Tag:

Sędziowie

Sędzia po pijanemu spowodował kolizję i uciekł. Sąd umorzył sprawę

Sąd Okręgowy w Olsztynie uchylił wyrok i umorzył postępowanie wobec sędziego Waldemara M. (obecnie w stanie spoczynku), który był oskarżony o jazdę po pijanemu, spowodowanie kolizji i ucieczkę z miejsca zdarzenia.

O co chodzi z wyborem dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury?

Nie wiadomo, który z trzech warunków zatrudnienia Wojciecha Postulskiego na dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury był nie do przyjęcia przez Adama Bodnara. Sędzia pytał, ale odpowiedzi nie uzyskał.

Delegacje sędziowskie na jasnych zasadach i z uzasadnieniem. Będzie ustawa

Zanim sędzia trafi na delegację do innego sądu, minister sprawdzi, czy jest ona potrzebna. Kiedy będzie chciał go z niej odwołać, będzie musiał swoją decyzję uzasadnić.

Sędzia Jarosław Dudzicz straci stanowisko. Bodnar wszczął procedurę

Minister Adam Bodnar wszczął procedurę odwołania prezesów sądów z Gorzowa Wielkopolskiego, w tym Jarosława Dudzicza - byłego członka tzw. nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Stanowisko w sądzie traci też obecny członek Rady Marek Jaskulski - donosi portal oko.press.

Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP

Kolejny kandydat na dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, który uzyskał rekomendację komisji Adama Bodnara, przepadł, mimo że wygrał konkurs.

KRS składa wniosek do TK. Chodzi o wyroki Strasburga ws. polskich sędziów

Krajowa Rada Sądownictwa skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek dotyczący przepisu Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i podstawowych wolności, który zobowiązuje Polskę do wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w zakresie m.in. zmian Konstytucji i ustaw dotyczących procedury powoływania sędziów i ustroju sądów.

Antoni Bojańczyk: Dobra i zła polityczność sędziego

Na czele powołanych przez polityków komisji kodyfikacyjnych stanęli sędziowie w czynnej służbie. Budzi to istotne zastrzeżenia z punktu widzenia zapewnienia gwarancji bezstronności i niezawisłości sędziów od władzy politycznej. Skłania też do zastanowienia się nad kompatybilnością tego typu nominacji z konstytucyjną zasadą trójpodziału władzy.

Maria Szczepańska: Można „celować” w sędziego, który statystycznie nie odmawia

Warto wprowadzić mechanizmy, które m.in. umożliwią odroczenie rozpoznania wniosku o tymczasowe aresztowanie lub rozpoznawanie go przez sąd w rozszerzonym składzie.

Jarosław Gwizdak: Trzy dobre rzeczy

Drugi tydzień kwietnia 2024 r. przyniósł mi trzy interesujące wydarzenia, które wpisuję do felietonowego pamiętnika - o tym, czego dokonał Tomasz Zieliński ws. systemu losowego przydziału spraw (SLPS) pisze Jarosław Gwizdak.

Rien ne va plus

Losowanie spraw w sądach jest niekonstytucyjne i nietransparentne