Statuetki Nagrody Kumora rozdane

"Epoka Gutenberga weszła w okres schyłkowy. Sens wydawania książek jest coraz bardziej wątpliwy. Może przestać? Jeszcze tylko ta moja i już" - napisał Antoni Kroh w „Aniele Śmierci z kilku stron”. Słowa Antoniego Kroha, laureata Nagrody Kumora w obu kategoriach, są najlepszym wytłumaczeniem popularności tego literackiego konkursu.

Publikacja: 08.02.2024 20:48

Leszek Migrała, laureat Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor 2023”

Leszek Migrała, laureat Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor 2023”

Foto: Fot. Iga Michalec

26 stycznia, podczas uroczystej gali, która odbyła się w Pijalni Głównej uzdrowiska w Krynicy-Zdroju, poznaliśmy laureatów Nagrody za 2023 rok. Członkowie kapituły Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora po raz dwunasty już przyznali najważniejsze - nie tylko dla regionu sądeckiego - nagrody literackie.

Leszek Migrała, laureat Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor 2023” odebrał piękną statuetkę i czek na 5 tysięcy złotych.

W laudacji na cześć cenionego sądeckiego historyka, badacza dziejów Nowego Sącza usłyszeliśmy: - Kim jest Leszek Migrała? To marka sama w sobie. Jeśli weźmiemy do ręki publikację, gdzie w stopce redakcyjnej widnieje jego nazwisko, to mamy absolutną świadomość pełnego profesjonalizmu.

Sadecki Autor 2023 może pochwalić się pokaźnym dorobkiem naukowym. Jest historykiem, wytrawnym badaczem dziejów Nowego Sącza. Autor Historii Nowego Sącza, Historii Starego Sącza, publikacji poświęconych historycznym budynkom, znanym miejscom, stowarzyszeniom swojego rodzinnego miasta. Przygotowuje i prowadzi Studia Sandecjana, a wcześniej od 1992 roku redaktor naczelny Almanachu Sądeckiego, od 2007 roku pełnił funkcje sekretarza komitetu redakcyjnego Rocznika Sądeckiego. W latach 1993 – 2014 przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Publicysta Czasu Krakowskiego, Dziennika Polskiego, Sądeczanina.

Nagrodą im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecka Książka kapituła uhonorowała książkę „Dziwne jest serce kobiece… Wspomnienia z Ząbkowic i Krakowa” Zofii z Odrowąż Pieniążków Skąpskiej.Tom trzeci i ostatni pamiętników – przepisany z rękopisów, opracowany do druku przez wnuka autorki Rafała Skąpskiego, - liczy ponad 700 stron, wydany przez wydawnictwo Czytelnik.

- Na początku było słowo. Dużo później pojawiło się pismo. Niemożliwym do odczytania pismem Zofia z Odrowąż-Pieniążków Skąpska opisała swoje życie. Niemożliwe bywa tak możliwe. Postarał się o to Rafał Skąpski, wnuk autorki. Kogo z nich chwalić w laudacji? Pochwała Zofii Skąpskiej jest oczywista. Intensywnie żyła jako współgospodyni dużego majątku z górą 100 lat temu. Jako żona i matka, gdy migały wokół niej epoki - podsumował w uzasadnieniu Witold Kaliński.

Rafał Skąpski odebrał wraz z pięknym bukietem kwiatów, statuetkę oraz pieniężną nagrodę w kwocie 5 tys. złotych. Wzruszony powiedział:

- To, że jestem wzruszony to oczywiste, jestem zaszczycony tą nagrodą, dzięki której dołączyłem do wspaniałego grona laureatów jedenastu poprzednich. Także jestem zaszczycony gronem nominowanych i serdecznie gratuluję wszystkim tym, którzy mogli tu stać zamiast mnie, bo książki są wartościowe, ciekawe. Praca nad moją trylogią to kilka tysięcy godzin poświęconych na przeczytanie, przepisanie i opracowanie. Przyjmując tę nagrodę obejmuję myślą autorkę wspomnień i w jakimś sensie dzielę z nią ten sukces i tę nagrodę.

