Tag:

Literatura

Rekomendacje filmowe: Intymne spotkania z twórcami kina

Tuż przed Świętami dystrybutorzy nie zalewają zwykle ekranów nowymi propozycjami. Może więc warto pochylić się wieczorem nad filmową książką? Namawiam na spotkanie z Andrzejem Barańskim i Ingmarem Bergmanem. A może coś o filmowym warsztacie?

Kobiety i walec historii

1939 rok, Wołyń, łagry na Syberii i powojnie na Ziemiach Zachodnich. Czy trauma może być dziedziczona w kolejnych pokoleniach? – zastanawia się Marta Hermanowicz. Jej powieść „Koniec” to zadziwiający debiut.

Czesław Miłosz z przedmową Olgi Tokarczuk. Nowa edycja dzieł noblisty

W uchwalonym przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Roku Czesława Miłosza i w 20. rocznicę śmierci noblisty Wydawnictwo Znak rozpoczyna wydanie nowej edycji dzieł jednego z najwybitniejszych twórców XX wieku.

Nie żyje Leszek Bugajski, publicysta i krytyk literacki

Znakomity publicysta i krytyk literacki miał 75 lat

Bogaci Żydzi do wymiany

Powodzenie planu wymiany swoich obywateli, których wojna zastała za granicą, na obywateli krajów, z którymi Niemcy nie były w stanie wojny, miały dla nazistów ogromne znaczenie. To liczyło się bardziej niż autentyczność bądź nieautentyczność dokumentów.

Da się uniezależnić od ropy i gazu

Niemiecka potęga gospodarcza została zbudowana na tanim rosyjskim gazie, który zasilał znaczną część przemysłu i większość zakładów chemicznych. Ale aż do inwazji na Ukrainę w 2022 roku politycy w Berlinie rzadko się nad tym zastanawiali.

„Patożycie. Z notatnika kuratora sądowego”: Kurator też człowiek

Były urzędnik pokazuje, jak wygląda życie osób funkcjonujących na marginesie.

„Koszykowa, róg Stalina”: Powojnie zza krat

Czy lektura książki o ubeckiej katowni może stanowić ciekawą podróż przez historię najnowszą Polski? Andrzej Zawistowski pokazuje, że tak.

Wojciech Chmielewski: Apokalipsa wciąż krąży

Z Aten przywiozłem płytę zespołu trzech Greków, z których dwóch potem zawojowało świat solo.

Małgorzata Rejmer: By wczuć się w młodych, oglądałam patostreamerów

Pamiętam rzeczywistość sprzed komórek, wiem, jak świat Instagrama i TikToka potwornie bije w naszą samoocenę. Młodym często brakuje osoby, która by powiedziała: „Słuchaj, ale to wszystko jest nieprawda” - mówi Małgorzata Rejmer, pisarka, reportażystka.