Arkadiusz Turczyn

Konstytucja stoi na straży ochrony środowiska

Władze publiczne mają obowiązek ochrony środowiska i prowadzenia polityki zapewniającej bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom. W pewnych przypadkach ochrona środowiska może uzasadniać ograniczenia praw i wolności konstytucyjnych.

Wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką

Hipoteka wygasa co do zasady wraz z wygaśnięciem zabezpieczonej wierzytelności.

Zasady ochrony wód – przepisy i orzecznictwo

W ustawie prawo wodne wprowadzono wiele regulacji wskazujących, w jaki sposób powinna być prowadzona ochrona wód. Ich doprecyzowanie znajdziemy w wyrokach sądów administracyjnych.

Przeniesienie wierzytelności hipotecznej

Problematyka przeniesienia wierzytelności hipotecznej (art. 79 i nast. ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 1984 z późn. zm., dalej u.k.w.h.) doczekała się wielu wypowiedzi orzeczniczych i mimo to okazuje się, że potrzebne są kolejne.

Usługi wodne – zapewnienie dostępu i opłaty

Przepisy prawa wodnego dotyczące opłat za usługi wodne muszą być interpretowane z uwzględnieniem zasady „zanieczyszczający płaci”.

Istota hipoteki

Oczywisty jest określający istotę hipoteki art. 65 ust. 1 ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 1984 z późn. zm., dalej u.k.w.h.), zgodnie z którym w celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności można nieruchomość obciążyć prawem zaspokojenia bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi. W praktyce jednak zdarza się zapominać o tym przepisie, niekiedy błędnie przypisując hipotece charakter samoistny i niezależny, mimo licznych wypowiedzi Sądu Najwyższego na ten temat.

Z wód nie można korzystać w sposób dowolny

Z prawem własności gruntu związane są obowiązki właściciela dotyczące niezmieniania stanu wody na tym gruncie oraz zależnego od niej ekosystemu.

Jawność ksiąg wieczystych w orzecznictwie NSA

Problematyka jawności ksiąg wieczystych pojawiała się też wielokrotnie w judykaturze Naczelnego Sądu Administracyjnego i sposób postrzegania tej jawności nie jawi się jako jednolity, niezależnie od momentów pojawiania się tych zagadnień w orzecznictwie oraz od zmian w jego postrzeganiu.

Zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych jest zadaniem władz publicznych

Władze powinny podejmować działania prowadzące do zwiększenia liczby lokali służących zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, a nie do redystrybucji już istniejących.

Działalność samorządu terytorialnego podlega nadzorowi

Organ nadzoru może stwierdzić nieważność uchwały lub zarządzenia jednostki samorządu terytorialnego (JST), jeżeli są one sprzeczne w z prawem.