Budownictwo socjalne to trwonienie pieniędzy podatników Komentarze

Bogusław Chrabota: Budownictwo socjalne to błędna ścieżka

W przeciwieństwie do młodych polityków lewicy ich koledzy z PO pamiętają filmy Barei. Budownictwo socjalne to trwonienie pieniędzy podatników. Prosta ścieżka do marnotrawstwa, synekur i korupcji.

Komentarze

Michał Płociński: Polska w Unii – koniec epoki młodzieńczej. Historyczna zmiana warty

Warszawa stolicą odsieczy dla Ukrainy. Europa się zmobilizowała

Podróż premiera Wielkiej Brytanii oraz sekretarza generalnego NATO do Warszawy może być porównywalna z tą, jaką zaraz po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny w Ukrainie odbył do Polski prezydent Joe Biden.

Jerzy Haszczyński: Zdeterminowani obrońcy Ukrainy

Brytyjczyk Rishi Sunak i Norweg Jens Stoltenberg w Warszawie wspierają walczącą Ukrainę. Czyli w Europie to niekoniecznie Unia Europejska jest głównym rozgrywającym w sprawie bezpieczeństwa i wielkiej wojny na wschodzie?

Ćwiek-Świdecka: Nauczyciele pytają MEN, po co ta cała hucpa z prekonsultacjami?

Nauczyciele są wściekli na minister edukacji Barbarę Nowacką. Zarzucają, że MEN podczas odchudzania podstawy programowej nie uwzględnił ich uwag.

Witold M. Orłowski: Dwadzieścia lat w Unii okiem Kazimierza Wielkiego

Jak zmieniał się przez wieki dystans gospodarczy, dzielący Polskę od zachodniej części Europy? I jak na tym tle wyglądało 20 lat naszego członkostwa w Unii?

Ewa Łętowska: Złudzenie konstytucjonalisty

W obrocie funkcjonują koty Schrödingera, czyli nieważne, ale skuteczne decyzje administracyjne. Przypominam o tym w związku z dyskusją o legalności pozbawienia stanowiska Dariusza Barskiego, do niedawna prokuratora krajowego.

Kacper Głódkowski z kolektywu kefija: Polska musi zerwać więzi z izraelskim reżimem

Prawdziwa solidarność z Żydami oznacza kierowanie się słowami „nigdy więcej dla nikogo” i dystansowanie się od skrajnie prawicowego izraelskiego reżimu. Nie możemy pozwolić, aby izraelscy politycy używali oskarżeń o antysemityzm – jak niedawno ambasador Izraela w Warszawie – aby uciszać krytykę ich rządu – pisze działacz kolektywu kefija, Kacper Głódkowski.

Izabela Kacprzak: Ministrowie i nowi posłowie na listach do europarlamentu to polityczny cynizm Donalda Tuska

Wyborcy są dla polityków jedynie narzędziem do głosowania. Wysyłanie „czteromiesięcznych” posłów, w tym ministrów do europarlamentu, to nic innego jak zrobienie w balona ich wyborców

Michał Szułdrzyński: Adam Bodnar ujawnia nadużycia ws. Pegasusa. To po co jeszcze komisja śledcza?

Afera Pegasusa musi zostać wyjaśniona, bo koniecznie trzeba wyjaśnić, kto był odpowiedzialny za inwigilację ważnych polityków ówczesnej opozycji. Ale ze słów ministra sprawiedliwości Adama Bodnara wynika, że dobrze radzi sobie z tym specjalny zespół prokuratorów. Czy komisja śledcza jest jeszcze do czegoś potrzebna?

Tomasz Pietryga: Pigułka „dzień po”, czyli zabawa legislacją

Armia prawników i legislatorów kombinuje, jak przechytrzyć przeciwnika, zamiast zająć się pisaniem dobrego prawa.

Ewa Szadkowska: Króliczek zwany deregulacją

Goni go każdy rząd i każda większość sejmowa. Przy starcie jest zwykle dużo hałasu, a potem robi się coraz ciszej.

Marek Domagalski: Uchwała SN może złagodzić frankowe spory

Ustawy, zwłaszcza te radykalniejsze, uderzając w prawa wielu osób, budzą emocje. Podobnie bywa z uchwałami Sądu Najwyższego, choć mają wyciszać kontrowersje prawne i spory.

Mikołaj Małecki: Andrzej Duda też chciał złagodzić prawo aborcyjne

To dziwne, że w obecnej sytuacji prezydent nie domaga się uczynienia jego projektu z 2020 r. przedmiotem debaty parlamentarnej. Warto odkurzyć tamtą propozycję złagodzenia prawa aborcyjnego i nadać jej formalny bieg.

Paweł Krekora: Czy na ustawę frankową rzeczywiście jest za późno?

Przerzucenie całości problemu frankowego na sądy oznacza, że uporamy się z nim może dopiero w ciągu kilkunastu lat. Nie napawa to nikogo optymizmem. Czy to nie za późno?

Joanna Parafianowicz: Dyskusja, a nie krucjata

Profesorom prawa podsuwam możliwość milczenia w kwestii, która biologicznie ich nie dotyczy.

Tusk wygrał z Kaczyńskim, ograł koalicjantów. Czy zmotywuje elektorat na wybory do PE?

Koalicja Obywatelska, poszerzając pole władzy, musi uważać, żeby nie stracić zdolności koalicyjnej. Przed wyborami europejskimi formacja Donalda Tuska musi obudzić i pobudzić elektorat do wyborów, które odbędą się w niekorzystnym dla rządu czasie.

Maciej Strzembosz: Czego chcemy od Europy?

Wydaje się, że polskim politykom, zarówno tym programowo proeuropejskim, jak i eurosceptycznym, najtrudniej jest zrozumieć zagadnienia suwerenności kraju znajdującego się w szerszych międzynarodowych organizacjach.

Antoni Bojańczyk: Dobra i zła polityczność sędziego

Na czele powołanych przez polityków komisji kodyfikacyjnych stanęli sędziowie w czynnej służbie. Budzi to istotne zastrzeżenia z punktu widzenia zapewnienia gwarancji bezstronności i niezawisłości sędziów od władzy politycznej. Skłania też do zastanowienia się nad kompatybilnością tego typu nominacji z konstytucyjną zasadą trójpodziału władzy.

Maria Szczepańska: Można „celować” w sędziego, który statystycznie nie odmawia

Warto wprowadzić mechanizmy, które m.in. umożliwią odroczenie rozpoznania wniosku o tymczasowe aresztowanie lub rozpoznawanie go przez sąd w rozszerzonym składzie.