Dług państwa i koszty jego obsługi poszybowały do rekordowo wysokich poziomów. Czy nasze finanse publiczne są jeszcze bezpieczne? I jak powinien na to zareagować rząd oraz kandydaci na prezydenta?
Kongres szykuje się do uchwalenia ustawy, która utrwali bardzo wysoki deficyt budżetowy kraju. Świat nie chce już tego finansować.
Donald Trump przyjął w Białym Domu prezydenta RPA, Cyrila Ramaphosę. W czasie spotkania puścił mu film, z którego wynikało, że w RPA dochodzi do ludobójstwa białych mieszkańców. Ramaphosa zaprzeczał tym oskarżeniom.
Złamanie zabezpieczeń w polskiej przychodni, szpitalu czy jednostce samorządowej trwa zazwyczaj od 3 do 5 godzin – twierdzą tzw. etyczni hakerzy. Nie oznacza to wcale, że w innych instytucjach publicznych jest lepiej.
Izba Adwokacka w Warszawie podczas sobotniego zgromadzenia przyjęła uchwałę wzywającą ministra sprawiedliwości do podniesienia wynagrodzeń za sprawy z urzędu. W razie braku działań zapowiada protest – w porozumieniu z centralnymi organami adwokatury i samorządem radców prawnych.
Dwoje pracowników ambasady Izraela w USA zostało zastrzelonych w środę wieczorem w Waszyngtonie podczas ataku, do którego doszło przed Muzeum Żydowskim w Waszyngtonie.
Szwajcarskie firmy zegarkowe pozostają wierne tradycji, ale to nie znaczy, że nie sięgają chętnie po nowinki technologiczne. Model Captain Cook Over-Pole marki Rado to przykład jak połączyć te dwa światy.
Rafał Trzaskowski z gaśnicą, Rafał Trzaskowski witający się słowami „szczęść Boże”, Rafał Trzaskowski ściskający dłoń Krzysztofa Bosaka i deklarujący, że uda się na ten „wasz marsz” i jednocześnie pytający, którego listopada jest on organizowany – fala memów, jaka zalała internet po I turze wyborów prezydenckich mówi nam wiele o tym, jaki jest najpoważniejszy problem kandydata KO na prezydenta.
Pomysł wstrzymania się przez korporacje na 30 dni z przekazywaniem sądom list prawników świadczących pomoc z urzędu to bardzo zły pomysł. Podważy zaufanie społeczne do zawodów adwokata i radcy prawnego.
Rozeszły się plotki, że w panice po sukcesie w pierwszej turze wyborów prezydenckich specjaliści PO od komunikacji społecznej wymyślili rozpuszczenie plotek, iż w ramach zapowiadanej przez premiera Donalda Tuska rekonstrukcji rządu stanowiska mogą stracić Adam Bodnar i Paulina Hennig-Kloska.
Czy Szymon Hołownia zamierza porzucić politykę? Informacje z Polski 2050 wskazują, że nie ma takiego zamiaru. Plotki mogą być elementem starć wewnątrz koalicji oraz w partii, którą kieruje marszałek Sejmu.
Dzięki technologiom możemy szybko podejmować decyzje. Elastyczność pomaga nam w razie potrzeby skorygować kurs.
Jesteśmy w fazie testów asystenta AI, czyli agenta, który będzie doradcą klienta do zadań specjalnych.
Coraz bardziej wyraźnie zmieniamy profil naszej działalności. Stajemy się instytucją finansową.
Mając prawie 7 mln klientów, musimy w czasie rzeczywistym definiować wartościowe informacje dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego z nich.
Przyszłością płatności jest rozwój sztucznej inteligencji i komputerów kwantowych. Z kolei e-commerce daje nawet najmniejszym firmom możliwość wyjścia na rynki zagraniczne.
Dzisiaj w przestrzeniach ponad 20 polskich firm wiszą wystawy Krupa Art Foundation. Co parę miesięcy zmieniają miejsce i trafiają do firmy, która je zaprasza. Mamy kolejkę chętnych.
W wojsku służy lub pracuje na etatach cywilnych około 250 osób z podwójnym obywatelstwem – ustaliła „Rzeczpospolita”. Mają m.in. obywatelstwo Ukrainy, Białorusi, Pakistanu, Syrii.
W najbliższych miesiącach sezonowe ożywienie, ale w całym 2025 r. raczej stabilizacja, którą może przełamać odbicie w inwestycjach. Tak widzą tegoroczne perspektywy swojego biznesu firmy z rynku pracy tymczasowej.
Od nowego lokatora Pałacu Prezydenckiego zależeć będzie, czy projekt Adama Bodnara zostanie wpuszczony na ścieżkę legislacyjną i czy jego wprowadzenie będzie miało jakikolwiek sens.
Niemal 50 proc. małych i średnich firm ma minimum jednego pracownika z zagranicy – wynika z badania BIG InfoMonitor. A 15 proc. chce udział obcokrajowców zwiększyć, i to już w tym roku.
Wyższy limit zwolnienia z VAT, likwidacja strategii podatkowych, składanie częściowych korekt po kontroli celno-skarbowej, sześciomiesięczne vacatio legis na niekorzystne prawo podatkowe – takie się szykują zmiany w przepisach.
Wybierz dowolną subskrypcję rp.pl i zapłać za pomocą
Płatności powtarzalnej BLIK
Strach o suwerenność łączy Polaków ponad podziałami. Politycy naciskają na tę traumę i prowadzą nas, gdzie chcą – to jest handel suwerennością. Stała się ona przedmiotem politycznego szantażu – mówi Jarosław Kuisz w najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym”. Komentuje wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich, rolę Grzegorza Brauna i znaczenie Adriana Zandberga.
Szpitale powiatowe domagają się korekty ustawy z 2022 r., która wprowadziła coroczne podwyżki minimalnych wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia.
W najnowszym odcinku podcastu „Pałac Prezydencki” Michał Kolanko rozmawia z Michałem Fedorowiczem, szefem kolektywu analitycznego Res Futura, o tym, jak media społecznościowe przejęły kontrolę nad przestrzenią polityczną w kampanii prezydenckiej 2025.
Sławomir Mentzen, mimo braku awansu do drugiej tury wyborów prezydenckich, nie znika ze sceny. Wręcz przeciwnie – jego polityczny manewr może przesądzić o losach prezydentury. W rozmowie z Bogusławem Chrabotą, Jacek Nizinkiewicz analizuje grę Konfederacji, rolę jej elektoratu i możliwe scenariusze dla Trzaskowskiego i Nawrockiego.
Branża IT mierzy się z długami i falą zwolnień, USA nie poprze nowych sankcji na Rosję, a Honda ogranicza inwestycje w elektryki. Turcja z kolei liczy na skok gospodarczy po zakończeniu trwającego 40 lat, wewnętrznego konfliktu.
W kontekście wyników I tury wyborów prezydenckich Łukasz Pawłowski, szef Ogólnopolskiej Grupy Badawczej zwraca uwagę, że były one zgodne z przewidywaniami dla jego pracowni, a zaskoczeniem dla opinii publicznej mogło być to, że inne pracownie przez długi czas nie rejestrowały podobnych trendów. Pawłowski był gościem Michała Kolanki w programie "Rzecz o polityce"
Od zdolności mobilizacji i demobilizacji tych, którzy zagłosowali w I turze wyborów prezydenckich na Sławomira Mentzena i Grzegorza Brauna może zależeć ostateczny wynik wyborów - uważa prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
W najnowszym odcinku rozmawiamy z Renatą Bożek, autorką powieści „Wyjarzmiona”, opatrzonej znamiennym podtytułem: „Historia biednej dziewczyny ze wsi przez nią samą opowiedziana”. Pisarka opowiada o swoim dzieciństwie na wsi, inspiracjach twórczością Mariana Pilota i dziennikami robotników. Zastanawiamy się też wspólnie, czy można czytać „Wyjarzmioną” jako fabularną wersję „Ludowej historii Polski”.
4,3 mln zł pożyczki musi oddać Narodowemu Funduszowi Zdrowia Szpital Powiatowy w Nysie. To pieniądze z NFZ wypłacone placówce za okres, w którym nie przyjmowała pacjentów na skutek powodzi.
Zabójstwo na UW to incydent. Uczelnie są bezpieczne, ale trzeba wzmocnić pracujących tam ochroniarzy. I uwrażliwiać studentów – mówi w podcaście „Szkoła na nowo” dr Paweł Moczydłowski, kryminolog, socjolog, były szef więziennictwa.
IKEA zadebiutowała w Hiszpanii w nowej roli - otworzyła hotel na Wyspach Kanaryjskich. Obiekt nazywa się Las Dunas de Santa Catalina Boutique House, ma dwie gwiazdki i stoi w Las Palmas, stolicy Gran Canarii, zaledwie pięć minut spacerem od plaży Las Alcaravaneras.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas