Rola biegłego w postępowaniu administracyjnym

Opinia biegłego pełni istotną rolę w rozstrzyganiu wątpliwości w zakresie wiedzy specjalistycznej, której nie ma organ administracji. Należy ona do katalogu dowodów skategoryzowanych w Kodeksie postępowania administracyjnego.

Publikacja: 23.05.2023 02:00

Rola biegłego w postępowaniu administracyjnym

Foto: Adobe Stock

Pojęcie „biegłego” jest rozumiane dwojako. Po pierwsze biegłym w znaczeniu potocznym jest osoba posiadająca wiedzę fachową w danej dziedzinie. Zamiennie określa się go znawcą, rzeczoznawcą, ekspertem. Natomiast w znaczeniu proceduralnym jest to osoba powołana na biegłego przez organ orzekający. 

Warto podkreślić, że K.p.a.  nie ustanawia jakichkolwiek formalnych kryteriów kwalifikacji biegłego. Oznacza to, że biegłym może być zarówno osoba wpisana na przewidzianą przepisami prawa listę biegłych (rzeczoznawców), jak i osoba spoza tej listy, która ma wiedzę fachową w danej dziedzinie. Obecny wysoki poziom specjalizacji i dynamicznego rozwoju różnych profesji powoduje, że może być to osoba posiadająca specjalne wykształcenie, jak i nie mający takiego wykształcenia praktyk. Jednak dobór osoby do wykonywania obowiązków biegłego nie może być przypadkowy. Biegły przede wszystkim powinien legitymować się wiedzą specjalistyczną, kwalifikacjami udokumentowanymi stosownymi dokumentami (certyfikatami) bądź powszechnie uznaną wiedzą praktyczną lub doświadczeniem.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać