Ministerstwo Zdrowia chce załatać lukę w przepisach dot. ratowników medycznych Służba zdrowia

Ministerstwo Zdrowia chce załatać lukę w przepisach dot. ratowników medycznych

Ministerstwo Zdrowia chce załatać lukę w przepisach, która uniemożliwia podjęcie pracy ratownikom powracającym po dłuższej przerwie oraz absolwentom. Projekt nowelizacji właśnie trafił do konsultacji.

Mundurowi

SN: obraźliwe dopiski na protokole nie znieważyły policjantów

Tomasz Justyński: Scheda po kombatancie należy się bez łaski

Świadczenie dla represjonowanych przez ZSRR ma charakter odszkodowawczy z wszystkimi konsekwencjami tego cywilnoprawnego charakteru. Także w dziedziczeniu.

Czy lekarz na L4 może wystawiać recepty? ZUS zabrał głos

Lekarz będący na zwolnieniu lekarskim może wystawiać recepty pro auctore i pro familiae - wynika z odpowiedzi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla Naczelnej Izby Lekarskiej.

Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali

Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała wniosek o dofinansowanie mediów publicznych kwotą 600 mln złotych. Jak podaje m.in. Interia, wniosek ten został złożony po cichu i miał przejść bez rozgłosu.

Sąd Najwyższy: młody medyk może liczyć na ulgi w składkach ZUS

Lekarz, który w ramach działalności współpracuje z podmiotem medycznym, gdzie odbywał staż, może korzystać z preferencji w należnościach do ZUS – uznał skład siedmiu sędziów SN w uchwale.

MON reguluje na nowo zasady palenia w wojsku

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało nowe przepisy dotyczące używania wyrobów tytoniowych, w tym papierosów elektronicznych.

Gen. Skrzypczak: Przywrócenie poboru do wojska zależy od decyzji NATO

Odwieszenie obowiązkowego poboru do wojska nastąpi, gdy NATO uzna, że nadchodzi realne widmo wojny. Żeby żołnierz nie był tylko mięsem armatnim, powinien być szkolony minimum półtora roku – mówi gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.

Pracodawca nie ukryje stawek zarobków

Już teraz pracownik może żądać podania informacji o wynagrodzeniu innych osób zajmujących podobne stanowisko i wykonujących pracę porównywalną. Obecnie jednak musi uprawdopodobnić roszczenie z tytułu nierównego traktowania w wynagradzaniu. Niedługo to się zmieni.

Adamczyk chciał wyłudzić pieniądze od TVP? Świrski: tych pieniędzy nie było

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie planowała przekazać komukolwiek pieniędzy z opłaty abonamentowej. Stoi temu na przeszkodzie podjęta w lutym uchwała o przekazaniu kwot abonamentowych do depozytu.

Nowa droga finansowania innowacji w medycynie

Wdrożenie nowych przepisów ustawy o badaniach klinicznych to szanse dla administracji, pacjentów oraz zielone światło dla innowacji.

W Polsce brakuje policjantów. Wiadomo, jak z tym problemem chce walczyć rząd

Rząd chce walczyć z brakami kadrowymi w polskiej policji. Dlatego absolwentom szkół ponadpodstawowych ułatwi ścieżkę rekrutacji i zwerbuje do służby byłych mundurowych. Podkreśla, że obecnie jest ich za mało.

Jak postawić Glapińskiego przed Trybunałem Stanu? Sprawa może skończyć się w TSUE

Posłowie koalicji rządzącej mają wystarczającą liczbę głosów w Sejmie, aby żądać postawienia prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Jednak nawet jeśli do tego doprowadzą, cała sprawa może skończyć się w TSUE.

Nowe dokumenty w aplikacji mObywatel. Skorzysta z nich ponad 360 tys. osób

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało w piątek o dwóch nowych dokumentach, które pojawiły się w aplikacji mObywatel 2.0. Skorzysta z nich ponad 360 tysięcy osób.

Porażający raport NIK: służby specjalne były praktycznie bez nadzoru

Ustanowienie jednego organu kontrolującego służby specjalne, informowanie obywateli, że byli inwigilowani, prawne doprecyzowanie metod działania oraz wydawanie zgody na czynności operacyjne przez wyspecjalizowanych sędziów - to główne wnioski z raportu NIK.

Odwołanie komendanta powiatowego Policji jest decyzją uznaniową

Uznaniowy charakter decyzji znacznie zawęża granice jej kontroli. W takich przypadkach weryfikacja odwołania w zasadzie sprowadza się do oceny tego, czy w sprawie zostały spełnione wymogi proceduralne.

Dyrektor szkoły może określić wysokość pensji

Osoba niebędąca nauczycielem może otrzymać wyższe wynagrodzenie. Przepisy nie wskazują jasno, w jakiej formie ma być wydane upoważnienie do przyznania takiego uposażenia.

Urzędnik ma pewną swobodę, ale nie może chodzić na skróty

Postępowanie kończące się rozstrzygnięciem uznaniowym musi być przeprowadzone w sposób wszechstronny, wnikliwy, z zachowaniem wszystkich reguł.

Jak redagować metryczki aktów normatywnych

„Zasady techniki prawodawczej” zawierają proste reguły wskazujące, kiedy i jak redagować adresy publikacyjne, ale w samorządowej praktyce legislacyjnej często nie są one prawidłowo stosowane.

Pensje załogi rzecz święta i urzędnik musi o tym pamiętać

Odmowa zwolnienia spod egzekucji w celu wypłaty wynagrodzeń pracownikom wymaga przeprowadzenia postępowania ze szczególną wnikliwością i starannością.