Monika Chabior: Musimy uczyć w szkołach tolerancji i rozmawiania

Edukacja jest jak soczewka – pokazuje diagnozy dotyczące rozwoju społeczeństw, państw i tego co jest potrzebne; tego że naprawdę wspólnym wysiłkiem musimy się przestawić na inny sposób myślenia o naszym otoczeniu – o klimacie, przedsiębiorczości i obywatelskości. Naszym ogromnym wyzwaniem jest zbliżanie różnych środowisk – mówi Monika Chabior, wiceprezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równości w podcaście „Mówią Prezydenci”.

Aktualizacja: 24.08.2021 12:07 Publikacja: 24.08.2021 11:53

Monika Chabior: Musimy uczyć w szkołach tolerancji i rozmawiania

Foto: Materiały prasowe

– To są rzeczy niesamowicie ważne na poziomie młodych ludzi, którzy muszą te kompetencje wytrenować w szkole. Wypraktykować wzajemną tolerancję, wsłuchanie się w siebie i dialogowanie. W tym kierunku idzie nowoczesna edukacja i tego powinniśmy poszukiwać. Jednocześnie nasz system państwowy idzie dokładnie w kontrze – jest decyzyjność jednoosobowa, centralna, brak ekspertów, którzy doradzają w systemie – oceniła rozmówczyni Michała Kolanki.

Monika Chabior w rozmowie z Michałem Kolanko wspomina także o wyzwaniach, jakie przed oświatą postawiła pandemia. To przede wszystkim zadbanie o zdrowie i stan psychiczny dzieci oraz cyfryzacja nauczania.

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Polityka
Premier Donald Tusk o pożarach w Polsce: Nie ma powodu, by sądzić, że to siły zewnętrzne
Polityka
Michał Kolanko: Sprawa Jurgiela. Problemy PiS mogą dopiero się zaczynać
Polityka
Jacek Sasin przeprosił wyborców PiS. "Na listach znalazły się osoby niegodne zaufania"
Polityka
Komu pomoże spot Platformy? Kogo zmobilizuje sprawa krzyży w warszawskim ratuszu?
Polityka
Europoseł PiS zawieszony przez Kaczyńskiego: Śmieszne, co to za partia?