Resort tnie zmiany w budownictwie. Kiosk nie stanie na zgłoszenie

Nie będzie można budować kiosków jedynie za zgłoszeniem. Doprecyzowano, kto określi wymogi techniczne dla przydomowych schronów.

Przetargi będą przebiegać sprawniej dzięki certyfikatom

Szereg dokumentów zastąpi certyfikat wykonawcy zamówień publicznych. Będzie potwierdzał spełnienie przez oferenta określonych wymogów.

Jak chronić własność przemysłową?

Zabezpieczenie własności przemysłowej związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą, a nierzadko stanowiącej wręcz fundament tej działalności, powinno być priorytetem każdego przedsiębiorcy.

Czy członek wieloosobowego zarządu „płaci” za nie swoje decyzje?

Niezależnie od wewnętrznych podziałów obowiązków między członkami zarządu, każdy z nich powinien wykazywać się dbałością o powierzone mienie. Powoływanie się na brak szczegółowej wiedzy, w zakresie podejmowanych czynności może okazać się niewystarczającą linią obrony.

Przybywa firm korzystających z ratunkowych postępowań

Mimo że restrukturyzacji jest coraz więcej, to sądy nie nadążają z szybkim wydawaniem postanowień.

Jednoosobowa spółka z o.o. – zasady działania i odrębności

Jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest traktowana często jako alternatywa dla prowadzenia przez przedsiębiorców indywidualnej działalności gospodarczej. Chociaż jej struktura nie jest skomplikowana, niektóre aspekty jej funkcjonowania mogą okazać się w praktyce problematyczne.

Spółka z o.o. – jak przygotować się do zwyczajnego zgromadzenia wspólników

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Sp. z o.o.), których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, z początkiem kwietnia wchodzą w okres sprawozdawczy. Okres poprzedzający zwyczajne zgromadzenie wspólników to dobry czas na to, aby uporządkować bieżące i przyszłe sprawy firmy.

Jak przygotować polską spółkę na prezesa obcokrajowca

Sytuacja, w której do zarządu polskiej spółki z o.o. zostaje powołany obcokrajowiec, to częsty scenariusz dla spółek z zagranicznym kapitałem.

Kluczowe decyzje sądu ws. TVP i Polskiego Radia. To sukces Ministerstwa Kultury

Wpisy w KRS o likwidacji TVP i Polskiego Radia legalizują proces reformy mediów publicznych bez ich unicestwiania.

Zapadła kluczowa decyzja sądu ws. Polskiego Radia

Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy wpisał do KRS postawienie spółki Polskie Radio S.A. w stan likwidacji. Jako likwidator został wpisany Paweł Majcher - podaje branżowy serwis press.pl.

Kiedy powstają prawa własności intelektualnej

Gdy dane prawo własności intelektualnej wymaga zgłoszenia go do rejestracji, dochodzenie roszczeń za jego naruszenie jest uzależnione przede wszystkim od wiedzy o tym zgłoszeniu albo możliwości uzyskania jej przez naruszyciela.

Czy syndyk ma legitymację wyłączną dla skargi pauliańskiej

W ramach postępowania upadłościowego wyłączona jest możliwość indywidualnego zaspokojenia się przez wierzyciela z przedmiotu ubytku z masy upadłości.

Nowe przepisy ws. małych elektrowni wiatrowych. Z korzyścią dla przedsiębiorców

Ministerstwo rozwoju przygotowało przepisy, które przedsiębiorcom ułatwić mają prowadzenie działalności gospodarczej, a także zachęcić ich do stawiania małych elektrowni wiatrowych.

Błędy w fundacjach rodzinnych – problem fundatorów, doradców… i ustawodawcy

Fundacje rodzinne od 22 maja 2023 r. realizują cele sukcesyjne fundatorów. Oczywiście nie tylko. Ustawodawca stworzył atrakcyjne narzędzie sukcesji majątku, które pozwala pomnażać majątek rodzinny i daje preferencje podatkowe. Nie tylko potencjalnych fundatorów, ale i rynku doradczego.

Rozprawy zdalne wprowadzono na stałe

Nowe przepisy regulują dość skomplikowane i obarczone terminami ustawowymi procedury wnioskowania o rozprawę online oraz zgłoszenia zamiaru zdalnego uczestnictwa w posiedzeniu niestacjonarnym.

Zagraniczne firmy mogą tworzyć w Polsce oddziały i przedstawicielstwa

Podmioty zagraniczne mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Polski na takich samych zasadach jak obywatele polscy.

Telewizja Polska już w likwidacji. Jest długo oczekiwana decyzja sądu

Sąd rejestrowy zgodził się w poniedziałek na likwidację spółki Telewizja Polska SA. Tym samym może się zrealizować scenariusz reformy mediów publicznych ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza.

NSA wydał bardzo ważny wyrok ws. systemu blokowania rachunków bankowych

Skarbówka nie może ukarać banku za nieterminowe raportowanie do STIR, bo ustawodawca tego nie przewidział.