Donalda Trumpa poza Ameryką najbardziej interesuje Bliski Wschód. Stamtąd chce ściągnąć najwięcej pieniędzy – od monarchii znad Zatoki Perskiej. Tam też najchętniej wydaje amerykańskie pieniądze – na pomoc Izraelowi.
W Polsce doszło do faktycznej zmiany ustroju państwa. Wróciliśmy do XIX wieku i żyjemy w dualizmie konstytucyjnym. Trybunał Konstytucyjny jest sparaliżowany, a jego wyroki mają ograniczone znaczenie. Pogłębia się chaos w systemie prawa i u części obywateli może powodować oczekiwanie autorytarnej władzy – twierdzi prof. Piotr Tuleja.
Śmierć członka rodziny, który pobierał emeryturę, wiąże się z ustaniem prawa do świadczenia. W związku z tym ZUS wstrzymuje wypłatę środków. Co dzieje się z pieniędzmi, które zostały zgromadzone na koncie emeryta? Czy rodzina ma do nich prawo?
Po ataku ukraińskich dronów na stolicę Rosji, Moskwę, cztery lotniska musiały tymczasowo wstrzymać loty - poinformował w mediach społecznościowych mer tego miasta, Siergiej Sobianin.
Hotel Belvédère był jednym z najbardziej eleganckich hoteli w Alpach Szwajcarskich. Od lat stoi jednak opuszczony. Przegrał z nowoczesnością – oraz ze zmianami klimatu.
Strach przed poniedziałkiem, określany jako „monday blues”, to rodzaj lęku, z którym zmaga się obecnie wiele osób. Okazuje się, że w dłuższej perspektywie poważnie cierpi na tym nasze zdrowie, ponieważ zwiększa się ryzyko chorób związanych ze stresem.
To, co w 2023 roku spoiło Koalicję Obywatelską, PSL, Polskę 2050 i Nową Lewicę, dziś staje się dla koalicji rządzącej obciążeniem. W 2023 roku można było iść do wyborów szerokim frontem, który miał odsunąć PiS od władzy. Problem w tym - o czym boleśnie przekonał się Rafał Trzaskowski - że dwa razy PiS-u od władzy odsunąć się nie da.
Jarosław Kaczyński: „Czy to jest skoordynowana akcja? Najpierw Braun kwestionujący Holokaust i zbrodnie w Auschwitz, a teraz ludzie koalicji 13 grudnia tworzący skandaliczną wystawę »Nasi chłopcy«, która ma podprogowo rozmyć odpowiedzialność za tragedię II wojny światowej, a wręcz przypisać ją Polakom. To uderzenie w polską rację stanu i podważanie oczywistych faktów historycznych! Oburzające jest to, że ten proceder legitymizują ludzie sprawujący władzę w Polsce. To wiele mówi…”
Powinniśmy podziękować specom Muska od wizerunku X i Groka. Dzięki temu lepiej zrozumieliśmy naturę tego, co z debatą publiczną może zrobić AI.
Gdańska wystawa „Nasi chłopcy” zupełnie mnie nie oburza, bo przymusowa służba Polaków w armii III Rzeszy była faktem. Z pewnością nie byli to jednak „nasi” chłopcy.
Polacy nie są przekonani, czy Koalicja Obywatelska, Lewica, PSL i Polska 2050 utrzymają się razem w koalicji do końca kadencji Sejmu - wynika z sondażu SW Research dla „Rzeczpospolitej”.
Donald Trump znów staje się bardziej wojowniczy wobec Rosji i po pół roku swojej drugiej kadencji przypomniał sobie, że Ukraińcy dzielnie się bronią. Jest się z czego cieszyć, czy to tylko jeden z kolejnych zwrotów, które wykonał i jeszcze wykona prezydent USA?
Rosyjski dyktator polecił rządowi przygotowanie wprowadzenia ograniczeń w korzystaniu z oprogramowania i komunikatorów, pochodzących z „wrogich krajów”. Od 1 września Rosjanie mogą utracić kontakt ze światem zewnętrznym. Zagrożony jest m.in. „Telegram”.
Sezon wakacyjny w pełni, a wielu przedsiębiorców planuje wyjazdy zagraniczne samochodami użytkowanymi na podstawie umowy leasingu lub najmu długoterminowego. Choć podróż takim pojazdem może wydawać się oczywista, warto pamiętać o formalnościach, których zaniedbanie może mieć kosztowne konsekwencje.
Rynek najmu mieszkań w pierwszym półroczu dostosowywał się do słabnącego popytu. Czynsze były w miarę stabilne. W trzecim kwartale będzie goręcej za sprawą szukających kwater studentów.
Brak właściwego oznakowania skrzyżowania usprawiedliwiał przyjęcie przez kandydata na kierowcę, że to jemu na zasadzie reguły „prawej ręki" przysługuje pierwszeństwo przejazdu.
W nowym odcinku podcastu „Powiedz to kobiecie” rozmawiamy z Magdą Dziewguć, menadżerką i aktywistką, współtwórczynią projektu „Matka Polka wychodzi z domu”. Inicjatywa ta stawia sobie za cel nie tylko aktywizację kobiet, ale przede wszystkim zerwanie z przestarzałym i opresyjnym wzorcem Matki Polki – kobiety wiecznie zmęczonej, poświęcającej się i niewystarczającej.
Przemoc, brak pieniędzy na markowe ciuchy, znikające matki i kłamiący ojcowie – Jakub Nowak w powieści „Nie w szczepionkę” wraca do lat 90., bez nostalgii, za to z brutalną szczerością. W podcaście Rzecz o książkach opowiada o dorastaniu, wstydzie i pociągu z napisem „transformacja”, na który nie wszyscy zdążyli się załapać.
Gośćmi siódmego odcinka podcastu „Rzecz o geopolityce” Mateusza Grzeszczuka byli prof. Maciej Duszczyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, dr Małgorzata Bonikowska, THINKTANK, Centrum Studiów Międzynarodowych oraz dr Łukasz Kossacki-Lytwyn, HangLung Law.
Berlin i Londyn zacieśniają współpracę obronną, Polska odda do końca roku 350 km dróg szybkiego ruchu. Rosyjskie banki szukają ratunku. Niemcy odrzucają budżet UE, a Chiny grożą blokadą transakcji sprzedaży portów.
Gościem najnowszego odcinka podcastu „Powiedz to kobiecie” jest dr Katarzyna Wasilewska, psycholożka, autorka książki „Matka wystarczająco dobra”, matka dwóch synów i córki. W rozmowie próbujemy ustalić, co jest dziś wpisane w rolę „dobrej matki”.
Skandal podczas festiwalu Eurofolk w Zamościu. Artyści z różnych krajów świata byli publicznie obrażani. W ich stronę padły wulgarne słowa. A Straż Miejska odbierała sygnały od agresywnych mieszkańców, którzy żądali interwencji, bo „po rynku chodzą imigranci”. – Wygląda to groźnie, powiem szczerze. Nie chcę siać paniki, ale powinniśmy wszyscy naprawdę się bardzo głęboko zastanowić, co się dzieje” – mówi Tomasz Lipiński, muzyk, założyciel miedzy innymi Brygady Kryzys i Tiltu.
W najnowszym odcinku „Politycznych Michałków” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko rozmawiają o burzliwym tygodniu w polskiej polityce: spotkaniach Szymona Hołowni z Jarosławem Kaczyńskim, reakcjach Donalda Tuska, problemach lewicy i nadchodzącej rekonstrukcji rządu. W tle pojawia się także polityka kryzysowa związana z powodzią oraz kontrowersyjne wypowiedzi Grzegorza Brauna.
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z Jerzym Buzkiem – byłym premierem i przewodniczącym Parlamentu Europejskiego – o rosnącym napięciu wokół migracji, nowej ofensywie populistów i zagrożeniach dla idei zjednoczonej Europy. Czy propozycje PiS zakazujące wjazdu obywatelom niektórych krajów są zapowiedzią Polexitu?
Od 7 lipca Polska tymczasowo przywróciła kontrole na granicy z Niemcami i Litwą – decyzja ta, ogłoszona przez Donalda Tuska, ma ograniczyć niekontrolowany napływ migrantów. Ale czy chodzi tu wyłącznie o bezpieczeństwo? A może przede wszystkim o politykę? O tym, kto i dlaczego rozgrywa temat migracji, rozmawia Marzena Tabor-Olszewska z Michałem Płocińskim, zastępcą redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”.
– Deregulacja, deregulacja, deregulacja – to dziś słychać wszędzie – przekonywał dr Mariusz Filipek w rozmowie z Michałem Kolanką w programie „Rzecz o polityce”.
Niemieccy inżynierowie pracują nad przełomowymi procesorami fotonowymi – mają niemal 30-krotnie poprawić wydajność energetyczną AI. Nowatorski projekt ma już pieniądze na komercjalizację.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas