Turczyn: Broń w rękach praworządnego obywatela nie stanowi zagrożenia

Problemy amerykańskiego społeczeństwa z tzw. strzelaninami, bardzo często wynikają z konfliktu etniczno-społecznego - mówił Andrzej Turczyn, prezes zarządu, Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni, tłumacząc różnicę między Polską i USA jeśli chodzi o kwestię dostępu do broni.

Publikacja: 28.03.2023 15:14

Sprawczyni strzelaniny w Nashville uchwycona przez kamerę monitoringu

Sprawczyni strzelaniny w Nashville uchwycona przez kamerę monitoringu

Foto: AFP

Rp.pl: Wczoraj doszło do strzelaniny w Nashville w stanie Tennessee, w której zginęło sześć osób. To 89 strzelanina na terenie szkół w USA od początku roku. W 2022 roku takich incydentów było 303, to najwięcej w historii. Czy nie obawia się pan, że ułatwienie dostępu do broni w Polsce wywoła podobny skutek?

Andrzej Turczyn: Trzeba się najpierw zastanowić czy Polska jest takim samym krajem jak Stany Zjednoczone. Tzn. czy Polska to państwo, o takiej samej strukturze społecznej, jak USA. I czy ułatwienie dostępu do broni w ramach dyrektywy unijnej spowoduje taki sam dostęp, jak w Stanach Zjednoczonych. Nie można stawiać takiego pytania bez uwzględnienia sytuacji kulturowej i etnicznej. Trzeba rozróżnić to, jak wygląda dostęp prawny do broni w USA, i jak wyglądałaby w Polsce, po tzw. ułatwieniu dostępu do broni. Stawianie takiego pytania w kontekście strzelanin w USA świadczy o tym, że pytający nie wie o czym mówi.

Pozostało 81% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Społeczeństwo
Rusłan Szoszyn z Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego
Społeczeństwo
Sondaż: Czy zdaniem Polaków za pożarami w Polsce mogą stać rosyjskie służby?
Społeczeństwo
Co z końmi na szlaku do Morskiego Oka? Rząd przedstawił ustalenia
Społeczeństwo
Morskie Oko: Starosta tatrzański tłumaczy dlaczego meleksy nie mogły zastąpić koni
Społeczeństwo
Rada Języka Polskiego ogłasza rewolucję. Nazwy mieszkańców miast wielką literą. Są też inne, ważne zmiany