Ile zarobi adwokat lub radca w hybrydowym procesie? Jest uchwała SN

W sprawie zainicjowanej e-pozwem, a rozstrzygniętej potem w zwykłym sądzie przyznaje się jedną opłatę za czynności pełnomocnika.

Gdy prawnik spotyka ekonomistę, powinni się zrozumieć

Ranking kancelarii prawniczych „Rzeczpospolitej” jest postrzegany jako najbardziej prestiżowy – mówi Małgorzata Bobrowska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych.

Ceny przesyłek pocztowych w górę. Adwokaci i radcowie apelują

Od 1 kwietnia podrożały koszty wysyłania pism przez Pocztę Polską. Uderzy to po kieszeni adwokatów i radców prawnych. Samorządy po raz kolejny apelują więc o dwustronne doręczenia przez Portal Informacyjny Sądów.

Adwokatura znów upomina się o podniesienie stawek za urzędówki

Prezes NRA Przemysław Rosati zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara o zajęcie stanowiska ws. podniesienia wynagrodzeń za pomoc prawną świadczoną z urzędu. Pyta, kiedy nastąpi podwyżka i czy zabezpieczono na nią pieniądze.

Joanna Parafianowicz: Samorząd bez empatii

Sprawa aplikantki z Wrocławia ukazała hipokryzję samorządu adwokackiego.

Jacek Dubois: Dusza adwokata i duch prawa

Jako ludzie czujemy i mamy w sobie empatię. Czy to pozwoli nam wygrać z programem, który w kilka sekund przeanalizuje materiał dowodowy i skonfrontuje go z przepisami i orzecznictwem?

Asystenci: takie stawki to za mało

Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury odrzuca proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości stawki dla asystentów.

Ile adwokat ma czekać na rozliczenie

Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć, jak ustalać wynagrodzenie pełnomocnika strony w sprawie o podział majątku byłych małżonków, któremu pełnomocnictwo wygasa w trakcie postępowania.

Waldemar Koper: W wyborze prawnika do obsługi firmy pomoże ranking

Na polskim rynku kluczową rolę odgrywa doroczny ranking „Rzeczpospolitej”. W takich zestawieniach mamy na ogół sporo wiadomości o tym, jaka siłę reprezentują sobą poszczególne kancelarie i jakie specjalistyczne usługi mogą zaoferować – podkreśla radca prawny Waldemar Koper, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw i wiceprezes European Company Lawyers Association w Brukseli.

Joanna Parafianowicz: Kserokopia to nie odpis

Od profesjonalisty oczekuje się znajomości przepisów dotyczących uwierzytelniania pełnomocnictwa.

Czas na waloryzację pomocy prawnej

Rosną koszty benzyny, utrzymania kancelarii. Jest też więcej obowiązków, a stawki za dyżury w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej pozostają bez zmian.

Magdalena Papiernik-König: Z korzyścią dla klienta i dla branży prawniczej

Stosunkowo późno dostrzeżono zalety projektowego podejścia do prowadzonych spraw.

Więcej pracy i pieniędzy dla prawników. Na jakie stawki mogą liczyć

Wzrastająca rola działów prawnych w firmach przekłada się na wyższe pensje ich pracowników.

Kontrola stawek za urzędówki adwokatów i radców z problemami

Mimo kilku wyroków TK oraz licznych apeli samorządów zapłata za sprawy z urzędu wciąż jest dwa razy niższa niż z wyboru. Oczekując na nowe rozporządzenia, pełnomocnicy liczą na rozproszoną kontrolę konstytucyjności przez sądy.

Problem ze stawkami dla prawników przez orzeczenia TK z tzw. dublerami

Nieuznawanie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego wydanych przez składy z tzw. dublerami utrudnia zlikwidowanie rozbieżności w orzecznictwie dotyczącym stawek dla obrońców z urzędu.

Skarb Państwa zapłaci adwokatom i radcom za sprawy z urzędu

Pełnomocnicy domagają się wprowadzenia zasady, że koszty zasądzane są zawsze od Skarbu Państwa - niezależnie od wyniku sprawy. Dziś w przypadku wygranej, pełnomocnik z urzędu musi dochodzić ich najpierw od strony przeciwnej, co często jest trudne.

Maciej Zaborowski: Dyscyplinarka za pro bono - nie idźmy tą drogą

Pracę pro bono powinno się premiować jeszcze na studiach prawniczych.

Joanna Parafianowicz: Kilka życzeń

W nowym roku nie oczekuję zbyt wiele. Wystarczy mi normalność.