Małopolska gościnna i smakowita

Skarby światowego dziedzictwa i czar nieskażonej przyrody. Imponujące jaskinie i superszybkie rollercoastery. Majestat tatrzańskich grani i mroczny urok leśnych dolin. Górskie rzeki wartko toczące wody i malowniczo falujące tafle jezior. Atrakcje na ziemi, pod ziemią i w powietrzu. A do tego tysiące kilometrów szlaków – pieszych, rowerowych, samochodowych, konnych i skarby kulinarne.

Publikacja: 07.04.2024 23:50

Małopolska gościnna i smakowita

Foto: Małopolska Organizacja Turystyczna

Małopolska ma wszystko, czego zapragnie dusza turysty, bardzo aktywnego jak i tego, który woli spędzać czas w rytmie slow. Tymi skarbami Małopolska i Małopolanie chcą dzielić się ze wszystkimi. Zapraszają na małopolskie ścieżki.

Kraków, Zakopane, Krynica-Zdrój, a może jednak Dolina Wodącej, Cisowy Dział, Szlak Architektury Drewnianej lub Rogasiowy Szlak? Dokąd się wybrać, by choć na chwilę poczuć się wolnym, zapomnieć o pędzącym świecie, a jednocześnie poznać tradycyjną małopolską gościnność? Jedni wolnymi czują się w gwarnych kurortach i wielkich metropoliach, inni w leśnej głuszy. Małopolska ma świetną ofertę i dla jednych i dla drugich.

Kraków o wielu obliczach

Kto lubi kunsztowne dzieła sztuki, stare mury obleczone w nowoczesne szaty, pasjonujące opowieści, wyszukane smaki kuchni – zarówno te tradycyjne, jak i z nutką nowoczesności - bogate życie nocne, królewskie klimaty, ale też smocze towarzystwo i szczyptę adrenaliny, ten dobrze poczuje się w Krakowie. U podnóża Wawelskiego Wzgórza odnajdzie tyle możliwości spędzania wolnego czasu, ile tylko dusza zapragnie.

Tradycjonaliści i wszyscy pierwszy raz goszczący w Krakowie swoją przygodę mogą rozpocząć klasycznie - od imponującego krakowskiego salonu na otwartym powietrzu. To na Rynku Głównym, bo o nim tu mowa, odnajdą wspaniałą Wieżę Ratuszową, potężne Sukiennice i niewielki kościół św. Wojciecha. Jeden z największych europejskich placów handlowych otacza wspaniały wieniec wiekowych kamienic, których wnętrza kryją nie tylko restauracje, puby i kawiarnie, ale też barwne opowieści i wciąż sporo tajemnic. Warto również zajrzeć pod płytę Rynku Głównego, gdzie odnajdzie się… Rynek Podziemny.

Imponujący Zamek Królewski, Skarbiec Koronny w nowej odsłonie, wspaniała Katedra Wawelska – odnajdziemy je na Wawelskim Wzgórzu. Tylko tutaj da się zajrzeć do Smoczej Jamy i wkroczyć w świat legendarnego założyciela miasta – Kraka. Nie można przy tym zapomnieć, że w stolicy Małopolski – w Muzeum Książąt Czartoryskich - dom znalazła „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci.

Małopolska Organizacja Turystyczna

Jeśli ktoś lubi nieco inne klimaty, choć również z nutką wspaniałej historii musi wybrać się na Kazimierz, Podgórze lub Zabłocie. To nie tylko odrębne niegdyś miasta i poprzemysłowa dzielnica, ale również miejsca, w których dawna historia idealnie współgra ze współczesną sztuką. Ujrzymy tu niezwykły Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, słynny MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej i Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Gdy zechcemy nieco odetchnąć zawsze możemy na chwil parę przysiąść przy licznych food truckach, albo zaszyć się na dłużej w jednej z restauracji, by delektować się daniami serwowanymi przez mistrzów sztuki kulinarnej.

Kto lubi aktywny wypoczynek wśród zieleni, może Plantami obejść „cały” Kraków, przemierzyć Błonia, czyli największą łąkę w Krakowie, ale też skryć się w którymś z kilkudziesięciu malowniczych parków - tych wiekowych jak park Jordana czy park Bednarskiego i całkiem niedawno utworzonych, np. w parku Wisławy Szymborskiej. Nie można też zapomnieć o krakowskich kopcach, Ogrodzie Zoologicznym i Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kraków ma także swoje malownicze oczka wodne – to nie tylko imponujący Zakrzówek, ale także malowniczy Przylasek Rusiecki czy Bagry.

Kraków to również świetna muzyka – zarówno klasyczna jak i nowoczesna – grana w zabytkowych wnętrzach, Tauron Arenie oraz na wielkich otwartych przestrzeniach. Coś dla siebie na pewno znajdą tutaj także miłośnicy sztuki teatralnej.

