Barbara Hollender

Barbara Hollender

publicystka

Absolwentka socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarka i krytyczka filmowa od 1992 roku związana z dziennikiem "Rzeczpospolita", dla którego m.in. relacjonuje festiwale w Cannes, Berlinie, Wenecji, Gdyni. Przeprowadziła kilkaset wywiadów z najważniejszymi twórcami kina światowego i polskiego. Autorka książek: „Zespół Tor” (z Zofią Turowską), a także trylogii, w której znalazło się 80 szkiców o polskich reżyserach filmowych: „Od Kutza do Czekaja” (2014), „Od Wajdy do Komasy” (2016), „Od Munka do Maślony” (2017). Jej teksty trafiły też do wielu wydawnictw zbiorowych. Tłumaczka kilku powieści, m.in. "Waszyngton za zamkniętymi drzwiami", "Batman". Przewodnicząca Koła Piśmiennictwa przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich (polskiej sekcji FIPRESCI). W latach 2016-2021 także wiceprzewodnicząca Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Laureatka nagród PISF w kategoriach "krytyka filmowa" i "książka roku", a także nagrody im. Toeplitza za krytykę filmową przyznawanej przez ZAiKS. Nagrodzona srebrnym medalem Gloria Artis. Członkini Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

Cannes 2024: Francis Ford Coppola wraca na Croisette z „Megalopolis”

Inwestycja w winnice wydaje się bardziej zyskowna niż w film. Przekonał się o tym Francis Ford Coppola, reżyser „Megalopolis”.

Premiera w Cannes superprodukcji „Furiosa: Saga Mad Max”

Czy pokazana na festiwalu w Cannes piąta część opowieści z cyklu „Mad Max”, już oczywiście bez Mela Gibsona, stanie się wielkim przebojem lata?

Cannes: Polska koprodukcja rywalizuje z filmami Coppoli, Lanthimosa i Sorrentino

Na festiwalu w Cannes odbyła się światowa premiera „Dziewczyny z igłą” Magnusa von Horna. To wielki sukces szwedzko-polskiego reżysera.

Festiwal w Cannes z cieniem #metoo. Mają paść poważne oskarżenia wobec gigantów

Aktywistki zapowiadają ujawnienie dowodów molestowania seksualnego przez francuskiego zdobywcę Oscara i uczestnika tegorocznego konkursu. W Paryżu żądano ustąpienia szefa kinematografii Dominique’a Boutonnata. Wkrótce jego proces o molestowanie seksualne.

Cannes 2024: Coppola, Lanthimos i „Furioza. Saga Mad Max” powalczą o Złotą Palmę

„The Second Act” Quentina Dupieux otworzy 14 maja 87. Festiwal Filmowy w Cannes. W konkursie jest polska koprodukcja „Dziewczyna z igłą” Szweda Magnusa von Horna, który mieszka w Warszawie, a także „Limonov” Sieriebriennikowa ze scenariuszem Pawła Pawlikowskiego.

Nie żyje Roger Corman, "król filmów klasy B"

Filmowiec i aktor Roger Corman zmarł w swoim domu w Santa Monica 9 maja. Miał 98 lat

Rekomendacje filmowe na weekend: Stara Anglia, Sudan i miasto bogów

W tym tygodniu nowy film Kena Loacha, debiut Ramaty-Toulaye Sy i dawna animacja Hayao Miyazakego

„Banel i Adama”: Świat daleki czy bliski

Do światowego kina wchodzi kolejna reżyserka francusko-senegalska – Ramata-Toulaye Sy.

Solidarność’24: dawne ofiary Margaret Thatcher pomagają syryjskim uciekinierom

87-letni Ken Loach żegna się z kinem filmem „The Old Oak” o syryjskich emigrantach w północno-wschodniej Anglii.

Artystki na schodach do sławy: czy rzeczywiście Cannes nie kocha kobiet?

W tegorocznym konkursie głównym festiwalu canneńskiego o Złotą Palmę będą walczyły cztery filmy wyreżyserowane przez kobiety. W blisko osiemdziesięcioletniej historii festiwalu ze Złotą Palmą wyjechały stąd zaledwie trzy reżyserki. Kto i czym ma szansę zaskoczyć jury?