Wpisała dwa nazwiska na bilecie PKP Intercity. Kosztowny błąd

Kupując bilet kolejowy w internecie lub aplikacji nawet dla kilku osób powinniśmy wypisać nazwisko tylko jednej z nich, bo w innym przypadku grozi nam tzw. opłata dodatkowa oraz zakup nowych biletów.

Publikacja: 04.04.2023 14:26

Źle wypisany bilet jest nieważny.

Źle wypisany bilet jest nieważny.

Foto: Adobe Stock

- Każdy, kto kupuje bilet przez internetowy serwis sprzedaży biletów e-IC musi zaakceptować jego regulamin. Zgodnie z nim na bilecie jednorazowym należy wpisać imię i nazwisko tylko jednej z osób, która będzie jechała – podkreśla Agnieszka Serbeńska, z biura prasowego PKP Intercity.

Czytaj więcej

Tytuł przelewu ma znaczenie. Niby prosta sprawa, ale uważaj, co piszesz

Bilet PKP Intercity kupowany dwa razy

Pani Małgorzata wraz z sześcioletnim synem niedawno jechała składem PKP Intercity z Warszawy do Koszalina, skąd po dwóch dniach wracała do stolicy. Także pociągiem.

Na podróż w obie strony kobieta kupiła bilety w internecie. Dla dziecka pełny, bo nie ma dokumentów potwierdzających prawa do zniżki. Pasażerka podała na nich nie tylko swoje nazwisko, ale także syna. I okazało się, że to był duży błąd.

– Podczas kontroli biletów powrotnych okazało się, że muszę kupić nowe… z powodu wypisania na blankiecie danych moich i syna – opowiada kobieta.

Była zdziwiona tą sytuacją, zwłaszcza, że w pierwszą stronę sytuacja była taka sama, a nikt nie miał do niej o to pretensji.

Konduktor sprawdził jej także pierwszy bilet – do Koszalina. Potwierdził, że był skasowany dwa dni wcześniej.

– Właśnie doniosła pani na pracownika PKP i w związku z tym muszę wystawić mandat – miał powiedzieć pracownik PKP. I tłumaczył, że jest to mandat za „brak biletu”. W sumie do zapłaty wyszło ponad 400 zł.

- W ten sposób musiałam zapłacić dwa razy opłatę dodatkową po 150 zł od osoby (tzw. mandat za donos) oraz dodatkowo za bilety, bo moje były źle wystawione z powodu nazwiska syna. I nikogo nie interesowało, że to moje dziecko, a jego dokumenty mam przy sobie – relacjonowała kobieta.

Czytaj więcej

Możemy żądać rekompensaty za koszmarną podróż pociągiem

Najważniejszy jest regulamin PKP Intercity

Agnieszka Serbeńska z biura prasowego PKP Intercity mówi, że w trakcie kontroli biletów konduktor „ujawnił nieprawidłowość polegającą na niezgodnym z regulaminem systemu e-IC zapisem danych osobowych”.

- Pracownik pouczył pasażerkę uznając, że przeoczyła zapis regulaminu, który w trakcie zakupu każdy klient potwierdza jako przyjęty do wiadomości. W drodze wyjątku zaproponował kupno nowych biletów odstępując od pobrania opłaty dodatkowej oraz wystawienie do posiadanego biletu poświadczenia, na podstawie którego pasażerka dostanie za niego zwrot – opowiada Agnieszka Serbeńska.

Dodaje, że pasażerka nie przystała na takie rozwiązanie powołując się na podobny wcześniejszy przypadek uznania jej biletu.

– Wówczas konduktor, stwierdzając fakt już upomnienia pasażerki w innej kontroli postąpił zgodnie z procedurami stosowanymi wobec pasażerów bez ważnego biletu – tłumaczy przedstawicielka PKP Intercity.

Podkreśla, że każdy, kto kupuje bilet przez internetowy serwis sprzedaży biletów e-IC musi zaakceptować jego regulamin.

Określone są w nim m.in. zasady korzystania z tego serwisu, zakupu biletów oraz korzystania z biletów w nim kupionych.

- Zgodnie z Regulaminem e-IC na bilecie jednorazowym należy wpisać imię i nazwisko tylko jednej z osób, która będzie jechała, a w przypadku pomyłki dane te można zmienić i można to robić dowolną liczbę razy, ale najpóźniej na pięć minut przed odjazdem pociągu mówi Agdnieszka Serbeńska.

Zauważa, że jeśli bilet zostanie uznany za nieważny, to oprócz należności za przejazd, pobierana jest opłata dodatkowa.

- Mimo że bilety wydane były na jednym dokumencie przewozu, to w świetle prawa każdy z nich stanowi odrębną umowę przewozu. Dlatego zostały naliczone dwie opłaty dodatkowe, za każdego podróżnego oddzielnie – mówi przedstawicielka PKP Intercity.

Czytaj więcej

Odszkodowanie za opóźnienie pociągu się należy

Nazwisko na bilecie musi być. Ale tylko jedno

Przewoźnik podaje, że imienne są wszystkie bilety kupowane przez serwisy internetowe i aplikacje mobilne oraz bilety okresowe – bez względu na kanał sprzedaży.

- Imię i nazwisko na biletach kupowanych przez internet (także przez aplikacje mobilne) są konieczne dla przeprowadzenia prawidłowej kontroli biletów i przeciwdziałaniu nadużyciom. Bilety w wersji elektronicznej nie zawierają zabezpieczeń uniemożliwiających ich skopiowanie – tłumaczy Agnieszka Serbeńska.

bilet.intercity.pl

Przyznaje, że takie bilety są wystawiane w postaci pliku PDF i mogą być kopiowane, przesyłane oraz drukowane, dowolną ilość razy. Podobnie jak bilety elektroniczne zakupione za pośrednictwem aplikacji mobilnej mogą być kopiowane np. w postaci zrzutu ekranu, fałszywej aplikacji pozorującej zachowanie aplikacji oryginalnej, zapisanie biletu w aplikacji na dwóch różnych urządzeniach czy udostępnione innej osobie, nieuprawnionej do przejazdu w ramach zawartej umowy przewozu.

- Z tego względu konieczne jest zapewnienie cechy unikalności biletów elektronicznych, co następuje wyłącznie dzięki ustaleniu tożsamości okaziciela biletu. Potwierdzenie zgodności imienia i nazwiska pasażera z danymi wskazanymi podczas zakupu pozwala na wykluczenie nadużyć – wyjaśnia Agnieszka Serbeńska.

Kiedy i jaka ulga na bilety PKP Intercity dla dzieci

Przy przejazdach pociągami PKP Intercity każdy pasażer musi posiadać bilet, również dzieci, którym przysługują ulgi ustawowe. Zgodnie z przepisami maluchom do czwartego roku życia przysługują bezpłatne przejazdy na podstawie dokumentów potwierdzających wiek np. książeczki zdrowia, akt urodzenia, paszport.

W przypadku starszych dzieci powyżej czwartego roku życia, a przed rozpoczęciem odbywania obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego przysługuje ulga w wysokości 37 proc. a poświadczyć prawo do ulgi może dokument stwierdzający wiek dziecka. A dzieciom, które realizują obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne czyli chodzą do zerówki także przysługuje ulga 37 proc.

Dokumentem poświadczającym uprawnienie jest m.in. zaświadczenie o spełnianiu obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, wydane przez przedszkole czy szkołę do której chodzi dziecko.

- Zgodnie z przepisami podczas przejazdu dziecka należy mieć nie tylko właściwy bilet ulgowy oraz udokumentować uprawnienie do ulgi poprzez okazanie stosowanych dokumentów – poddaje PKP Intercity. Dzieci w wieku szkolnym, aby skorzystać z ulgi muszą mieć ważną legitymację szkolną  

- Każdy, kto kupuje bilet przez internetowy serwis sprzedaży biletów e-IC musi zaakceptować jego regulamin. Zgodnie z nim na bilecie jednorazowym należy wpisać imię i nazwisko tylko jednej z osób, która będzie jechała – podkreśla Agnieszka Serbeńska, z biura prasowego PKP Intercity.

Bilet PKP Intercity kupowany dwa razy

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podróże
Uwaga na fałszywe oferty turystyczne
Podróże
Atrakcyjne kraje w Europie na urlop poza sezonem. Dokąd jechać?
Podróże
Za granicą Polacy wolą płacić gotówką. Warto pamiętać o kilku zasadach
Podróże
PKP Intercity zapowiada wielką obniżkę cen biletów okresowych
Podróże
Urlop w Chorwacji nie jest tani. Lepsze ceny u sąsiadów