Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szok w Reichu

12 czerwca 2004 | Specjalny | KK
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Polacy atakują Prusy - Akcja "Szczęsnego"

SZOK W REICHU

Jednym z pięciu oddziałów tworzących VIII Uderzeniowy Batalion Kadrowy AK dowodził ppor. Stanisław Karolkiewicz "Szczęsny". Dziś - prezes Światowego Związku Żołnierzy AK.

Odwet polski na terenach należących bezpośrednio do Reichu musiał wzbudzić przerażenie wśród pruskich Niemców, zmuszając do zastanowienia nad kosztami zbrodniczej działalności wobec Polaków na terenie Białostocczyzny.

W lipcu 1943 r. "Szczęsny" organizował na nadbużańskich terenach powiatu Bielsk Podlaski kolejny oddział partyzancki wchodzący w skład VIII UBK. Dowodzona przez niego grupa liczyła 28 partyzantów i dzieliła się na 3 drużyny dowodzone przez Stanisława Mazura "Protazego", Andrzeja M. Gadulskiego "Nasia" i Henryka Kleybora "Jura" (uzbrojenie stanowiły: 1 ckm Maxim 08, 3 rkm Diektariewa, 1 mp, 3 ppd, 3 swt, blisko 20 kb różnych typów i 10 sztuk broni krótkiej; na każdego partyzanta przypadło po kilka granatów i 200 - 300 sztuk amunicji). Specyficzną cechą oddziału były pseudonimy z "Pana Tadeusza", wybrane przez większość żołnierzy. Był więc "Kropidło", "Hrabia", "Rejent", "Gerwazy", "Domejko" i "Dowejko", "Sak", była nawet "Zosia" (Zofia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3250

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament