Dzień Książki. Autobiografia Nawalnego, nowe powieści Twardocha i Krajewskiego

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Książka wciąż trwa na rynku, choć w coraz to nowej formie, również e-booków czy audiobooków.

Co czytają Polacy, poza kryminałami, że gwałtownie wzrosło czytelnictwo

Aż o 9 punktów procentowych wzrosło czytelnictwo książek w porównaniu z ostatnimi latami. To jednocześnie najwyższy poziom od 10 lat - wynika z raportu Biblioteki Narodowej.

Rekomendacje filmowe: Intymne spotkania z twórcami kina

Tuż przed Świętami dystrybutorzy nie zalewają zwykle ekranów nowymi propozycjami. Może więc warto pochylić się wieczorem nad filmową książką? Namawiam na spotkanie z Andrzejem Barańskim i Ingmarem Bergmanem. A może coś o filmowym warsztacie?

Czesław Miłosz z przedmową Olgi Tokarczuk. Nowa edycja dzieł noblisty

W uchwalonym przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Roku Czesława Miłosza i w 20. rocznicę śmierci noblisty Wydawnictwo Znak rozpoczyna wydanie nowej edycji dzieł jednego z najwybitniejszych twórców XX wieku.

Nie żyje Leszek Bugajski, publicysta i krytyk literacki

Znakomity publicysta i krytyk literacki miał 75 lat

Ernest Bryll: zapomniany romantyk i Polak stojący w kolejce

Wiadomość o śmierci 89-letniego Ernesta Brylla wzbudziła o tyle zainteresowanie, że dość uważano, iż ten poeta i dramaturg już znacznie wcześniej definitywnie zamilkł.

Nie żyje Ernest Bryll

W wieku 89 lat zmarł Ernest Bryll, znany poeta i prozaik, były ambasador RP w Irlandii.

Premiera książki „Emilian Kamiński. Reżyser marzeń”

Jedyny taki wywiad rzeka z twórcą Teatru Kamienica i ulubieńcem publiczności. Aktor bez tajemnic opowiada o dzieciństwie, kulisach pracy i życiowych wartościach.

Nagroda im. Zbigniewa Herberta dla chińskiego poety Yang Liana

Fundacja im. Zbigniewa Herberta ogłosiła laureata tegorocznej edycji Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Uhonorowano nią Yang Liana, wybitnego poetę chińskiego i działacza na rzecz wolności słowa.

Nominacja do Bookera dla Urszuli Honek

Urszula Honek, polska poetka i prozaiczka, znalazła się na długiej liście nominowanych do międzynarodowej edycji Bookera z debiutanckim tomem opowiadań „Białe Noce" w przekładzie Kate Webster.

Dragon Ball. Fenomen który trwa do dzisiaj

Sztab odpowiadający za franczyzę Dragon Balla poinformował, że 1 marca zmarł jego 68-letni twórca Akira Toriyama.

Zmarł Jerzy Jarzębski. Bronił obecności Schulza w Drohobyczu. Objaśniał Gombrowicza

W wieku 76 lat, po ciężkiej chorobie, zmarł profesor Jerzy Jarzębski, autor publikacji o Witoldzie Gombrowiczu, Stanisławie Lemie, Brunonie Schulzu, autor „Plusa Minusa”

Grzegorz Jankowicz połączy Instytut Książki i Instytut Literatury

Grzegorz Jankowicz z „Tygodnika Powszechnego” został pełnomocnikiem Ministra KiDN ds. połączenia Instytutu Książki i Instytutu Literatury. Wcześniej zwolniono ich szefów Dariusza Jaworskiego i Józefa Marię Ruszara.

Statuetki Nagrody Kumora rozdane

"Epoka Gutenberga weszła w okres schyłkowy. Sens wydawania książek jest coraz bardziej wątpliwy. Może przestać? Jeszcze tylko ta moja i już" - napisał Antoni Kroh w „Aniele Śmierci z kilku stron”. Słowa Antoniego Kroha, laureata Nagrody Kumora w obu kategoriach, są najlepszym wytłumaczeniem popularności tego literackiego konkursu.

„Polak” J.M. Coetzee. Don Kichot kocha panią Bovary

W „Polaku” J.M. Coetzee odnosi się też do polskości, ale to rzecz o kliszach miłości, największego mitu ludzkości.

Rok Herberta: Mural dla poety

W Warszawie odsłonięto dziś mural dedykowany Zbigniewowi Herbertowi – wybitnemu poecie, eseiście i dramaturgowi. Narodowe Centrum Kultury poprzez streetart upamiętnia jego 100. rocznicę urodzin.

"Rzeczpospolita" wybrała najlepsze książki 2023 roku

Obfitość i różnorodność polskiej literatury najlepiej było widać w minionym roku w opowiadaniach. Coraz trudniej natomiast o dobry reportaż lub biografię.

Pablo Picasso i karykatura Stalina

Najnowsza biografia Picassa jest portretem artysty, Francji i burzliwego wieku XX. Życie geniusza obserwujemy z perspektywy polityki i artystycznej rewolucji.