Mikołaj Małecki: Brak zgody przesądza o zgwałceniu

Nie mają racji krytycy projektu ustawy, której celem jest większa ochrona ofiar przemocy seksualnej. Nowelizacja nie wprowadzi domniemania winy.

Publikacja: 28.02.2024 02:01

Mikołaj Małecki: Brak zgody przesądza o zgwałceniu

Foto: Adobe Stock

Przyjęcie przez Polskę międzynarodowych standardów ochrony praw ofiar przemocy seksualnej wymaga redefinicji przestępstwa zgwałcenia i oparcia jej na koncepcji zgody, a nie potwierdzenia oporu” – stwierdzono w uzasadnieniu projektu ustawy, której celem jest większa ochrona ofiar przemocy seksualnej (Sejm X kadencji, druk nr 209). Kluczowe dla rozeznania się w kierunku projektowanych zmian jest zidentyfikowanie wad aktualnego stanu prawnego.

Podstawowy przepis określający znamiona zgwałcenia ma otrzymać brzmienie: „Kto doprowadza inną osobę do obcowania płciowego bez wcześniejszego wyrażenia świadomej i dobrowolnej zgody przez tę osobę, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3”. W aktualnej postaci art. 197 § 1 k.k. przewiduje karę za to, że sprawca przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego. Różnice są łatwo uchwytne.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Rzecz o prawie
Łukasz Guza: Kubeł zimnej wody
Rzecz o prawie
Jarosław Gwizdak: A takim był dobrym sędzią…
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Moda na retro
Rzecz o prawie
Marek Domagalski: Sędziowie z klapkami na oczach
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Nie da się oszukać kasy samoobsługowej