Od wywalczonej zapłaty za nadgodziny jest PIT

Pieniądze za pracę w godzinach nadliczbowych wypłacone byłemu pracownikowi na podstawie ugody sądowej nie są objęte zwolnieniem podatkowym.

Ostatnie dni na zeznanie CIT-8 i zapłatę podatku za 2023 r.

Spółki z o.o., akcyjne czy komandytowe muszą najpóźniej 2 kwietnia złożyć deklarację CIT-8 i zapłacić podatek za 2023 r.

Przedsiębiorcy o karach za przestępstwa podatkowe: szkodliwe przeregulowania

W deregulacji konieczna jest likwidacja podatków sektorowych oraz surowych kar za tzw. zbrodnię VAT – postulują przedsiębiorcy.

Jak fundacja rodzinna ma się rozliczyć z przychodów z budynków? Ekspert wyjaśnia

Fundacje rodzinne są co do zasady objęte zwolnieniem podmiotowym z podatku CIT. Fundacja w pewnych okolicznościach płaci jednak podatek dochodowy.

KSeF dobrowolny? To miałoby sens w oczekiwaniu na standard UE

Choć resort finansów zakończył konsultacje w sprawie e-fakturowania, to kwestia daty uruchomienia systemu KSeF wciąż jest dyskusyjna.

Jak nowa składka zdrowotna zmieni formę opodatkowania biznesu

Po zmianie zasad rozliczania składki zdrowotnej firmy będą musiały na nowo przeliczyć, jaka forma opodatkowania im się bardziej opłaca – ryczałt, skala czy liniowy PIT.

Za tydzień upływa termin rozliczenia podatku od przerzuconych dochodów

Polskie spółki unikną podatku od przerzuconych dochodów w przypadku wypłat na rzecz podmiotów powiązanych z Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jeśli prowadzą one w kraju swojej siedziby istotną rzeczywistą działalność gospodarczą.

Trzeba zawczasu zadbać o rynkowy charakter rozliczeń

Planowanie i zarządzanie transakcjami wewnątrzgrupowymi, stanowiącymi integralny element działalności biznesowej grup kapitałowych, jest kluczowe z perspektywy efektywnego funkcjonowania podmiotów w grupie.

Podatkowe kłody pod nogi fundacji rodzinnych

Fundacje rodzinne do 2 kwietnia muszą złożyć pierwszy raz CIT-8FR. Nie obejdzie się bez problemów.

Gruntowna reforma składki zdrowotnej na 100 dni rządu Tuska

Przedsiębiorcy mają płacić składkę zdrowotną w stałej kwocie. To najważniejsza zapowiedź dla firm, ale wciąż czekają np. na podwyższenie kwoty wolnej i zmiany w chorobowym.

Fundacja rodzinna może być uznana za podatnika VAT

Zbycie mienia przez fundację rodzinną dla celów zarobkowych może powodować, że na gruncie ustawy o VAT podmiot ten zostanie uznany za podatnika VAT.

Ulga sponsoringowa – niższy podatek dla wspierających lokalny sport, kulturę i edukację

Celem ulgi jest zachęcenie przedsiębiorców do sponsorowania lokalnej działalności o charakterze sportowym, kulturowym, jak i oświatowym, a także wspieranie ich w rozwoju społecznej odpowiedzialności biznesu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Pozwala ona przedsiębiorcom na pomniejszenie podstawy opodatkowania, dając przy tym wsparcie znacznej grupie podatników.

Nowy tryb łączenia spółek budzi kontrowersje podatkowe

Celem wprowadzenia nowego trybu łączenia spółek było uproszczenie procesów łączeniowych w ramach tej samej grupy kapitałowej. Jego wprowadzenie nie zostało jednak prawidłowo skorelowane ze zmianami w prawie podatkowym.

Ustalenie podstawy opodatkowania VAT dla usług logistycznych

Podstawę opodatkowania, w przypadku świadczenia usług logistycznych wskazanych w opisie sprawy, będzie stanowić jedna kwota zawierająca w sobie równowartość usługi głównej i usług pomocniczych wraz z naliczoną marżą.

KSeF – Ministerstwo Finansów zainicjowało audyt i konsultacje

Na skutek wykrycia krytycznych błędów przesunięto termin na wejście w życie KSeF. Ministerstwo Finansów zleciło przeprowadzenie zewnętrznego audytu informatycznego, po przeprowadzeniu którego wskaże w kwietniu lub maju nowy termin wdrożenia systemu.

Rewolucja w fakturach. Ministerstwo Finansów ujawniło, co zmieni się w KSeF

Ministerstwo Finansów zaprezentowało główne założenia zmian w Krajowym Systemie e-Faktur. Zapowiedziano ujednolicenie terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF dla wszystkich podatników oraz dopuszczenie możliwości wystawiania faktur konsumenckich w KSeF.

Trybunał: Jeśli VAT na paragonie był za wysoki, można go odzyskać

Skarbówka powinna zwrócić nadpłacony podatek przedsiębiorcy, który w sprzedaży konsumenckiej stosował zawyżoną stawkę VAT.

Estoński CIT: problematyczne rozliczenia pomiędzy spółką a jej wspólnikami

Wynagrodzenia wypłacane wspólnikom, inne niż dywidenda, np. za świadczone usługi, wykonywaną pracę, zrealizowane zlecenie lub pełnienie funkcji w ramach powołania jest obarczone ryzykiem podatkowym, które dotyczy wyłącznie spółki korzystającej z estońskiego CIT.