Jak zbudować schron, aby było w nim bezpiecznie? Poznamy konkrety

W czwartek, 29 lutego, opublikowano projekt nowelizacji ustawy Prawo budowlane. W ślad za uchwaleniem tego projektu mamy się dowiedzieć, jakie materiały i parametry należy zastosować do budowy schronu, aby ochronił nas przed uderzeniem bomby.

Publikacja: 01.03.2024 03:00

Jak zbudować schron, aby było w nim bezpiecznie? Poznamy konkrety

Foto: Adobe Stock

W Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy Prawo budowlane.

Kolejne inwestycje bez pozwoleń na budowę

Projekt zakłada rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, w tym m.in. o bezodpływowe zbiorniki na wody opadowe lub roztopowe o pojemności nie większej niż 15 m sześciennych, mikroinstalacje OZE wykorzystujące energię wiatru (tzw. mikrowiatraki) zainstalowane na budynkach, kioski o powierzchni zabudowy nie większej niż 15 mkw czy też o przydomowe schrony i ukrycia doraźne. Po zmianach w prawie do budowy takiego obiektu wystarczy zgłoszenie do organu architektoniczno-budowlanego.

Czytaj więcej

Rząd zmienia prawo budowlane. Schrony i mikrowiatraki bez pozwolenia

W projekcie nowelizacji wprowadzono także definicje przydomowych schronów i ukryć doraźnych, a w ślad za doprecyzowaniem czym są schrony i ukrycia ma iść rozporządzenie, w którym określone zostaną warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać przydomowe schrony i przydomowe ukrycia doraźne o powierzchni użytkowej do 35 m2 oraz ich usytuowanie. Dziś brak przepisów odnoszących się wprost do wymogów technicznych i zasad użytkowania obiektów ochronnych, także tych przy domach jednorodzinnych. Dokumentacja techniczna sporządzona przez projektanta schronu będzie musiała zawierać rozwiązania ujęte w rozporządzeniu, zapewniające nośność i stateczność konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe oraz bezpieczeństwo ludzi i mienia w czasie uderzeń bomby czy katastrof naturalnych.

Inwestorzy nie zostaną zaskoczeni

Zgodnie z założeniami projektu, wydłużony ma zostać termin obowiązywania rozporządzeń w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane i ich usytuowanie oraz warunki techniczne użytkowania obiektów budowlanych. Oznacza to, że inwestorzy nie muszą się obawiać, że w najbliższych miesiącach zostaną zaskoczeni przez nowe przepisy dotyczące wymogów architektonicznych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Uproszczone procedury bez oszustw

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało „Rzeczpospolitą”, że zdarzały się sytuacje, w których inwestor przedkładał jedno czy dwustronicowy dokument i oczekiwał potraktowania jego wystąpienia jako zgłoszenia budowy domu do 70 mkw, bez pozwolenia na budowę. Jeśli jednak budowa nie dotyczyła takiego domu, nie można stosować uproszczonej procedury. Z tego powodu w art. 30 ust. 5ja doprecyzowano, że jeśli inwestor nie dołączy określonych przepisami prawa dokumentów, a organ administracji architektoniczno-budowlanej na podstawie przedłożonej dokumentacji nie ustalił, że planowany do realizacji obiekt lub jego przebudowa dotyczy domu do 70 mkw na zgłoszenie, to nie stosuje się uproszczonej procedury.

Etap legislacyjny: opiniowanie 

W Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy Prawo budowlane.

Kolejne inwestycje bez pozwoleń na budowę

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd zapowiada ważne zmiany w prawie budowlanym. Czego będą dotyczyć
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji