Iwona Trusewicz

Iwona Trusewicz

Współpracownik działu ekonomicznego

Absolwentka Moskiewskiego Instytutu Inżynieryjno-Budowlanego (kierunek automatyka) i dziennikarskich studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim. Początki to media regionalne Warmii i Mazur. Rok pracy na Ukrainie (1989/90) jako tłumaczka. Od 1995 r na etacie w Rzeczpospolitej. Najpierw jako reporterka i korespondentka z Polski Północno-Wschodniej, od 2003 r. - publicystka; Od 2008 r - w dziale ekonomicznym; publikacje także w czasopiśmie Uważam Rz i Bloomberg Businessweek. Nagrody: SDP (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich) - za reportaże społeczne; ekonomiczne (m.in. 2000, 2001, 2004); konkursy na reportaż Gazeta Krakowska; Gazeta Wyborcza 2010 - Dziennikarz Roku - nagroda SDP na Warmii i Mazurach. Języki obce: angielski i biegle rosyjski. Ponad 5000 opublikowanych publikacji – reportaży, komentarzy, informacji. Reportaże publikowane w Plusie Minusie; Kilka z nich: *W krainie cichej śmierci (15.12.2000 r) – obszerny reportaż z martwej strefy Czarnobyla, gdzie wciąż żyli ludzie i rodzą się dzieci – przyjechałem tam z przemytnikami złomu); *4 duże reportaże z Sachalinu (notatki sachalińskie z podroży 1,2; Wyjazd jak podróż ostatnia – o potomkach Polaków na Sachalinie – wszystkie pomiędzy 05 a 08 2001) * Koniec Europy (10.04.2004) – reportaż z Amsterdamu o podróży dwóch holenderskich dziennikarek po wschodniej granicy nowej UE; opublikował książkę o mnie i został moimi przyjaciółmi * Na eksporcie jak w niebie – reportaż z budowy huty aluminium w Islandii * Wiking płacze pod bankiem – 10.10.2008) – opowieść o kryzysie gospodarczym w Islandii *Ukraina: naród griluje, władza robi gazowe interesy – opowieść o wojnie gazowej Rosja-Ukraina 16.01.2009 * O czym marzy bałtycki tygrysy - reportaż z Estonii 22.09.2011) * Czarnobyl 25 lat po katastrofie - reportaż z wejścia do sarkofagu elektrowni w Czarnobylu z dziennikarzami z największych mediów światowych (Rzeczpospolita jako jedyna z Polski) *Prywatny pozew w obronie Polski – powtórka – polski emeryt pozywa wielkie wydawnictwo Axel Springel za nazywanie obozów koncentracyjnych – polskimi obozami. *Hobbici i uciekają do miast - reportaż z Nowej Zelandii (31.10-2.11. 2014) *Mała Polska w Alabamie - reportaż z życia Polonii w centrum amerykańskiej branży kosmicznej Huntsville w Alabamie (25-26 lipca 2015 r) *Oaza parweniusza - reportaż z Ukrainy o ludziach, którzy po Majdanie opiekują się byłą siedzibą ukraińskiego prorosyjskiego prezydenta Janukowycza w Meżyhiria. 5-6 marca 2016 r. Wywiady, m.in. z Petro Poroszenką, Leszkiem Balcerowiczem, Aleksandrem Kwaśniewskim, Andriejem Bogdanowem (b. kandydat na prezydenta Rosji).

Rosyjskie media zakazane w Unii. Sankcje na największe agencje i gazety

Rada UE objęła sankcjami cztery kolejne rosyjskie media, w tym państwową agencję RIA Nowosti. To kara za szerzenie propagandy wojennej, kłamstw i dezinformację.

G7 i UE chcą przejąć dochody z rosyjskich aktywów. MFW broni Kremla

Kraje G7 wsparły unijną inicjatywę wykorzystania dochodów z zamrożonych aktywów Rosji na zakupy broni dla Ukrainy. Międzynarodowy Fundusz Walutowy stanął po stronie rosyjskiego agresora. Podaje mętny powód.

Bułgaria pozywa Gazprom. Chce 400 mln euro odszkodowania

Kolejny kraj, któremu Gazprom odciął dostawy gazu w 2022 roku pomimo ważnej umowy, pozywa Rosjan o odszkodowanie. Bułgarska państwowa spółka Bulgargaz żąda 400 mln euro.

„Fundusz Putina" zarzucił UE łamanie prawa. Przegrał w sądzie

Europejski Trybunał Sprawiedliwości odrzucił wniosek Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) o wykluczenie z listy sankcyjnej Unii. Rosjanie twierdzili, że nałożone na niego sankcje są „bezprawne”. Zabraniają one unijnym firmom jakiejkolwiek współpracy z „funduszem Putina”.

Te banki z UE nie chcą rozstać się z Rosją. Pazerność zamiast etyki

Zyski kilku pozostałych w Rosji, po agresji na Ukrainę, banków zachodnich rosną dzięki wysokim stopom procentowym jakie otrzymują od pieniędzy zgromadzonych na rachunkach w Banku Rosji. Te, które pomagają Kremlowi w zbrodniczej wojnie, zarabiają dodatkowo 2-3 razy więcej aniżeli przed jej rozpoczęciem.

Ostatnie ostrzeżenie Białego Domu. Raiffeisen bliski utraty amerykańskiego rynku

Serial po tytułem „Raiffeisen opuszcza Rosję” zbliża się po 2,5 roku do końca. Akcja przyśpiesza, bo Biały Dom stracił cierpliwość. Wysłał Austriakom ostatnie ostrzeżenie. Na piśmie.

Kreml zarobił mniej na eksporcie ropy, a będzie jeszcze… lepiej

O 6,5 proc. zmniejszyły się w kwietniu dochody Rosji z eksportu ropy. A będzie jeszcze lepiej. Dla demokratycznego świata. I gorzej dla rosyjskiego reżimu, bo popyt w tym roku na czarne złoto ma być niższy od dotychczasowych prognoz.

Putin kopie pod Wielką Brytanią w Antarktyce. Do czego się dokopał?

Antarktyka, czyli Antarktyda i morza ją okalające, jest chroniona traktatem podpisanym w 1959 roku. Formalnie nie należy do żadnego państwa na świecie. Pomimo to Rosjanie dowiercili się tam do dużego złoża gazu i ropy. I zanosi się na konflikt międzynarodowy. Bo do tych terenów roszczą sobie prawo Brytyjczycy.

Wojna nakręca korupcję w Rosji. Wiemy, ile wynosi najpopularniejsza łapówka

Wojna rozpętana przez Kreml zwiększa rosyjską korupcję. W łapę biorą nie tylko najwyżsi decydenci od wojennych zamówień, ale i urzędnicy niższych szczebli. Oficjalne sądowe statystyki to wierzchołek tej góry lodowej.

Viktor Orban znów grozi Unii Europejskiej. Teraz broni rosyjskiego LNG

Węgierski rząd zagroził zablokowaniem 14 pakietu unijnych sankcji, które są wymierzone w LNG z Rosji. Co tym razem chce ugrać Viktor Orban?