Kto umorzył śledztwo ws. wyborów prezydenckich po trzech godzinach

Zaledwie trzy godziny trwało śledztwo ws. przeprowadzenia wyborów prezydenckich, które wszczęła prokurator Ewa Wrzosek z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów po zawiadomieniu od osoby prywatnej. Już wiadomo, że decyzję o umorzeniu podjęła jej szefowa, prawdopodobnie po godzinach urzędowania. - To jest sytuacja niespotykana - komentuje prokurator Mariusz Krasoń ze Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex super omnia".

Kto tworzy ośrodek zdrowia, ten go nadzoruje

Nie można różnicować działania gminy przez radę gminy i wójta oraz pozbawiać rady kompetencji kontrolowania samodzielnego gminnego zakładu opieki zdrowotnej.

Zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych jest zadaniem władz publicznych

Władze powinny podejmować działania prowadzące do zwiększenia liczby lokali służących zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, a nie do redystrybucji już istniejących.

Jak redagować metryczki aktów normatywnych

„Zasady techniki prawodawczej” zawierają proste reguły wskazujące, kiedy i jak redagować adresy publikacyjne, ale w samorządowej praktyce legislacyjnej często nie są one prawidłowo stosowane.

Nadmierna wycinka gałęzi ma swoje konsekwencje

Gdy przeprowadzone oględziny i dokumentacja były wystarczające do nałożenia kary administracyjnej za zniszczenie drzew, nie jest potrzebne przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego.

Przydomowe ogrodzenia bywają niebezpieczne

Należy wprowadzić przepisy zwiększające wysokość płotów, gdy są one zakończone kolcami.

Dotowanie zadań z zakresu sportu

RIO zgłosiła zastrzeżenia do uchwały rady gminy w sprawie dotowania zadań z zakresu sportu. Chodzi o wsparcie klubów różnych dyscyplin. Według RIO rada gminy nie ustaliła kryteriów przy dokonywaniu wyboru oferty upoważniając w tym zakresie wójta gminy. W uzasadnieniu rada gminy podała, że wójt posiada rozeznanie w zakresie zapotrzebowania klubów i dlatego powinien ustalić ww. kryteria. Czy RIO ma rację – pyta radna.

Wybory samorządowe przed nami, a w jednej gminie wyniki są już znane. Jak to możliwe?

Wynik wyborów samorządowych w 2024 roku w gminie Nowy Dwór jest już praktycznie pewien. W większości okręgów zarejestrowano po zaledwie jednym kandydacie z tego samego Komitetu. Tylko jedna osoba kandyduje także na stanowisko wójta.

Dieta powinna być powiązana z aktywnością

Ustalając przysługującą radnemu dietę, rada gminy powinna mieć na uwadze zakres wszystkich stawianych przed radnym zadań.

RPO: Strefa Czystego Transportu w Warszawie może być niekonstytucyjna

Rzecznik Praw Obywatelskich zainterweniował w kwestii warszawskiej Strefy Czystego Transportu. Wskazał m.in. na niekonstytucyjność unormowań, nakładających inne obowiązki na właścicieli samochodów spalinowych i inne na tych, jeżdżących dieslem.

Kruk: Projekt ustawy dotyczący pirotechniki. Nowe uprawnienia dla gmin wadliwe prawnie?

W Sejmie na nadanie numeru druku i rozpatrzenie czeka poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, złożony przez Klub Parlamentarny Lewicy. Projekt ma umożliwić gminom wprowadzanie na swoim terenie zakazu korzystania z fajerwerków.

Kiedy można odstąpić od przetargu

Bezprzetargowa dzierżawa lub najem nie jest materią, która może być uregulowana aktem prawa miejscowego i jeśli do tego dochodzi, jest to niedopuszczalna modyfikacja przepisów ustawy.

Działalność samorządu terytorialnego podlega nadzorowi

Organ nadzoru może stwierdzić nieważność uchwały lub zarządzenia jednostki samorządu terytorialnego (JST), jeżeli są one sprzeczne w z prawem.

Kontrola gminnych uchwał i zarządzeń – zasady, skutki, terminy

Od daty doręczenia gminie rozstrzygnięcia nadzorczego jej organy nie mogą traktować aktu objętego tym rozstrzygnięciem jako obowiązującego i wywołującego skutki prawne.

Prezydent nie może wkraczać w kompetencje rady miasta

Jeżeli organ wykonawczy uzyskał od organu stanowiącego prawo do określenia jedynie stawki opłat za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, to nie mógł wydać zarządzenia określającego okres, za jaki ma ona być pobierana. WSA wydał wyrok ws. wkraczania prezydenta w kompetencje rady miasta.

Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków

Ustawodawca nałożył na radę gminy obowiązek określenia w regulaminie minimalnego poziomu usług świadczonych przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków.

Odbieranie bioodpadów musi być zorganizowane

Rada może w uchwale rozszerzyć katalog odpadów przyjmowanych w odpowiednich punktach, ale nie może go zawęzić.

Organ nadzoru może stwierdzić nieważność aktu prawa miejscowego

Zastosowanie sankcji nieważności uchwały organu gminy przez organ nadzoru jest ingerencją w konstytucyjnie chronioną samodzielność w wykonywaniu zadań przez jednostkę samorządu terytorialnego (j.s.t.).