Matka, której córka zmarła z powodu niemożliwej do wyleczenia choroby, dostanie zadośćuczynienie za to, że – z powodu błędnej diagnozy – nie zdążyła przygotować się na jej śmierć i zawalczyć o przedłużenie jej życia – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.
Fundacje rodzinne spełniają swoje zadanie akumulacji rodzinnego kapitału, a przypadki nadużyć są nieliczne. Rewolucja w przepisach byłaby nieuzasadniona.
Kto powinien reprezentować sąd w sprawie o wynagrodzenie? SN zdecyduje.
Resort sprawiedliwości chce uchylenia przepisu wprowadzonego po zabójstwie w Piekarach Śląskich. Eksperci chwalą zmiany.
Mikro, mali lub średni przedsiębiorcy, którzy w drugiej połowie 2024 roku korzystali z ceny maksymalnej energii elektrycznej (693 zł/MWh) muszą do 30 czerwca 2025 złożyć informację o pomocy do swojego sprzedawcy energii elektrycznej - przypomina Ministerstwo Klimatu i Środowiska. To formalność wynikająca z przepisów, która pozwoli uniknąć konieczności korekty rozliczeń za ubiegły rok.
Jak zbudujemy nową energetykę i przyszłość firm?
Dołącz do dyskusji o przyszłości polskiej gospodarki.
Nie można regulować mniej korzystnie kwestii wynagrodzeń prokuratorskich w ustawie okołobudżetowej – uznał we wtorek Sąd Najwyższy. Rozstrzygnięcie ma znaczenie dla wszystkich pokrzywdzonych śledczych.
Sądownictwo dyscyplinarne to bardzo wrażliwy obszar wymiaru sprawiedliwości. I chyba dlatego pokusy jego politycznej kolonizacji nie są w stanie stłumić w sobie nawet ci, którzy tak głośno bronili praworządności w ostatnich trudnych dla niej latach.
Wiceminister sprawiedliwości publikuje materiały popierające jednego z kandydatów, a analitycy rozstawiają już stragany i szykują się do wykrzykiwania prognozowanych cen Prince Polo i hantli. Cisza wyborcza trwa na całego.
Czasem dużo musi się zmienić, by wszystko zostało po staremu. Dotyczy to także podejścia do legislacji i kluczowych zmian w prawie. Tak, mam na myśli nagły zwrot w sprawie ustawy dotyczącej neosędziów.
Cieszy to, że – w przeciwieństwie do kampanii prezydenckiej – kandydaci do objęcia poszczególnych funkcji w samorządzie adwokackim mają pasję i pomysły. Czyli kampania nie musi sprowadzać się do przepychanek.
Tego właśnie oczekuję od organów władzy publicznej w tym kraju. Działania, które pokazuje, że równość wobec prawa nie jest tylko pustym zapisem w konstytucji. No i konsekwencji w tym działaniu.
W ramach deregulacji pojawiła się propozycja ujednolicenia stawek VAT. Na razie na produkty spożywcze. Ale dobre i to.
W przeddzień wyborów na Prezydenta RP trzeba tak wybrać władzę w warszawskiej adwokaturze, aby niezależność naszego zawodu była zachowana, a w razie potrzeby bezkompromisowo broniona.
Prawo to także sztuka dążenia do prawdy. Oby nie poszło w ślady polityki.
Problem kwestionowania statusu sędziów trzeba przeciąć raz na zawsze. Nikt w tym ustawodawcy nie wyręczy, ale istotnym elementem weryfikacji powinien być tzw. test niezawisłości – uważa sędzia NSA Wojciech Mazur, który zakończył swoją 10-letnią kadencję prezesa WSA w Warszawie.
Adwokaci i radcowie prawni mierzą się z roszczeniowością, czasem z obelgami, poniżaniem.
Żołnierze, którzy ucierpieli podczas zagranicznych misji, otrzymają rekompensaty za uszczerbek na zdrowiu. Wsparcie będzie zwolnione z PIT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas