Witold M. Orłowski: Dwadzieścia lat w Unii okiem Kazimierza Wielkiego

Jak zmieniał się przez wieki dystans gospodarczy, dzielący Polskę od zachodniej części Europy? I jak na tym tle wyglądało 20 lat naszego członkostwa w Unii?

Bogusław Chrabota: Budownictwo socjalne to błędna ścieżka

W przeciwieństwie do młodych polityków lewicy ich koledzy z PO pamiętają filmy Barei. Budownictwo socjalne to trwonienie pieniędzy podatników. Prosta ścieżka do marnotrawstwa, synekur i korupcji.

Arkadiusz Szcześniak: Chcemy uczciwych banków

Uczciwa, przestrzegająca prawa bankowość przyniesie korzyści obywatelom i gospodarce - pisze w polemice prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

Krzysztof A. Kowalczyk: Stragan na poczcie, poczta na straganie? Jak ratować 466-letniego dinozaura

Skoro poprzednicy zrobili już z placówek pocztowych stragany, to nowy prezes Poczty Polskiej powinien przenieść jej usługi właśnie tam, a dokładniej – do sklepów. Będzie taniej, szybciej i bliżej klienta.

Zarządzanie gospodarcze w Unii Europejskiej: lifting czy wielka reforma

Z końcem kwietnia ma wejść w życie reforma zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej.

Paweł Rożyński: Dokąd dojedziemy unijnym pociągiem

Kolejne 20 lat w Unii Europejskiej może nie być już takim sukcesem gospodarczym, bo nisko wiszące owoce zostały zebrane, a Polska wydostała się z postkomunistycznej nędzy. Musimy się postarać bardziej.

Michał Szułdrzyński: Pilnie potrzebujemy regulacji użycia AI w materiałach wyborczych

Jeśli chcemy, by o naszej przyszłości decydowały w demokratycznym procesie rozum i wolna wola obywateli, a nie fejki, algorytmy (albo po prostu Rosjanie), powinniśmy czym prędzej uregulować stosowanie sztucznej inteligencji w kampaniach wyborczych.

Leitão-Marques, Belka: Unia Europejska nareszcie ma narzędzie do walki ze współczesnym niewolnictwem

Jeśli dochodzenie wykaże, że wykorzystano pracę przymusową, władze nakażą wycofanie towarów z rynku Unii Europejskiej i platform internetowych oraz ich konfiskatę na granicach.

Jan Cipiur: Filipika „wstecznika” w sprawie nierówności

Bieda ustępuje szybciej niż się powszechnie sądzi, a nierówności w granicach państw nie rosną, a być może nawet nieco spadły – pisze publicysta ekonomiczny.

Paweł Rożyński: Priorytetem dla Poczty Polskiej powinny być usługi kurierskie

Poczta Polska, jeśli ma przetrwać, musi się szybko i gruntownie odchudzić. Czas zacząć działać jak prywatna firma, a nie urząd. I wreszcie skupić się na tym, co jej najlepiej wychodzi i co ma przyszłość.

Witold M. Orłowski: Słodkie kłamstewka

Niespełnione obietnice polityków to codzienność. Bo najwyraźniej sami ich chcemy.

Krzysztof Kalicki: W ekonomii nie ma darmowych lunchów

Za 70 miliardów złotych rezerw na kredyty frankowe, które przy obecnych trendach rozstrzygnięć sądowych mogą wzrosnąć do 200 miliardów złotych, płaci całe społeczeństwo.

Stanisław Borawski: Czy prymat dolara się kończy?

Co musiałoby się stać, żeby chiński juan mógł zagrozić dolarowi? Przede wszystkim Pekin musiałby wdrożyć „liberalizację rachunku kapitałowego”, rezygnując z kontroli nad przepływami kapitału.

Tadeusz Jacewicz: Sachs nie był twórcą polskiej transformacji, jedynie przypisał sobie nasz sukces

Operacja ratowania Polski przed klęską humanitarną oraz przebudowa gospodarki pod straszliwym ciśnieniem czasu i ogromnych trudności była czysto polską operacją. Ekipa młodych ludzi zebrana i kierowana przez Leszka Balcerowicza dokonała wyczynu, w którego powodzenie niewielu w świecie wierzyło.

Wojciech Jakóbik: Idzie korekta Europejskiego Zielonego Ładu z Polską w środku oka cyklonu

Francja wsparta przez Polskę może dokonać zmian w Zielonym Ładzie, biorąc poprawkę na bezpieczeństwo oraz gospodarkę. Cele klimatyczne należy realizować tak, aby nie zamienić zależności od gazu rosyjskiego na tę od komponentów chińskich. Czy czeka nas polsko-francuski sojusz atomowo-odnawialny?

Adam Roguski: Sami stworzyliśmy dominację deweloperów

Nie można mieć pretensji do nastawionych na zyski firm, że są głównymi dostawcami mieszkań w Polsce. Budownictwo społeczne i komunalne od dawna jest na marginesie. Czy dosypanie miliardów złotych zmieni te proporcje?

Henryka Bochniarz: Gospodarka nie może czekać

Krótko trwała radość po październikowych wyborach i wygranej Polski obywatelskiej. Czas na poważną i konkretną debatę o nowej wizji dla Polski.

Piotr Skwirowski: Miotła w spółkach Skarbu Państwa. Wymiana władz przebiega poprawnie czy za wolno?

Głosy rozczarowania, krytykujące wolne tempo czyszczenia władz spółek państwowych z PiS-owskich nominatów, są przesadzone. To trudny proces, wymagający rozwagi i czasu. Widać zmiany na lepsze, choć prawdziwym gwarantem odpolitycznienia firm jest ich prywatyzacja.