Izrael wstrzyma operację w Rafah? Stawia Hamasowi jeden warunek

Planowana od miesięcy operacja wojskowa w Rafah zostanie zawieszona, jeśli uda się osiągnąć porozumienie w sprawie uwolnienia zakładników, oznajmił izraelski minister spraw zagranicznych.

Publikacja: 28.04.2024 12:18

Rafah, 27 kwietnia

Rafah, 27 kwietnia

Foto: AFP

Szef izraelskiego MSZ Israel Katz powiedział, że ofensywa zostanie zawieszona, jeśli Hamas zgodzi się na porozumienie. Katz podkreślił, że uwolnienie pozostałych zakładników porwanych przez tę grupę terrorystyczną 7 października jest „najwyższym priorytetem” rządu.

Eliminacja Hamasu celem rządu Beniamina Netanjahu. Iperacja w Gazie trwa 205 dni

Siły izraelskie przygotowują się do ofensywy w Rafah, mającej na celu wyeliminowanie czterech z sześciu ostatnich batalionów Hamasu, co zdaniem rządu jest niezbędne do pokonania terrorystów. W Rafah schroniła się niemal połowa populacji Strefy Gazy, liczącej 2,3 miliona. Organizacje humanitarne i ONZ alarmują o tragicznej sytuacji cywili w Rafah, pozbawionych dostępu do żywności i pomocy medycznej.

Minister Katz, szef izraelskiej dyplomacji, nie jest członkiem gabinetu wojennego nadzorującego operację w Gazie, która trwa już 205 dni. Zapewnił, że Izrael zrobi wszystko, co w jego mocy, aby zwrócić uprowadzonych, nie tracąc zdobyczy wojny, która kosztowała życie wielu zołnierzy. Katz  podkreślił, że zwiększona presja militarna na Hamas podnosi perspektywy porozumienia.

Czytaj więcej

Demonstracje przeciw Izraelowi w USA. Protestują uniwersytety

- Decyzję podejmie „szalony zabójca”, szef Hamasu Jahja Sinwar (przywódca Hamasu w Strefie Gazy - red.), powiedział izraelski minister spraw zagranicznych

Szef Izraelskiego MSZ chwali Egipt

Katz pochwalił także Egipcjan za ich rolę w mediacji w rozmowach o uwolnieniu zakładników, sugerując jednocześnie, że Katar, patron Hamasu, nie odegrał konstruktywnej roli.

Egipt jest krajem, z którym mamy porozumienie pokojowe, a także wspólne interesy. Kair  naprawdę robi wszystko, co w jego mocy, aby pomóc – powiedział.

Według wydawanej w Londynie międzynarodowej arabskiej gazety Asharq Al-Awsat, Kair i Waszyngton zwiększyły w ostatnich dniach presję na Hamas, aby zaakceptował umowę o uwolnieniu zakładników.

Czytaj więcej

Mieszkańcy Izraela wyszli na ulice. Protestowali przeciwko rządowi Netanjahu

Egipscy mediatorzy mieli przekazać Hamasowi, że przedstawiona propozycja jest najlepszą, jaką im zaproponują, a jeśli zostanie odrzucona, Izrael będzie miał legitymację, aby uderzyć na Rafah.

Według doniesień Egipt nalega na zawarcie porozumienia etapowego — w pierwszym etapie uwolnieni zostaną zakładnicy w zamian za zawieszenie broni, a w drugim rozwiązane zostaną kwestie takie jak zakończenie walk i przejęcie kontroli nad Gazą.

Według Baraka Ravida, izraelskiego dziennikarza piszącego dla „The Times”, nowa umowa o wymianie więźniów, będąca przedmiotem dyskusji, zawiera znaczące kompromisy ze strony Izraela i że po raz pierwszy rząd Netanjahu jest skłonny do prowadzenia dyskusji na temat zakończenia wojny w Gazie podczas kolejnych etapów negocjacji.

Hamas trwa przy „urojonych” żądaniach

Hamas oświadczył w sobotę, że otrzymał oficjalną  propozycję i przeanalizuje ją przed złożeniem odpowiedzi. Grupa terrorystyczna odrzuciła wcześniejsze propozycje, trzymając się żądań – nazwanych przez Netanjahu „urojeniowymi” – aby Izrael zakończył wojnę, wycofał wojska i pozwolił Gazańczykom na powrót na północ Strefy Gazy.

Rośnie międzynarodowa presja na Hamas, aby zaakceptował porozumienie, przy czym Stany Zjednoczone i 17 innych krajów, w tym Wielka Brytania, wysłały w zeszłym tygodniu wspólne przesłanie, wzywając tę grupę terrorystyczną do uwolnienia wszystkich zakładników w celu zakończenia kryzysu w Gazie.

Szef izraelskiego MSZ Israel Katz powiedział, że ofensywa zostanie zawieszona, jeśli Hamas zgodzi się na porozumienie. Katz podkreślił, że uwolnienie pozostałych zakładników porwanych przez tę grupę terrorystyczną 7 października jest „najwyższym priorytetem” rządu.

Eliminacja Hamasu celem rządu Beniamina Netanjahu. Iperacja w Gazie trwa 205 dni

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
W Niemczech zaproponowano zestrzeliwanie rakiet nad Ukrainą z Polski i Rumunii
Konflikty zbrojne
Ukraina rozpoczyna przygotowania do obrony Kijowa w oczekiwaniu na ofensywę na Charków
Konflikty zbrojne
Czy Rosjanie zaczęli nową ofensywę na Ukrainie?
Konflikty zbrojne
Dlaczego Władimir Putin zmienił ministra obrony Rosji? "Ta zmiana ma sens"
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 809