Ofensywa rosyjska trwa nie tylko na froncie wojny z Ukrainą. Rosjanie przyspieszają rusyfikację Białorusi. Mocno uaktywnili się w Grodnie. – Aneksja Białorusi już trwa – komentuje „Rzeczpospolitej” weteran białoruskiej opozycji demokratycznej Aleksander Milinkiewicz.
Wielu najbliższych sojuszników Izraela publicznie zerwało stosunki z rządem premiera Beniamina Netanjahu za barbarzyńskie działania w Strefy Gazy i zamrożenie rozpaczliwie tam potrzebnej pomocy humanitarnej.
Apple idzie na zwarcie z Metą i Google, a gra idzie o nowy segment elektroniki użytkowej. Firma z Cupertino chce nowy produkt wprowadzić już w 2026 r.
W czym Polacy są podobni do Kolumbijczyków? Jesteśmy rodzinni, gościnni i wyrośliśmy na katolicyzmie. Mamy też podobną mentalność. Łączy nas spontaniczność, otwartość i pewien irracjonalizm – mówi Aleksandra Andrzejewska, autorka książki „Polka w krainie tysiąca kolorów, szmaragdów i najlepszej kawy”, która od prawie dwóch dekad mieszka w Kolumbii.
Naukowcy pracują nad nowatorskim rozwiązaniem, które może zapewnić energię na dekady. Chodzi o reaktor, za którym stoi holenderski start-up Thorizon. Firma zamierza zrewolucjonizować podejście do odpadów nuklearnych, wykorzystując je do produkcji czystej energii.
Arabia Saudyjska szykuje się do ważnych wydarzeń – Expo 2030 i piłkarskich mistrzostw świata w 2034 r. W ramach przygotowań zmienia obowiązujące od ponad 70 lat przepisy dotyczące handlu i spożycia alkoholu.
Sławomir Mentzen w bardzo sprawny sposób zdyskontował sukces odniesiony w I turze wyborów prezydenckich, koncentrując na sobie uwagę przed II turą, chociaż sam w niej nie uczestniczy. Postanowił też nie wpychać Konfederacji w pułapkę, jaką byłaby dla niej bezalternatywność koalicji z PiS.
Karol Nawrocki ani jego sztab nie dostrzegli, że po pierwszej turze wyborów prezydenckich zmieniła się dynamika polityczna i zamienił się rolami z Rafałem Trzaskowskim. Teraz błędy prezesa IPN bardziej mu szkodzą.
Między dwiema Polskami ulicą Świętokrzyską krążyli zdezorientowani, a może ciekawscy gapie i turyści.
W kraju, który stracił w Holokauście trzy miliony obywateli II RP pochodzenia żydowskiego, kandydat o jawnie antysemickich poglądach powinien być izolowany. Przez Karola Nawrockiego nie jest.
Polski przemysł stoi w obliczu wyboru: dynamiczny rozwój napędzany nowoczesnymi technologiami lub stopniowa utrata znaczenia na globalnym rynku.
Dziś robot zwraca się w 24 miesiące, podczas gdy 20 lat temu ten okres wynosił aż 260 miesięcy.
Według najnowszych prognoz Komisji Europejskiej polska gospodarka urośnie w tym roku o 3,3 proc.
W czasach, gdy wielu firm nie stać już na rywalizację opartą na wysokości wynagrodzeń, benefity stają się coraz ważniejszym czynnikiem w konkurencji o pracowników.
Według niektórych badań ankietowych nawet 70–80 proc. badanych pracodawców zgłasza trudności w znalezieniu i skutecznym rekrutowaniu pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.
W niedzielę, 25 maja 2025 roku, tydzień przed drugą turą wyborów prezydenckich, przez Warszawę przeszły dwa wielotysięczne marsze. Pierwszy z nich, Wielki Marsz Patriotów, został zorganizowany przez zwolenników Rafała Trzaskowskiego, kandydata Koalicji Obywatelskiej. Drugi, Marsz za Polską, zgromadził sympatyków Karola Nawrockiego, kandydata wspieranego przez Prawo i Sprawiedliwość.
Po miesiącach niepewności prezydent USA Donald Trump wyraził ostatecznie poparcie dla oferty przejęcia U.S. Steel przez japoński Nippon Steel, którą zablokował wcześniej Joe Biden. Jak przekonuje Trump, będzie to „planowane partnerstwo”.
Osoby, z którymi przedsiębiorca zawarł umowy cywilnoprawne, w wyniku tej współpracy często nabywają wiedzę, którą mogą wykorzystać podejmując współpracę z konkurencyjnym dla przedsiębiorcy podmiotem.
Uwolnienie gruntów, ulga budowlana, rozwój PPP, stabilna polityka kredytowa, prawo warstwowe – takie zmiany zwiększające dostępność mieszkań postuluje Rada Legislacyjna „Rzeczpospolitej”.
Wynagrodzenie dla adwokatów i radców prawnych reprezentujących klienta z urzędu, a także koszty zastępstwa procesowego z wyboru mają zostać podwojone w 11 kategoriach spraw, a w czterech innych - podniesione o połowę. Resort sprawiedliwości przedstawił projekty rozporządzeń.
Jak zbudujemy nową energetykę i przyszłość firm?
Dołącz do dyskusji o przyszłości polskiej gospodarki.
Polska mierzy się z gwałtownym spadkiem dzietności. Mateusz Łakomy, ekspert ds. demografii wskazuje na przyczyny demograficznego kryzysu i konieczne zmiany systemowe, by zatrzymać starzenie się społeczeństwa.
Tomasz Pindel w roli przewodnika po świecie iberoamerykańskiej literatury, duchowości i historii. Tłumacz, literaturoznawca, autor książek non-fiction. W podkaście Rzecz o Książkach z równą pasją opowiada o strukturze powieści postmodernistycznej, co o kulcie Świętej Śmierci w Meksyku.
Jak obniżyć ceny mieszkań w Polsce, dlaczego Unia Europejska wprowadza cła na nawozy z Białorusi i Rosji oraz jakie skutki niesie nowy plan podatkowy Donalda Trumpa? W piątkowym odcinku "Twój Biznes" podsumowujemy kluczowe wydarzenia gospodarcze.
W obliczu zagrożeniu wstrzymaniem finansowania Radia Wolna Europa i Radia Swoboda, świat staje przed pytaniem: kto obroni wolność słowa w reżimowych krajach? W tym odcinku podcastu „Powiedz to kobiecie” Marzena Tabor-Olszewska rozmawia z prof. Eveliną Kristanovą, badaczką mediów z Uniwersytetu SWPS, o historycznej i aktualnej roli Radia Wolna Europa w walce o demokrację – nie tylko w Polsce, ale także na Białorusi, w Rosji czy Iranie.
Jeżeli Izrael nie zgodzi się wreszcie na powstanie państwa palestyńskiego, nie będzie już demokratycznego państwa żydowskiego – mówił w podcaście „Rzecz w tym” szef działu zagranicznego „Rzeczpospolitej” Jerzy Haszczyński. – Izrael się arabizuje, odchodzi od wartości zachodnich – uważa.
Były premier Leszek Miller w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem w programie „Rzecz o polityce” jednoznacznie poparł Rafała Trzaskowskiego, wskazując, że w nadchodzących wyborach prezydenckich odda na niego głos po raz trzeci.
Strach o suwerenność łączy Polaków ponad podziałami. Politycy naciskają na tę traumę i prowadzą nas, gdzie chcą – to jest handel suwerennością. Stała się ona przedmiotem politycznego szantażu – mówi Jarosław Kuisz w najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym”. Komentuje wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich, rolę Grzegorza Brauna i znaczenie Adriana Zandberga.
Szpitale powiatowe domagają się korekty ustawy z 2022 r., która wprowadziła coroczne podwyżki minimalnych wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia.
W najnowszym odcinku podcastu „Pałac Prezydencki” Michał Kolanko rozmawia z Michałem Fedorowiczem, szefem kolektywu analitycznego Res Futura, o tym, jak media społecznościowe przejęły kontrolę nad przestrzenią polityczną w kampanii prezydenckiej 2025.
Od zdolności mobilizacji i demobilizacji tych, którzy zagłosowali w I turze wyborów prezydenckich na Sławomira Mentzena i Grzegorza Brauna może zależeć ostateczny wynik wyborów - uważa prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Amerykańskiemu koncernowi General Motors zlecono zaprojektowanie nowej limuzyny prezydenckiej. Jednak obecny prezydent USA Donald Trump raczej nie będzie mógł cieszyć się nową, opancerzoną Bestią.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas