakończeniu trwającego 40 lat, wewnętrznego konfliktu.
W kontekście wyników I tury wyborów prezydenckich Łukasz Pawłowski, szef Ogólnopolskiej Grupy Badawczej zwraca uwagę, że były one zgodne z przewidywaniami dla jego pracowni, a zaskoczeniem dla opinii publicznej mogło być to, że inne pracownie przez długi czas nie rejestrowały podobnych trendów. Pawłowski był gościem Michała Kolanki w programie "Rzecz o polityce"
Od zdolności mobilizacji i demobilizacji tych, którzy zagłosowali w I turze wyborów prezydenckich na Sławomira Mentzena i Grzegorza Brauna może zależeć ostateczny wynik wyborów - uważa prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
W najnowszym odcinku rozmawiamy z Renatą Bożek, autorką powieści „Wyjarzmiona”, opatrzonej znamiennym podtytułem: „Historia biednej dziewczyny ze wsi przez nią samą opowiedziana”. Pisarka opowiada o swoim dzieciństwie na wsi, inspiracjach twórczością Mariana Pilota i dziennikami robotników. Zastanawiamy się też wspólnie, czy można czytać „Wyjarzmioną” jako fabularną wersję „Ludowej historii Polski”.
4,3 mln zł pożyczki musi oddać Narodowemu Funduszowi Zdrowia Szpital Powiatowy w Nysie. To pieniądze z NFZ wypłacone placówce za okres, w którym nie przyjmowała pacjentów na skutek powodzi.
Zabójstwo na UW to incydent. Uczelnie są bezpieczne, ale trzeba wzmocnić pracujących tam ochroniarzy. I uwrażliwiać studentów – mówi w podcaście „Szkoła na nowo” dr Paweł Moczydłowski, kryminolog, socjolog, były szef więziennictwa.
IKEA zadebiutowała w Hiszpanii w nowej roli - otworzyła hotel na Wyspach Kanaryjskich. Obiekt nazywa się Las Dunas de Santa Catalina Boutique House, ma dwie gwiazdki i stoi w Las Palmas, stolicy Gran Canarii, zaledwie pięć minut spacerem od plaży Las Alcaravaneras.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas