Matka, której córka zmarła z powodu niemożliwej do wyleczenia choroby, dostanie zadośćuczynienie za to, że – z powodu błędnej diagnozy – nie zdążyła przygotować się na jej śmierć i zawalczyć o przedłużenie jej życia – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.
Fundacje rodzinne spełniają swoje zadanie akumulacji rodzinnego kapitału, a przypadki nadużyć są nieliczne. Rewolucja w przepisach byłaby nieuzasadniona.
Kto powinien reprezentować sąd w sprawie o wynagrodzenie? SN zdecyduje.
Wystarczy, że strona dokona ustnego umocowania pełnomocnika. Dokumentu przedłużający pełnomocnictwo nie jest konieczny. Nieaktualna już data ważności pełnomocnictwa procesowego nie musi znaczyć jego końca – orzekł Sąd Najwyższy.
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną skalą podatkową, podatkiem liniowym oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych muszą dokonać do 20 maja 2025 roku rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2024 rok.
Wybierz dowolną subskrypcję rp.pl i zapłać za pomocą
Płatności powtarzalnej BLIK
Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad poważną zmianą w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, która ma rozwiązać największe problemy systemu. Jednocześnie resort nie rezygnuje z wprowadzenia porad zdalnych, mimo sprzeciwu pełnomocników, samorządów i organizacji pozarządowych.
Sądownictwo dyscyplinarne to bardzo wrażliwy obszar wymiaru sprawiedliwości. I chyba dlatego pokusy jego politycznej kolonizacji nie są w stanie stłumić w sobie nawet ci, którzy tak głośno bronili praworządności w ostatnich trudnych dla niej latach.
Wiceminister sprawiedliwości publikuje materiały popierające jednego z kandydatów, a analitycy rozstawiają już stragany i szykują się do wykrzykiwania prognozowanych cen Prince Polo i hantli. Cisza wyborcza trwa na całego.
Czasem dużo musi się zmienić, by wszystko zostało po staremu. Dotyczy to także podejścia do legislacji i kluczowych zmian w prawie. Tak, mam na myśli nagły zwrot w sprawie ustawy dotyczącej neosędziów.
Cieszy to, że – w przeciwieństwie do kampanii prezydenckiej – kandydaci do objęcia poszczególnych funkcji w samorządzie adwokackim mają pasję i pomysły. Czyli kampania nie musi sprowadzać się do przepychanek.
Tego właśnie oczekuję od organów władzy publicznej w tym kraju. Działania, które pokazuje, że równość wobec prawa nie jest tylko pustym zapisem w konstytucji. No i konsekwencji w tym działaniu.
W ramach deregulacji pojawiła się propozycja ujednolicenia stawek VAT. Na razie na produkty spożywcze. Ale dobre i to.
W przeddzień wyborów na Prezydenta RP trzeba tak wybrać władzę w warszawskiej adwokaturze, aby niezależność naszego zawodu była zachowana, a w razie potrzeby bezkompromisowo broniona.
Prawo to także sztuka dążenia do prawdy. Oby nie poszło w ślady polityki.
Problem kwestionowania statusu sędziów trzeba przeciąć raz na zawsze. Nikt w tym ustawodawcy nie wyręczy, ale istotnym elementem weryfikacji powinien być tzw. test niezawisłości – uważa sędzia NSA Wojciech Mazur, który zakończył swoją 10-letnią kadencję prezesa WSA w Warszawie.
Adwokaci i radcowie prawni mierzą się z roszczeniowością, czasem z obelgami, poniżaniem.
Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach wystosowała apel do minister zdrowia, w którym postuluje umożliwienie lekarzom i lekarzom dentystom odbywającym staż podyplomowy wystawiania recept pro auctore i pro familiae.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas