Sondaż: Jak Polacy ocenieją start ministrów i wiceministrów w wyborach do PE?

"Jak ocenia Pani/Pan fakt, że ministrowie i wiceministrowie rządu Donalda Tuska startują w wyborach do PE?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 04.05.2024 07:02

Borys Budka, Marcin Kierwiński i Joanna Scheuring-Wielgus

Borys Budka, Marcin Kierwiński i Joanna Scheuring-Wielgus

Foto: TV.RP.PL

2 maja minął termin na rejestrację list w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się dwa miesiące po wyborach samorządowych

Poprzednie wybory do PE odbyły się w 2019 roku. Wybory te wygrało PiS uzyskując 45,38 proc. głosów, przed Koalicją Europejską (wspólna lista PO, Zielonych, SLD, PSL i Nowoczesnej), która zdobyła 38,47 proc. głosów. Mandaty w PE zdobyła też wówczas Wiosna Roberta Biedronia, która uzyskała 6,06 proc. głosów.

Czytaj więcej

Sondaż: Jak Polacy oceniają start Daniela Obajtka w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Z partii startujących w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku nie startowały Konfederacja i Polska 2050.

Wybory do PE odbędą się dwa miesiące po wyborach samorządowych, które — na poziomie sejmików wojewódzkich — wygrał PiS uzyskując 34,27 proc. głosów, przed KO (30,59 proc.) i Trzecią Drogą (14,25 proc.). Wybory samorządowe były dziewiątymi wyborami z rzędu, które — na poziomie ogólnopolskim — wygrał PiS. Ostatnimi wyborami, w których PiS nie zajął pierwszego miejsca, były wybory do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku (wówczas pierwsze miejsce zajęła PO z poparciem 32,13 proc., PiS był drugi uzyskując 31,78 proc. głosów).

Na listach wyborczych partii tworzących koalicję rządzącą (KO, Trzecia Droga, Lewica) znalazło się czterech ministrów i kilku wiceministrów. Trzech ministrów wystawiła w wyborach do Parlamentu Europejskiego Koalicja Obywatelska — to minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, minister aktywów państwowych Borys Budka i minister spraw wewnętrznych i administracji, Marcin Kierwiński. Z kolei Trzecia Droga wystawiła ministra rozwoju i technologii, Krzysztofa Hetmana (ten ostatni zrezygnował z mandatu europosła w 2023 roku po zdobyciu mandatu posła w wyborach parlamentarnych).

Na listach Lewicy znaleźli się wiceministrowie — Joanna Scheuring-Wielgus (wiceminister kultury), Krzysztof Śmiszek (wiceminister sprawiedliwości) i Andrzej Szejna (wiceminister spraw zagranicznych). Z kolei na listach Trzeciej Drogi jest wiceminister obrony narodowej, Paweł Zalewski (Polska 2050) i wiceminister kultury Bożena Żelazowska (PSL).

Sondaż: 56 proc. Polaków z dochodem powyżej 7 tys. zł netto miesięcznie negatywnie ocenia start ministrów i wiceministrów w wyborach do PE

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy jak oceniają fakt, że ministrowie i wiceministrowie rządu Donalda Tuska, który został zaprzysiężony niespełna pięć miesięcy temu startują w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Pozytywnie oceniło ten fakt 25,2 proc. badanych.

Negatywnie ocenia start ministrów i wiceministrów 43,1 proc. respondentów.

31,7 proc. badanych deklaruje, że jest im to obojętne.

(na wykresie kołowym wyniki zaokrąglono do liczb całkowitych)

- Co drugi badany w wieku między 35 a 49 lat negatywnie ocenia fakt, że ministrowie i wiceministrowie rządu Donalda Tuska startują w wyborach do PE. Takiego samego zdania jest prawie połowa osób (45%) z wykształceniem zasadniczym zawodowym. Niemal sześciu respondentów na dziesięciu (56%) z dochodem powyżej 7000 zł netto źle ocenia start ministrów rządu Donalda Tuska w wyborach do PE. Co drugi badany (51%) z miast o wielkości do 20 tys. mieszkańców ma negatywne zdanie dotyczące udziału ministrów i wiceministrów rządu Donalda Tuska w wyborach do PE — komentuje wyniki sondażu Przemysław Wesołowski, prezes agencji badawczej SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 30 kwietnia-2 maja 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

2 maja minął termin na rejestrację list w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się dwa miesiące po wyborach samorządowych

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Premier Donald Tusk o pożarach w Polsce: Nie ma powodu, by sądzić, że to siły zewnętrzne
Polityka
Michał Kolanko: Sprawa Jurgiela. Problemy PiS mogą dopiero się zaczynać
Polityka
Jacek Sasin przeprosił wyborców PiS. "Na listach znalazły się osoby niegodne zaufania"
Polityka
Komu pomoże spot Platformy? Kogo zmobilizuje sprawa krzyży w warszawskim ratuszu?
Polityka
Europoseł PiS zawieszony przez Kaczyńskiego: Śmieszne, co to za partia?