W Krakowie można też ruszyć szlakiem chińskiego smoka, ale i jego krakowskich pobratymców. W stolicy Małopolski można więc spędzać czas aktywnie i niespiesznie.

Nie bez powodu Kraków zwykle plasuje się na czele polskich, europejskich i światowych rankingów turystycznych. Jest jak magnes, który przyciąga turystów krajowych i zagranicznych. Najczęściej do Krakowa zaglądają turyści z Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Czech, Słowacji, ale także ze Stanów Zjednoczonych i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Tu bowiem żyje się pełną piersią.

Decydują o tym oczywiście zabytki, wspaniała atmosfera, klimat miejsca, ale także dobra komunikacja, w której ważną rolę odgrywa Kraków Airport, największy regionalny port lotniczy w Polsce.

Małopolskie zdroje i kurorty

Zuber, Jan, Józef, Mieczysław, Kryniczanka, a może Józefina, Magdalena, Julian, Piwniczanka lub Wierchomlanka? Małopolska ziemia kusi także bijącą z jej głębin wodą o cudownych właściwościach. Którą wybrać, dokąd jechać, by jej spróbować? Bogate w minerały szczawy odnajdziemy przecież nie tylko w Krynicy, Szczawnicy, Rabce, Muszynie, Złockiem, Piwnicznej, Żegiestowie, Wysowej, Wapiennem, ale też w… Krakowie. A może spróbować „zaliczyć” wszystkie małopolskie uzdrowiska?

Małopolska Organizacja Turystyczna

Kurorty te, perły w turystycznej koronie Małopolski, kuszą nie tylko wodą o niezwykłych właściwościach, ale także specyficznym mikroklimatem, elegancją dawnych lat i licznymi możliwościami aktywnego wypoczynku. Tutaj życie toczy się wartko, i nie oznacza tylko leczniczych zabiegów. Wystarczy jeden dzień, by poznać smak niezwykłej wody, ale też odbyć spacer w chmurach, np. na krynickich Słotwinach. Jednak, by odnaleźć spokój i zdrowie, do zdrojów lepiej wybrać się na nieco dłużej.

Uzdrowiska to idealne miejsca do poznania nowych ludzi i zawarcia nowych przyjaźni, niespiesznych spacerów oraz aktywnego wypoczynku. Są niczym zielone oazy zdrowia na mapie Małopolski. Tutaj nabiera się sił do życia!

Spod samiuśkich Tater

Nieco inny charakter, choć również związany z wodą, mają wyprawy z biegiem małopolskich rzek. W ten sposób ruszymy szlakiem wytyczonym przez naturę i dawnych kupców, kurierów, mnichów i rycerzy. Spenetrujemy malownicze doliny Wisły, Dunajca, Popradu, Raby, Skawy, Białej, przemierzymy brzegi jezior: Czorsztyńskiego Mucharskiego, Rożnowskiego, Czchowskiego czy Klimkowskiego.

Niezwykłą wyprawę można odbyć korzystając z samochodu, motocykla, roweru, a jeśli ktoś czuje się na siłach, nawet pieszo. To unikatowa możliwość obcowania z naturą, a także wyjątkowymi dziełami myśli i rąk ludzkich. Taka wyprawa to jednocześnie poczucie wolności i wspaniały kontakt z przyrodą.

Małopolska Organizacja Turystyczna

W ten sposób można wejść nie tylko w najbardziej znane doliny tatrzańskie, poznać słynne Dolinki Krakowskie, ale także ruszyć ścieżką wytyczoną przez przodków w Dolinie Wodącej. To miejsca znane, ale też wciąż dzikie. Gdy zaś uważniej rozejrzymy się wokół, stąpając np. po dnie pradawnego morza, natrafimy na dawne kopalnie złota oraz ślady działalności wulkanicznej. Gdy zaś na chwilę przystaniemy może wiatr przyniesie nam wycyzelowane strofy Kazimierza Przerwy-Tetmajera, a może nuty Ignacego Jana Paderewskiego lub Krzysztofa Pendereckiego, którzy związani byli z tą ziemią – życiem i twórczością.

Perły z drewna i soli wyciosane

W Małopolsce gromadzi je Szlak Architektury Drewnianej. Te najcenniejsze, wykonane przez dawnych wędrownych mistrzów siekiery, piły, dłuta i pędzla, odnajdziemy w Binarowej, Dębnie Podhalańskim, Lipnicy Murowanej, Sękowej oraz Powroźniku, Owczarach, Kwiatoniu i Brunarach Wyżnych. Te cztery kościoły i cztery cerkwie - o zachwycającej urodzie i misternych zdobieniach - docenili światowi eksperci wpisując je na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

A tych drogocennych skarbów, hojnie rozrzuconych po małopolskiej ziemi, jest znacznie więcej. Na samym szlaku odnajdziemy ich 255, m.in. w Zakopanem, Sobolowie, Iwkowej, Tarnowie, Krakowie Woli Radziszowskiej. Gdy jednak zajrzymy do małopolskich skansenów, np. w Zubrzycy Górnej, Sidzinie, Zawoi, Wygiełzowie, Dobczycach czy Nowym Sączu, naszym oczom ukaże się świat, którego do tej pory nie znaliśmy – to malownicze wille, dwory i dworki, ale też drewniane łyżki i chodaki... Świat kruchy i delikatny, a zarazem bardzo trwały. Z drewna wyciosany.

