E-PIT czeka na przedsiębiorców

Skarbówka przygotowała roczne zeznania dla prowadzących działalność gospodarczą. Trzeba je uzupełnić o przychody, koszty, składki oraz ulgi.

Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły

Nie będzie górnego limitu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców z dużymi przychodami, którzy rozliczają się ryczałtem. Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że część z nich straci na reformie.

Julita Karaś-Gasparska: JPK_CIT już niebawem

Przed nami kolejny etap cyfryzacji w rozliczeniach podatkowych. Część podatników CIT, których rok podatkowy rozpocznie się po 2024 r., będzie musiała raportować skarbówce dane z ksiąg rachunkowych już za 2025 r.

Ciemna strona unijnego VAT. Co się stało 20 lat temu?

Polska ograniczyła wyłudzenia podatku, ale nie da się ich wyeliminować bez reformy unijnego systemu rozliczeń – mówi adwokat Piotr Leonarski.

Limitu bezgotówkowego przy kosztach nie można obejść przez kilka płatności

Limitu płatności bezgotówkowych, od którego zależy prawo do kosztów nie można obchodzić przez rozbijanie płatności na kilka faktur. Przy ramowej umowie o współpracę, należy do niej przyporządkować wszystkie płatności jako do jednej transakcji.

WHT przy wypłatach do alternatywnych funduszy inwestycyjnych

Nie każde wypłaty o charakterze dywidend, odsetek czy należności licencyjnych dokonywane na rzecz zagranicznego wspólnika będą, w przypadku chęci stosowania zwolnienia z podatku u źródła, powodowały obowiązek stosowania przepisów o ryczałtowym opodatkowaniu dochodów.

Obowiązki płatnika przy wypłacie dywidendy do fundacji rodzinnej

Podmiot dokonujący wypłaty dywidendy do fundacji rodzinnej nie będzie zobowiązany do pobrania podatku dochodowego, lecz musi dochować należytej staranności w zakresie weryfikacji warunków uprawniających go do zastosowania zwolnienia.

Czy członkowie grup VAT muszą przesyłać organom podatkowym dodatkową ewidencję?

Jeżeli podmioty zdecydują się na utworzenie grupy VAT, wówczas koniecznym stanie się prowadzenie elektronicznej ewidencji czynności wewnątrzgrupowych przez każdego z jej członków oraz obowiązek comiesięcznego raportowania ewidencji w postaci JPK GV do organów podatkowych.

Czego KSeF nie zmieni

Odpowiedź na pytanie, co zmieni wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur i jakich problemów wprowadzenie tego rozwiązania może nastręczyć podatnikom pojawia się często. Trudno natomiast znaleźć informacje, mówiące o tym co się nie zmienia lub nie zmieni w wyniku wejścia w życie obligatoryjnego KSeF.

Podsumowanie zasad zawierania transakcji kontrolowanych

Zmiany przepisów podatkowych, postępująca globalizacja oraz związana z nią konieczność spełnienia obowiązków podatkowych różnych jurysdykcji wiążą się z potrzebą efektywnego zarządzania ryzykiem podatkowym. Ma to szczególne znaczenie dla podmiotów powiązanych, działających zarówno w grupach krajowych, jak i międzynarodowych.

Do kasowego PIT potrzebne będą nowe rejestry

Przedsiębiorca, który wybierze kasową metodę rozliczeń, będzie musiał na bieżąco kontrolować swoje rachunki i sprawdzać płatności.

Kto zapłaci akcyzę za energię z paneli fotowoltaicznych

W związku ze wzrostem zainteresowania fotowoltaiką, pojawia się pytanie o opodatkowanie akcyzą energii elektrycznej wytworzonej przy jej użyciu, jak również o obowiązki akcyzowe z tym związane.

Obniżenie wartości nominalnej udziałów neutralne na gruncie CIT

Obniżenie wartości nominalnej udziałów spółki bez wynagrodzenia na rzecz wspólników jest neutralne na gruncie ustawy o CIT.

Stawka VAT w eksporcie towarów poza UE

Stawka VAT w przypadku eksportu poza granice UE wynosi 0 proc. Jednak, aby skorzystać z tej stawki, konieczne jest posiadanie dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium wspólnoty.

Sprzedaż udziału kapitałowego w spółce komandytowej – skutki w PIT

Osoba fizyczna będąca wspólnikiem w spółce komandytowej może zrezygnować z prowadzenia działalności gospodarczej, zbywając przysługujący jej ogół praw i obowiązków w takiej spółce. Ma to określone konsekwencje podatkowe.

Marek Isański: Organ praworządnego państwa czy(li) oszust?

Dlaczego fiskus w łamaniu prawa jest konsekwentny, kreatywny i bezkarny. Dlaczego w szczególności nie obawia się sądu administracyjnego, który zamiast chronić obywatela przez nadużywającym uprawnień fiskusem, dużo mocniej broni fiskusa przed obywatelem. Najwyższy już czas aby organy ścigania przestały traktować jako martwe przepisy o przestępstwach urzędniczych, bo takie przestępstwa popełniają urzędnicy wszystkich szczebli, a nie tylko kierownictwo ministerstwa spraw wewnętrznych.

Nieład po Polskim Ładzie nie do końca posprzątany

Reforma zwana Polskim Ładem zaszkodziła milionom podatników – twierdzi NIK. Szkodzi nadal – dodają eksperci.

Trzydzieści transakcji na Allegro to nie musi być biznes. Nowy podatek z unijnej dyrektywy?

Handlujesz w internecie? Fiskus się o tym dowie i może cię uznać za przedsiębiorcę. Ale ci, którzy sprzedają ubrania po dzieciach albo przeczytane książki, powinni spać spokojnie.