Joanna Ćwiek-Świdecka

Joanna Ćwiek

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Z „Rzeczpospolitą” związana od 2012 r. Jako dziennikarka i redaktorka działu krajowego zajmuje się tematyką społeczną - szczególnie edukacją i sprawami zdrowia. Odpowiada także za akcje społeczne dotyczące ww. dziedzin. Pracę zawodową rozpoczynała w „Gazecie Wyborczej”, w której spędziła cztery lata pisząc o edukacji i rynku pracy. Pracowała także w dzienniku „Polska The Times” (2007-2011) najpierw jako dziennikarka działu krajowego, później ekonomicznego, w którym także pełniła obowiązki kierownika. W latach 2015-2017 była sekretarzem redakcji pisma naukowego „Rynek pracy” wydawanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. W 2010 r. wyróżniona w VIII edycji konkursu im. Władysława Grabskiego organizowanego przez NBP. Odznaczona także przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej medalem „Pro Publico Bono” za działania na rzecz poprawy sytuacji na rynku pracy.

Problem z paleniem w polskiej szkole: Trzech na czterech uczniów miało kontakt z nikotyną

Smakowe e-papierosy to atrakcyjna forma podawania młodym ludziom nikotyny. Często są zachętą, by w przyszłości sięgać po zwykłe papierosy.

Sondaż: Czy Polacy chcą zdejmowania krzyży w urzędach?

Zarządzenie prezydenta Warszawy, że z ratusza znikną symbole religijne, wywołało burzę. Ale i społeczeństwo nie jest tym zachwycone. Jak wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, aż 43,9 proc. ankietowa nych oceniło tę decyzję źle, a kolejne 12,1 proc. – raczej źle.

Szkoła musi pomóc uczniowi nadrobić zaległości w nauce

Jeśli dyrektor szkoły wysyła uczniów w trakcie lekcji na kursy zawodowe, musi potem umożliwić im nadrabianie zaległości. Nie można oblać go tylko za to, że nie umie rzeczy, które były omawiane w czasie jego nieobecności.

Dr Małgorzata Bonikowska: Pięć lat pełnych niespodziewanych wyzwań dla KE

Pandemia, wojna i kwestia praworządności to największe problemy ostatnich lat – mówi dr Małgorzata Bonikowska, prezeska Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Leczenie niepłodności metodą in vitro. Rusza program rządu

Wiadomo, gdzie będzie można skorzystać z zabiegu finansowanego ze środków publicznych. Ministerstwo Zdrowia rozstrzygnęło konkurs.

Nauczyciele szkół średnich dostaną po kieszeni. Liczba uczniów wpłynie na ich zarobki

Mniejsza liczba uczniów w pierwszych klasach szkół średnich spowoduje, że nauczyciele stracą godziny ponadwymiarowe. I zarobią mniej.

Paweł Śliz: Państwo PiS działało jak mafia

Partia Kaczyńskiego nie musi być zdelegalizowana, wystarczy, że zostanie rozliczona – mówi Paweł Śliz, poseł Polski 2050.

Nauczyciel zarobi więcej. Jednak wciąż poniżej średniej krajowej

Podwyżki poprawiły, wynika z wyliczeń nauczycieli, sytuację płacową w oświacie – zwłaszcza nauczycieli dyplomowanych.

Oddech rodziców na plecach MEN. Zmiany są zbyt powolne

Ministerstwo Edukacji Narodowej zastanawia się, czy zapowiadanej na 2026 r. dużej reformy oświaty nie wdrożyć, przynajmniej częściowo, wcześniej.

Katarzyna Lubnauer: Ostateczna lista lektur będzie gotowa w czerwcu

Obecna zmiana w szkołach to kosmetyka. Reforma będzie za dwa lata – mówi Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji narodowej.