Małopolska Organizacja Turystyczna

Kto nie boi się mroku, pomruków nie wiadomo skąd płynących, dziwnych trzasków i skrzypień, może zanurzyć się w świat wielickich i bocheńskich salin. Odkryje tam nie tylko wiekowe drewniane perły okraszone solą, ale też malownicze kryształy – od najdrobniejszych, niemal niedostrzegalnych, po te olbrzymie.

W obydwu solnych królestwach czekają na turystów cuda natury wykute rękami ludzi, słone rzeźby, solne bałwany, szmaragdowe jeziora, tajemnicze trasy, a nawet uzdrowisko, karczma i komfortowy nocleg w komorze leczniczej z podziemną tężnią solankową i czytelnią. W podziemnym świecie można też popłynąć łodzią! I w Kopalni Soli Wieliczka, i w Kopalni Soli w Bochni, wpisanych również na Listę UNESCO, atrakcji więc nie brakuje.

Małopolska dla aktywnych

O szybsze bicie serce zapewne przyprawią każdego skok ze spadochronem, lot na paralotni, ekstremalny zjazd na rowerze z góry, np. w Kasina Bike Park, spacer tatrzańską granią, czy przejazd wagonikiem mknącym do 142 kilometrów na godzinę po torach 77-metrowego Hyperiona w zatorskiej Energylandii. Kto w Małopolsce szuka adrenaliny na pewno ją znajdzie!

Małopolska Organizacja Turystyczna

Nie można zapomnieć o tysiącach kilometrów szlaków pieszych, rowerowych (w tym tych najnowocześniejszych spod znaku VeloMałopolska), konnych czy samochodowych. To również ścieżki, które wyznaczają imponujący Szlak Orlich Gniazd, Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej, Szlak Kultury Wołoskiej, Szlak Gwarków Olkuskich czy uroczy Smoczy Szlak po Krakowie.

Smaki Małopolski – smaki świata

Małopolska to również tygiel smaków. Turyści odnajdą smaki swojskie, dobrze znane, i te egzotyczne, reprezentujące kuchnie świata. To w Małopolsce, w Krakowie znajduje się przecież pierwsza restauracja obdarzona dwiema gwiazdkami przez słynny przewodnik Michelina.

Dzięki pasjonatom kuchni małopolskiej na stoły wróciła dziczyzna, grzyby, ryby i zioła. Dawne przepisy – babć i prababć – przystosowano zaś do nowych czasów. I wszystkie te smaki, wyniesione na kulinarne wyżyny, odnajdzie wędrowiec przemierzający małopolskie ścieżki. Na przykład korzystający z Małopolskiej Trasy Smakoszy!

Pod małopolskim niebem rodzi się również wspaniałe wino. Takie z charakterem. Winnice to zaś miejsca, w których idealnie łączą się z sobą dawna winiarska tradycja, kultura picia i charakter. Mocny i wyrazisty. Jak wino z Małopolski.

Małopolska to kraina jak z bajki. Region tak różnorodny jak żaden inny w Polsce. Zaprasza na ścieżki i szlaki!

Małopolska ma wszystko, czego zapragnie dusza turysty, bardzo aktywnego jak i tego, który woli spędzać czas w rytmie slow. Tymi skarbami Małopolska i Małopolanie chcą dzielić się ze wszystkimi. Zapraszają na małopolskie ścieżki.

Kraków, Zakopane, Krynica-Zdrój, a może jednak Dolina Wodącej, Cisowy Dział, Szlak Architektury Drewnianej lub Rogasiowy Szlak? Dokąd się wybrać, by choć na chwilę poczuć się wolnym, zapomnieć o pędzącym świecie, a jednocześnie poznać tradycyjną małopolską gościnność? Jedni wolnymi czują się w gwarnych kurortach i wielkich metropoliach, inni w leśnej głuszy. Małopolska ma świetną ofertę i dla jednych i dla drugich.

Pozostało 94% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Egipt otwiera masowo nowe hotele, restauracje i centra nurkowania. "Taka strategia"
Zanim Wyjedziesz
Najlepsze dla turystów stolice Europy. Warszawa wyprzedziła Paryż i Londyn
Zanim Wyjedziesz
Kolejne polskie miasta w przewodniku Michelina. „Imponująca oferta kulinarna”
Zanim Wyjedziesz
Winnice mają klaster. „Nie musimy jeździć do Toskanii. Bądźmy enoturystami w Polsce”
Zanim Wyjedziesz
Turyści wrócą do katedry Notre Dame. Jest termin ponownego otwarcia po pożarze
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?