Matka, której córka zmarła z powodu niemożliwej do wyleczenia choroby, dostanie zadośćuczynienie za to, że – z powodu błędnej diagnozy – nie zdążyła przygotować się na jej śmierć i zawalczyć o przedłużenie jej życia – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.
Fundacje rodzinne spełniają swoje zadanie akumulacji rodzinnego kapitału, a przypadki nadużyć są nieliczne. Rewolucja w przepisach byłaby nieuzasadniona.
Kto powinien reprezentować sąd w sprawie o wynagrodzenie? SN zdecyduje.
Resort sprawiedliwości chce uchylenia przepisu wprowadzonego po zabójstwie w Piekarach Śląskich. Eksperci chwalą zmiany.
Mikro, mali lub średni przedsiębiorcy, którzy w drugiej połowie 2024 roku korzystali z ceny maksymalnej energii elektrycznej (693 zł/MWh) muszą do 30 czerwca 2025 złożyć informację o pomocy do swojego sprzedawcy energii elektrycznej - przypomina Ministerstwo Klimatu i Środowiska. To formalność wynikająca z przepisów, która pozwoli uniknąć konieczności korekty rozliczeń za ubiegły rok.
Jak zbudujemy nową energetykę i przyszłość firm?
Dołącz do dyskusji o przyszłości polskiej gospodarki.
Nie można regulować mniej korzystnie kwestii wynagrodzeń prokuratorskich w ustawie okołobudżetowej – uznał we wtorek Sąd Najwyższy. Rozstrzygnięcie ma znaczenie dla wszystkich pokrzywdzonych śledczych.
Zdolność społeczeństwa obywatelskiego do obrony praworządności jest coraz bardziej zagrożona. Cieszy mnie zobowiązanie polskich władz do wykonania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – twierdzi zastępca sekretarza generalnego Rady Europy Bjørn Berge.
Kiedy zaczynałem swoją prawniczą przygodę, najnowocześniejszym urządzeniem była elektryczna maszyna do pisania. Kserokopiarki dopiero pojawiały się na rynku i dostęp do nich był ściśle limitowany.
Praca na etacie chroni przed egzekucją, a prowadzenie własnej działalności już nie. W dyskusji o składce zdrowotnej i tym, jak to przedsiębiorcy są uprzywilejowani, warto o tym pamiętać.
Nie ma podstaw do wszczęcia postępowania w sprawie kierownictwa MS – uznał UODO. Chodzi o szczegółowe informacje o stanie zdrowia i schorzeniach Ryszarda Cyby, przedstawione podczas konferencji prasowej.
Sądownictwo dyscyplinarne to bardzo wrażliwy obszar wymiaru sprawiedliwości. I chyba dlatego pokusy jego politycznej kolonizacji nie są w stanie stłumić w sobie nawet ci, którzy tak głośno bronili praworządności w ostatnich trudnych dla niej latach.
Wiceminister sprawiedliwości publikuje materiały popierające jednego z kandydatów, a analitycy rozstawiają już stragany i szykują się do wykrzykiwania prognozowanych cen Prince Polo i hantli. Cisza wyborcza trwa na całego.
Czasem dużo musi się zmienić, by wszystko zostało po staremu. Dotyczy to także podejścia do legislacji i kluczowych zmian w prawie. Tak, mam na myśli nagły zwrot w sprawie ustawy dotyczącej neosędziów.
Cieszy to, że – w przeciwieństwie do kampanii prezydenckiej – kandydaci do objęcia poszczególnych funkcji w samorządzie adwokackim mają pasję i pomysły. Czyli kampania nie musi sprowadzać się do przepychanek.
Tego właśnie oczekuję od organów władzy publicznej w tym kraju. Działania, które pokazuje, że równość wobec prawa nie jest tylko pustym zapisem w konstytucji. No i konsekwencji w tym działaniu.
W ramach deregulacji pojawiła się propozycja ujednolicenia stawek VAT. Na razie na produkty spożywcze. Ale dobre i to.
Żołnierze, którzy ucierpieli podczas zagranicznych misji, otrzymają rekompensaty za uszczerbek na zdrowiu. Wsparcie będzie zwolnione z PIT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas