Siedziba Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej Prawo w Firmie

Trzeba usprawnić przepisy o wzorach użytkowych. Eksperci na konferencji w UPRP

Własność intelektualna może i powinna chronić nie tylko interesy przedsiębiorców, ale też zrównoważony rozwój społeczeństwa.

Podatki

E-PIT czeka na przedsiębiorców

Negocjacje umów i rozwiązywanie konfliktów w branży przemysłowej

Przemysł to sektor, w którym techniczne i biznesowe aspekty łączą się w jedną całość. W obliczu coraz bardziej konkurencyjnego rynku oraz konieczności podejmowania strategicznych decyzji, umiejętne prowadzenie negocjacji umów staje się kluczowym elementem funkcjonowania współczesnych przedsiębiorstw.

Znak towarowy unijny, polski, a może oba?

Na terytorium Polski występują dwa prawa do oznaczenia, tj. polski znak towarowy (przyznawany decyzją Urzędu Patentowego RP) oraz znak towarowy Unii Europejskiej (udzielany w drodze decyzji EUIPO). Podstawowe elementy, które należy wziąć pod uwagę przy decyzji o wyborze prawa, to zakres terytorialny korzystania z oznaczenia oraz koszty związane z rejestracją.

Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły

Nie będzie górnego limitu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców z dużymi przychodami, którzy rozliczają się ryczałtem. Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że część z nich straci na reformie.

Kiedy ma miejsce konwersja w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Rejestracja podwyższenia kapitału zakładowego następuje dopiero po konwersji wierzytelności układowej, a więc po automatycznym „użyciu” jej w charakterze wkładu do spółki w restrukturyzacji.

Raportowanie CBAM będzie trudniejsze

Od 1 października 2023 r. importerzy niektórych towarów mają obowiązek sporządzania kwartalnych deklaracji o gazach cieplarnianych wyemitowanych przy produkcji importowanych towarów.

Julita Karaś-Gasparska: JPK_CIT już niebawem

Przed nami kolejny etap cyfryzacji w rozliczeniach podatkowych. Część podatników CIT, których rok podatkowy rozpocznie się po 2024 r., będzie musiała raportować skarbówce dane z ksiąg rachunkowych już za 2025 r.

Szef nie wymusi zaszczepienia się przeciwko odrze

Pracodawca nie ma prawa żądać informacji o szczepieniach, które przyjął pracownik. Tym bardziej nie może zobowiązać go do poddania się iniekcji. Ale może do tego zachęcać.

O rozpoznawaniu emocji z perspektywy AI Act

Radość, smutek, złość, zdziwienie, obrzydzenie, zakłopotanie, podekscytowanie, wstyd, pogarda, satysfakcja i rozbawienie. Czy AI jest w stanie rozpoznać te emocje?

Polisy D&O jako forma ubezpieczenia dla menedżerów

Zarówno spółki, jak i osoby zarządzające nimi powinny zabezpieczyć się przed ryzykiem ponoszenia odpowiedzialności za szkody wyrządzone ich działaniem bądź zaniechaniem.

Pieniądze skradzione „na wnuczka” i na inne sposoby można odzyskać

Przestępcy stosują coraz bardziej wyrafinowane metody manipulacji i wyłudzania danych dostępowych.

Dla kogo polski rynek zamówień publicznych

Wraz z nadchodzącymi w Polsce strategicznymi inwestycjami infrastrukturalnymi wraca jak bumerang temat dostępności naszego rynku zamówień dla wykonawców zagranicznych.

Tysiąc ustaw uchwalonych, tylko pięć ocenionych w działaniu

Przeregulowanie rynku zmniejsza bezpieczeństwo obrotu – uważają eksperci. To jeden z wielu błędów systemu tworzenia prawa w Polsce.

Ciemna strona unijnego VAT. Co się stało 20 lat temu?

Polska ograniczyła wyłudzenia podatku, ale nie da się ich wyeliminować bez reformy unijnego systemu rozliczeń – mówi adwokat Piotr Leonarski.

Limitu bezgotówkowego przy kosztach nie można obejść przez kilka płatności

Limitu płatności bezgotówkowych, od którego zależy prawo do kosztów nie można obchodzić przez rozbijanie płatności na kilka faktur. Przy ramowej umowie o współpracę, należy do niej przyporządkować wszystkie płatności jako do jednej transakcji.

ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej

Zbliża się termin, w którym przedsiębiorcy muszą przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023.

Dobra wiara zapewni ochronę sygnaliście

Osoba zgłaszająca nieprawidłowości będzie chroniona przed działaniami odwetowymi, jeżeli będzie działała w przekonaniu, że po pierwsze przekazuje informacje prawdziwe, a po drugie – że wskazują one na naruszenie prawa.

WHT przy wypłatach do alternatywnych funduszy inwestycyjnych

Nie każde wypłaty o charakterze dywidend, odsetek czy należności licencyjnych dokonywane na rzecz zagranicznego wspólnika będą, w przypadku chęci stosowania zwolnienia z podatku u źródła, powodowały obowiązek stosowania przepisów o ryczałtowym opodatkowaniu dochodów.

Obowiązki płatnika przy wypłacie dywidendy do fundacji rodzinnej

Podmiot dokonujący wypłaty dywidendy do fundacji rodzinnej nie będzie zobowiązany do pobrania podatku dochodowego, lecz musi dochować należytej staranności w zakresie weryfikacji warunków uprawniających go do zastosowania zwolnienia.