Irena Lasota: Byle tak dalej

18 maja przypada 80. rocznica wywiezienia z Krymu całej ludności krymsko-tatarskiej. Zburzenie do tego dnia mostu Krymskiego na pewno zostałoby przyjęte przez sojuszników i sympatyków Ukrainy z zachwytem.

Publikacja: 26.04.2024 17:00

Irena Lasota: Byle tak dalej

Foto: AFP

Przyjemnie jest pisać ten felieton w dniu, w którym Senat USA zatwierdził pomoc wojskową dla Ukrainy. Problem był z Izbą Reprezentantów, gdzie projekt przeleżał przez ponad cztery miesiące, i bywały dni, kiedy nawet najwięksi optymiści tracili nadzieję, że Stany będą w stanie pomóc Ukrainie na czas.

Czas jest znamienny – zbliża się bowiem maj. Z jednej strony 9 maja jest bardzo ważnym dniem dla Rosji. Jest to nie tylko rocznica zakończenia II wojny światowej. W oficjalnej mitologii ZSRS sam, własnymi rękami, zwłaszcza blondsłowiańskich chłopców, pobił tego Hitlera. Częścią mitologii jest, że Hitler był odwiecznym wrogiem Rosji i ZSRS, a wojna rozpoczęła się od knowań zachodnich państw, które wraz z Polską chciały skłonić go do zaatakowania Stalina i jego wielkiego kraju.

Pozostało 82% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Wielki Gościńcu Litewski – zjem cię!
Plus Minus
Aleksander Hall: Ja bym im tę wódkę w Magdalence darował
Plus Minus
Joanna Szczepkowska: Racja stanu dla PiS leży bardziej po stronie rozbicia UE niż po stronie jej jedności
Plus Minus
„TopSpin 2K25”: Game, set, mecz
Plus Minus
Przeciw wykastrowanym powieścidłom