SN oddalił skargę Trzeciej Drogi na liczenie głosów za granicą

Sąd Najwyższy nie dopatrzył się zagrożenia dla utraty głosów z zagranicy przez wymóg przekazania wyników w ciągu 24 godzin do kraju pod rygorem ich nieuwzględnienia.

Publikacja: 11.10.2023 07:21

Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe j zaskarżył wymóg przekazania wyników głosowania w obwodowych komisjach wyborczych działających poza granicami RP w ciągu 24 godzin od momentu zakończenia głosowania.

Pod presją czasu

Komitet ten wystąpił do SN o uchylenie dwóch uchwał Państwowej Komisji Wyborczej z 3 października b.r., z wytycznymi dla obwodowych komisji wyborczych, w sprawie przeprowadzenia głosowania w obwodach utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich oraz zadań związanych z ustaleniem wyników głosowania i wyborów oraz wyniku referendum (uchwały nr 226/2023 i 227/2023).

Wytyczne PKW dotyczą art. 230 par. 2 Kodeksu wyborczego, który stanowi, że jeżeli właściwa okręgowa komisja wyborcza nie uzyska wyników głosowania w obwodach głosowania za granicą albo na polskich statkach morskich w ciągu 24 godzin od zakończenia głosowania, głosowanie w tych obwodach uważa się za niebyłe.

Na ryzyko utraty tych głosów wskazywał już wcześniej Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.

Czytaj więcej

Wybory 2023. RPO pisze do PKW. Chodzi o liczenie głosów

PKW nie może zmienić ustawy

Sąd Najwyższy w składzie sędziowie: Marek Dobrowolski, Tomasz Demendecki i Aleksander Stępkowski, uznał jednak, że wytyczne PKW w tym zakresie prawidłowo realizują jednoznaczne postanowienie art. 230 § 2 Kodeksu wyborczego, a modyfikacja wytycznych w kierunku sugerowanym przez skarżący Komitet oznaczałaby niekonstytucyjną ingerencję PKW w materię zastrzeżoną dla ustawodawcy. Aktem wykonawczym jakim są uchwały PKW, nie można modyfikować treści powszechnie obowiązujących przepisów ustawy.

SN wskazał nadto, że tożsame rozwiązanie funkcjonuje już od 30 lat i nigdy nie było kwestionowane, nigdy też nie było konieczności jego zastosowania, a prawdopodobieństwo, że stanie się tak obecnie jest relatywnie niższe, gdyż o blisko 30 proc. zwiększono liczbę obwodowych komisji wyborczych poza granicami kraju (z 320 do 417). Art. 230 par. 2 daje zaś gwarancję, że potencjalne problemy z przekazaniem wyników głosowania Okręgowej Komisji Wyborczej w Warszawie, z niewielkich obwodów zorganizowanych poza granicami kraju, często w obszarach targanych konfliktami lub nawiedzanych klęskami żywiołowymi, nie zablokują na bliżej nieokreślony czas ustalenia wyników wyborów i referendum w skali całego państwa. Sam skarżący dostrzega zresztą takie niebezpieczeństwo.

Jednocześnie, ocena prawidłowości ewentualnego zastosowania art. 230 § 2 może zostać dokonana przy rozstrzyganiu o zasadności protestów wyborczych i wzięta pod uwagę przy orzekaniu w przedmiocie ważności wyborów - dodał skład orzekający SN.

Sygn. akt I NSW 75/23

Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?