Polacy w lepszych nastrojach konsumenckich. Ale plany zakupowe skromne Dane gospodarcze

Polacy w lepszych nastrojach konsumenckich. Ale plany zakupowe skromne

76 proc. Polaków spodziewa się dalszego wzrostu cen, zwłaszcza paliw, ale też rachunków za domowe media czy żywności. W efekcie wciąż większość nie planuje dużych wydatków jak choćby podróże zagraniczne czy zakup samochodu.

Gospodarka

Hiszpania liderem wzrostu w eurolandzie

Największa gospodarka Europy nie może stanąć na nogi

Wyczekiwanego ożywienia w tym roku w Niemczech nie będzie. Gospodarka wciąż pogrążona jest w stagnacji – oceniają analitycy wpływowych think-tanków.

Balcerowicz do ministrów: Posłuszeństwo wobec premiera nie jest najważniejsze

Są pewne dziedziny w rządzie, które wymagają ludzi samodzielnych, dla których liczy się reputacja, a posłuszeństwo wobec premiera nie jest najważniejsze. To Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych. Jeżeli ktoś czuje się tam podwładnym, nie ma poczucia odpowiedzialności za bardzo ważne dziedziny, on się po prostu nie nadaje – ocenia prof. Leszek Balcerowicz, szef banku centralnego w latach 2001–2007.

Popyt konsumpcyjny w górę, inflacja w dół

Pomimo gwałtownego odbicia popytu konsumpcyjnego w Polsce inflacja ma szanse utrzymać się w trendzie spadkowym, stwarzając RPP przestrzeń do lekkiej obniżki stóp procentowych – uważają ekonomiści z PKO BP.

Ludwik Kotecki z RPP: Inflacja może wzrosnąć już w kwietniu-czerwcu

Choć inflacja konsumencka jest niska w lutym-marcu, może wzrosnąć do 7-8 proc. rok do roku lub nawet nieco wyżej w kwietniu-czerwcu – ostrzega członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ludwik Kotecki.

MFW ma trzy scenariusze dla Ukrainy. Jeden optymistyczny, dwa – dużo gorsze

Międzynarodowy Fundusz Walutowy kilka dni temu zatwierdził kolejną transzę wsparcia finansowego dla ukraińskiego budżetu. We wtorek, 26 marca, ukraińskie Ministerstwo Finansów potwierdziło otrzymanie kolejnego przelewu z MFW — rzędu 880 mln dol.

Węgrzy znów tną stopy procentowe

Narodowy Bank Węgier obciął główną stopę procentową o 75 pb., do 8,25 proc. Słabszy forint wyraźnie skłonił go do wolniejszego tempa luzowania polityki.

Ogień i woda. Scenariusz PKO BP dla polskiej gospodarki

Pomimo gwałtownego odbicia popytu w polskiej gospodarce, inflacja ma szanse utrzymać się w trendzie spadkowym, nawet przy założeniu obniżki stóp procentowych – uważają ekonomiści z PKO BP.

Oszczędnościowe obligacje skarbowe: co trzeba o nich wiedzieć?

Inwestowanie dzięki detalicznym obligacjom skarbowym można zacząć już od 100 zł. Od nas tylko zależy, kiedy i ile pieniędzy faktycznie poświęcimy na ten cel i na jak długo je zainwestujemy.

Pierwsze trzynastki jeszcze przed Wielkanocą

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty trzynastych emerytur. Pierwszy termin wypada 1 kwietnia, czyli w świąteczny poniedziałek. To oznacza, że pierwsze trzynastki trafią do emerytów i rencistów jeszcze przed Wielkanocą.

Ponad 5 mld euro z Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla Polski

EBI wspierał w 2023 r. rozwój regionalny, transformację energetyczną oraz wzmocnienie przedsiębiorczości w Polsce. Na ten rok planuje co najmniej utrzymanie tego poziomu zaangażowania.

GUS podał najnowsze dane o bezrobociu za luty. Rynek pracy wciąż silny

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lutym 5,4 proc., tak samo jak w styczniu i nieco mniej niż rok wcześniej. Do urzędów pracy płynie coraz szerszy strumień ofert od pracodawców.

Joanna Tyrowicz z RPP: W Polsce są wciąż za niskie stopy procentowe

Główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego (NBP) powinna wynosić 7,75 proc. (wobec 5,75 proc. obecnie), ponieważ zgodnie z analizami, które przedstawiają analitycy NBP, nie wracamy z inflacją do celu "jeszcze bardzo długi czas"- uważa członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Joanna Tyrowicz.

Ile kosztuje Ukrainę agresja Rosji? Nowe wyliczenia

Całkowita kwota bezpośrednich szkód wyrządzonych infrastrukturze Ukrainy przez Rosję przekroczyła 152 mld dol. Wielu nie da się wyliczyć, jak np. w środowisku naturalnym.

Francja nie chce bezcłowego handlu Unii Europejskiej z Kanadą

Senat Francji odrzucił traktat o wolnym handlu (CETA) z Kanadą. Stracą na tym producenci serów i wina.

Stopy procentowe na świecie będą maleć, ale nie drastycznie

Banki centralne na świecie przygotowują się do obniżania stóp procentowych, po licznych podwyżkach w ramach walki z inflacją, ale nie spodziewają się powrotu do bardzo niskich stóp czy nawet ujemnych. A banki europejskie już zapomniały o kryzysie sprzed roku.

Szefowie firm w Niemczech w lepszych nastrojach

Nastroje szefów 9 tys. firm niemieckich poprawiły się w marcu, były też lepsze od przewidywań, ale nie na tyle, by uchronić gospodarkę przed kolejną recesją.

Rosji kończą się juany. Czym będzie handlować z Chinami?

Chińskie banki odmawiają współpracy z rosyjskimi firmami i realizacji przelewów na ich konta. Z tego powodu Rosji kończą się rezerwy juanów, a Chiny - główny dostawca towarów sankcyjnych do Rosji - handluje tylko w swojej walucie.

Ukraina prymusem w MFW. Rekordowe rezerwy walutowe

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził wypłatę 880 mln dol. dla Ukrainy. Jest to część pakietu pomocowego o wartości 15,6 mld dol. przyjętego w 2023 roku. Te pieniądze powinny się znaleźć na ukraińskich kontach w najbliższych dniach.