Łazik Perserverance zbiera próbki na powierzchni Marsa od 2021 roku Kosmos

NASA szuka sposobu na sprowadzanie próbek z Marsa. Tanio i szybko

NASA szuka tańszego i prostszego sposobu na realizację jednego ze swoich priorytetowych naukowych projektów - sprowadzenie na Ziemię próbek gleby zebranych na Marsie przez łazik Perseverance (ang. Wytrwałość).

Kosmos

Odszedł Peter Higgs, odkrywca boskiej cząstki

Księżyc będzie miał własną strefę czasową? Biały Dom nakazał ustalenie standardu

Biały Dom polecił NASA ustanowienie jednolitego standardu czasu dla Księżyca i innych ciał niebieskich. Stany Zjednoczone chcą ustanowienia międzynarodowych norm w przestrzeni kosmicznej ze względu na coraz szybszy wyścig „księżycowy”.

Czy wojna nuklearna zniszczy cała cywilizację?

Dyskutując o możliwych scenariuszach przyszłej konfrontacji zbrojnej krajów NATO i Polski z Federacją Rosyjską, praktycznie pomija się dyskusję o skutkach wojny nuklearnej. Czy zatem atomowa pożoga zakończy dzieje gatunku homo sapiens?

Niesporczaki pomogą nam zachować młodość? „Klucz do zahamowania procesu starzenia”

Białka niesporczaków – niezwykle małych bezkręgowców, które nierzadko nazywa się „niezniszczalnymi” – zdaniem naukowców mogą spowalniać procesy zachodzące w ludzkich komórkach. Jak oceniają eksperci, ich najnowsze odkrycie może być kluczem do zahamowania procesu starzenia w naszym organizmie.

Nerka genetycznie modyfikowanej świni w ciele człowieka. Udany przeszczep?

Chirurdzy z Bostonu przeszczepili nerkę od genetycznie zmodyfikowanej świni choremu 62-letniemu mężczyźnie. To pierwsza tego typu operacja. Stan pacjenta systematycznie się poprawia.

W Australii odkryto nowy gatunek chrząszcza. Odkrywca pomylił go z ptasią kupą

Podczas obozowania w lesie deszczowym badacz z Uniwersytetu w Queensland, James Tweed, odkrył przedstawiciela nowej rodziny chrząszczy kózkowatych. Pokrytego długimi, białymi "włosami" owada badacz wziął początkowo za ptasie odchody.

Ptasia grypa zagrozi ludziom? Niepokojące sygnały z Ameryki Południowej

Śmiertelnie groźny wirus ptasiej grypy, H5N1, szerzy się na większą niż dotychczas skalę między dzikimi ptakami i morskimi ssakami, odkąd pojawił się w Ameryce Południowej w 2022 roku - pisze agencja Reutera.

Astronomowie odkryli tajemnice galaktyki z początku istnienia wszechświata

Dzięki badaniom przestrzeni kosmicznej prowadzonym przez NASA z pomocą teleskopu kosmicznego Jamesa Webba naukowcy mogą obserwować procesy zachodzące w wieku niemowlęcym wszechświata. Być może zaczynamy rozumieć początek jego ewolucji.

Rosja i Chiny planują budowę elektrowni atomowej na Księżycu. Ma umożliwić osadnictwo

Rosja i Chiny rozważają umieszczenie elektrowni jądrowej na Księżycu w latach 2033–2035 - powiedział we wtorek Jurij Borysow, szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos.

Sensacyjne ustalenia naukowców. Sfotografowano homoseksualny akt humbaków

Fotografowie uchwycili dwa samce humbaków uprawiające seks, co zdaniem ekspertów jest pierwszym udokumentowanym przypadkiem jakiejkolwiek aktywności seksualnej tego gatunku.

Astronomowie odkryli najjaśniejszy obiekt we Wszechświecie

O odkryciu piszą astronomowie na łamach magazynu "Nature Astronomy".

Nowe odkrycie astronomów. Ważne pod kątem szukania życia poza Ziemią

Wykorzystując dane zebrane przez Stratosferyczne Obserwatorium Astronomii Podczerwonej (SOFIA), które ostatni lot odbyło w 2022 roku, naukowcy odkryli, po raz pierwszy, cząsteczki wody na powierzchni asteroidy — informuje serwis phys.org.

Kolos Konstantyna powrócił do Rzymu. Można go zobaczyć w Muzeach Kapitolińskich

Od wtorku odwiedzający Muzea Kapitolińskie w Rzymie mogą podziwiać rekonstrukcję Kolosa Konstantyna opartą na kilku znanych pozostałych fragmentach oryginalnego posągu z IV wieku naszej ery.

Deszcz podczas burzy może uratować życie. Mokra skóra zmniejsza skutki pioruna

Mokre modele 3D ludzkiej głowy ulegają mniejszym uszkodzeniom, gdy zostaną poddane symulacji uderzenia pioruna – tak wynika z badań naukowców z Politechniki w Ilmenau w Niemczech.

Tajemnica czarnych dziur „zombie”

Dzięki monitorowaniu szerokokątnemu nieba naukowcy odkryli, że supermasywne czarne dziury mogą niespodziewanie wyrzucać z siebie ogromne ilości energii i materii. Najbardziej zaskakujące jest, że te wyrzuty pojawiają się wiele miesięcy po wchłonięciu materii gwiezdnej, kiedy czarna dziura wydaje się być „uśpiona”.

Odkryto nowy gatunek pterozaura. Latający dinozaur mógł żyć 168 milionów lat temu

Na Skye, drugiej co do wielkości wyspie Szkocji, badacze odkryli szkielet nieznanego dotąd gatunku pterozaura. Latający gad żyć miał około 166–168 milionów lat temu w okresie jury środkowej.

Rosjanin pobił rekord przebywania w kosmosie

Ponad 878 dni przebywał w przestrzeni kosmicznej rosyjski kosmonauta Oleg Kononenko.

Dwaj bracia z Paryża

Józef i Henryk Babińscy, synowie polskich emigrantów z okresu Wiosny Ludów, przyczynili się do rozwoju nauk przyrodniczych. Młodszy z braci był pionierem neurochirurgii, a starszy – geologiem zatrudnianym przez francuski rząd.

Egipt restauruje piramidę w Gizie. "Dar dla świata XXI wieku"

Egipscy i japońscy archeolodzy rozpoczęli realizację gigantycznego projektu, mającego na celu przywrócenie najmniejszej z trzech słynnych piramid w Gizie stanu z czasu, gdy została zbudowana ponad 4000 lat temu.