Gala Nagrody zainaugurowała trwające trzy Sądeckie Targi Książki, które bogatą ofertą wydawnictw i spotkaniami autorskimi przyciągnęły do krynickiej Pijalni tłumy czytelników, zainteresowały i urzekły wypoczywających na feriach zimowych turystów z Warszawy.

Konkurs o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora jest organizowany od dwunastu lat przez Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” i Fundację Sądecką. Kapitule przewodniczy Mariola Berdychowska, pomysłodawczyni i dobry duch konkursu.

Patronem Nagrody jest ks. prof. Bolesław Kumor, jeden z najwybitniejszych nowożytnych historyków Kościoła, który związany był z Ziemią Sądecką. Urodził się bowiem w Szymanowicach - Niskowej pod Nowym Sączem. Dorobek pisarski ks. prof. Kumora obejmuje około 700 pozycji, w tym 36 książek. Jest on autorem m. in. epokowej, ośmiotomowej „Historii Kościoła w świecie” i liczącej cztery tomy „Historii Kościoła w Polsce”.

Od 2012 roku, nagrody przyznawane są w dwóch kategoriach: „Sądecki Autor” oraz „Książka o Sądecczyźnie”. Zgłoszenia do konkursu napływają od czytelników oraz z wielu instytucji kulturalnych - od ośrodków kultury, muzeów, bibliotek po wydawnictwa.

Laureatów konkursu w obu kategoriach wybiera co roku konkursowa kapituła oraz czytelnicy portalu „Sądeczanin.info” oraz miesięcznika „Sądeczanin”, oddając swoje głosy na, ich zdaniem, najlepszą książkę o Sądecczyźnie i najlepszego, sądeckiego autora. Nagrody wręczane są podczas uroczystej gali literackiej – jedynej tak prestiżowej dla środowiska literackiego i kulturalnego na terenie Małopolski, nie licząc, rzecz jasna, Krakowa.

We wszystkich dotychczasowych edycjach zgłoszono do konkursu ponad 330 pozycji książkowych, w tym znaczące opracowania historyczne, monografie, powieści, tomiki poezji, albumy publikacje popularno-naukowe, książki dla dzieci. Co roku czytelnicy zgłaszają kilku autorów, którzy urodzili się lub mieszkają w Nowym Sączu lub na terenie powiatu nowosądeckiego.

W przypadku autorów Nagroda przyznawana jest za całokształt twórczości literackiej. Do dwunastej edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor” zgłoszonych zostało siedmiu autorów.

W przypadku publikacji książkowych do konkursu można zgłaszać książki reprezentujące wszystkie gatunki literackie, dzieła naukowe i popularnonaukowe, podejmujące tematy związane z Sądecczyzną lub sądeczanami. W najnowszym konkursie o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora, kapituła oceniała dwadzieścia cztery książki.

Sama zaś Nagroda im. ks. prof. Bolesława Kumora jest bardzo prestiżową nagrodą w świecie literackim. Wyróżnia i promuje najważniejsze dzieła, które podejmują tematy związane z Sądecczyzną i sądeczanami oraz autorów wywodzących się z tego regionu, ale też osoby piszące o sądeczanach i Sądecczyźnie.

26 stycznia, podczas uroczystej gali, która odbyła się w Pijalni Głównej uzdrowiska w Krynicy-Zdroju, poznaliśmy laureatów Nagrody za 2023 rok. Członkowie kapituły Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora po raz dwunasty już przyznali najważniejsze - nie tylko dla regionu sądeckiego - nagrody literackie.

Leszek Migrała, laureat Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor 2023” odebrał piękną statuetkę i czek na 5 tysięcy złotych.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Literatura
Nie żyje Paul Auster
Literatura
Mróz, Bonda, Chmielarz, Puzyńska, Stachula, Masterton – autorzy kryminałów na Targach VIVELO
Literatura
Dzień Książki. Autobiografia Nawalnego, nowe powieści Twardocha i Krajewskiego
Literatura
Co czytają Polacy, poza kryminałami, że gwałtownie wzrosło czytelnictwo
Literatura
Rekomendacje filmowe: Intymne spotkania z twórcami kina
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił